Videot kryesore

video-qafe-shtama
0:10
Gazeta Si
1 Shikime · 6 days më parë

⁣Megjithë deklaratatat e
autoriteteve në vend se të gjitha akset kombëtare janë të kalueshme, ka rrugë
aktualisht që janë një rrezik real për qarkullimin me automjete. Gazeta “Si” ka
siguruar foto e video të aksit Krujë-Qafë Shtamë, i cili në kushte normale është
një segment shumë i rrahur nga automjetet, por që sot është i bllokuar.

Sekuestrimi i armeve te personave per vrasjen e jurgen kurtit
0:18
Gazeta Si
77 Shikime · 3 years më parë

Sekuestrimi i armeve te personave per vrasjen e jurgen kurtit

Policia arreston një shtetas në fshatin Sukth, hyri me armë në qendër votimi
0:16
Gazeta Si
72 Shikime · 3 years më parë

Policia arreston një shtetas në fshatin Sukth, hyri me armë në qendër votimi

VIDEO – Momenti kur tërmeti godet nw mbledhje Qeverie
0:31
Gazeta Si
40 Shikime · 2 years më parë

Lëkundjet e pasmesnatës së tokës e gjetën Qeverinë në mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur për situatën e krijuar pas tërmeteve që goditën vendin në orët e pasdites së të shtunës.

Në momentin e tërmetit ishte ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ai që po fliste. Lëkundjet lëvizin lehtë kamerën që po transmetonte përmes rrjeteve sociale të Kryeministrit Edi Rama, ndërkohë që pas shpinës së tij ndodhej Haki Çako.

“Po përpiqem që të mos më lëkundet zëri mua”, ishte reagimi i Sandër Lleshajt pasi ndjeu tërmetin, ndërkohë që pjesa tjetër në mbledhje nuk reagoi. Me qetësimin e lëkundjeve u qetësuan edhe pjesëmarrësit në mbledhjen e Qeverisë.

meta ne kenete.mp4
0:28
Gazeta Si
12 Shikime · 2 years më parë

persidenti ilir meta ne kenete pas termetit

“Kush voton është lapanjoz”. Ralf Gjoni braktis Ligjet dhe akuzon për manipulim
2:30
Gazeta Si
12 Shikime · 1 year më parë

“Kush voton është lapanjoz”. Ralf Gjoni braktis Ligjet dhe akuzon për manipulim

Opozita Parlamentare bojkotoi sërish mbledhjen e Komisionit të Ligjeve, pasi nuk u bind nga propozimi i ri i Partisë Socialiste për hapjen e listave. Por, mazhoranca vazhdoi e vetme mbledhjen dhe kreu i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja lexoi emrin e deputetëve të pranishëm për efekt kuorumi.

Mes emrave të lexuar nga Ulsi Manja ishte edhe ai i deputetit Nimet Musai, njëkohësisht kryetar i grupit parlamentar të pavarur. Por, deputeti Ralf Gjoni tha se në sallë nuk kishte asnjë deputet të grupit parlamentar të pavarur dhe u largua duke deklaruar se “kush voton është lapanjoz”.

Makina fluturuese
0:07
Gazeta Si
25 Shikime · 12 muaj më parë

⁣Zbulohet
makina e parë fluturuese me shpejtësi maksimale 75 milje në orë

⁣Raporti i ODIHR , PS: Prevaloi liria mbi masat anti-Covid, shit-blerja e votës po hetohet
5:53
Gazeta Si
12 Shikime · 6 muaj më parë

Partia Demokratike e cilëson raportin e ODIHR si vula që i vendoset asaj që e quan “masakër zgjedhore” dhe “manipulimi më i madh i votës në pluralizëm”. Por, për Partinë Socialiste, raporti i ODIHR konfirmoi se 25 prilli ishte procesi më i mirë zgjedhor i zhvilluar ndonjëherë në Shqipëri.

“Është i qartë dhe pa asnjë ekuivok vlerësimi më pozitiv i dhënë ndonjëherë për zgjedhjet në Shqipëri nga ODIHR. Merita e padiskutueshme u takon qytetarëve shqiptarë që shprehën vendosmërinë e tyre për të ushtruar të drejtën e votës në përëputhje me rregullat dhe standardet në fushatë dhe zgjedhje”, deklaroi Sekretari Organizativ i PS-së, Arben Pëllumbi.

Ai doli në një konferencë për shtyp ku radhiti edhe arsyet se përse, sipas mazhorancës, këto zgjedhje ishin më të mirat. Mes arsyeve renditi administrimin e tyre nga KQZ, kuadrin ligjor dhe teknologjinë.

“Sa i përket administrimit, në raport përshkruhet pozitivisht puna e KQZ-së së re ku sipas ODIHR zgjedhjet u organizuan përgjithësissht mirë. KQZ i sapoformuar u përball me detyrime të reja të zgjeruara pas ndryshimeve ligjore dhe i përmbushi si duhet pjesën më të madhe të detyrimeve të saj, operoi me transparencë dhe mbajti seanca të hapura për publikun”, tha Pëllumbi.

Arsye tjetër, që renditi Sekretari Organizativ i PS-së ishte besueshmëria që gëzoi, sipas tij, procesi i administrimit zgjedhor.

Sa u takon akuzave për shit-blerje të votës, Arben Pëllumbi thotë se raporti vlerëson pozitivisht nisjen e hetimeve për këto pretendime.

“Raporti i referohet shit-blerjes së votës, duke nënvizuar se kishte pretendime për blerje të votave dhe se në këto zgjedhje, në dallim nga zgjedhjet e mëparshme, hetimet nisën në shumë raste. Këto pretendime nuk u kufizuan vetëm te një subjekt politik”, tha ai.

Sipas socialistëve, ODIHR vlerëson në raport edhe prevalimin e lirisë për të bërë fushatë mbi masat kufizuese të Covid si një zgjedhje e bërë nga organet ligjzbatuese.

“E drejta për të bërë fushatë lirisht ka prevaluar mbi kufizimet e Covid, një zgjedhje e vullnetshme e institucioneve ligjzbatuese për të mos kufizuar asnjë subjekt politik për të shpalosur ofertën politike. U theksua liria themelore e organizimit dhe subjektet zgjedhore patën mundësi të bënin fushatë lirisht”, vijoi Pëllumbi.

Në fund, Arben Pëllumbi u ndal te pjesa e rekomandimeve të raporti, mes të cilave edhe ajo për depolitizimin e komisioneve zgjedhor, që ishte kërkesë e PS-së edhe para marrëveshjes së 5 qershorit të vitit të kaluar.

video-qafe-shtama2
0:46
Gazeta Si
1 Shikime · 6 days më parë

⁣Siç shihet edhe nga këto foto e video, e gjithë rruga Krujë-Qafë Shtamë është e ngrirë nga akulli dhe në të duken qartë edhe shenjat e gomave që kanë lënë automjetet që kanë rr

Dhuna në stadiumin “Selman Stërmasi”
1:50
Gazeta Si
68 Shikime · 3 years më parë

Zyrtarët dhe futbollistët e Laçit sulmojnë futbollistët e Tiranës.

Stuhi shiu ne Lezhe
1:00
Gazeta Si
50 Shikime · 3 years më parë

Stuhi shiu ne Lezhe

Banorët e Astirit bllokojnë Unazën e Re. Në protestë mori pjesë edhe Lulzim Basha
1:28
Gazeta Si
24 Shikime · 2 years më parë

Policia nisi ditën e premte arrestimet e protestuesve të Unazës së Re, duke argumentuar se kishin hyrë në fuqi ndryshimet në Kodin Penal, që sipas uniformave blu kanë ashpërsuar dënimet për bllokimin e rrugëve.

ardian_dvorani_deklarata_2298.mp4
0:43
Gazeta Si
13 Shikime · 2 years më parë

Deklaratae kreut te KED, Ardian Dvorani pas daljes nga Prokuroria. Ndaj presidenti Meta ka ngritur nje padi penale duke e akuzuar per marrjen e tejkalim te kompetencave sa i takon emerimit te anetareve te Gjykatës Kushtetuese.

Dyqani i vogël me listën e madhe të borxheve ushqen falas 4 të moshuar
0:48
Gazeta Si
15 Shikime · 2 years më parë

Një dyqan i vogël në qytetin e Manzës është shndërruar në varkën e shpëtimit për katër të moshuar, që u jep ushqime falas në këto kohë izolimi, megjithëse vetë lista e borxheve që i kanë i rrezikon falimentin.

Pronari i dyqanit të vogël tregon në këtë video të siguruar nga gazeta “Si” bllokun e borxheve që banorët e qytezës së vogël në rrugën që të çon për tek Gjiri i Lalëzit.

Ai thotë se lista e borxheve është e gjatë dhe se rrezikon që të falimentojë dhe ta mbyllë edhe atë pak aktivitet që ka në këtë periudhë.

“Jemi bërë që të flasim me veten edhe neve si tregtarë. Ça të bëjmë”, thotë ai.

Covid19, tre skenarët e Ministrisë së Shëndetësisë
0:59
Gazeta Si
17 Shikime · 1 year më parë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu thotë se Shqipëria është e përgatitur për tre skenarë, që shkojnë deri në trajtimin e 1600 pacientëve të shtruar me Covid në të njëjtën kohë, duke përfshirë edhe spitalet rajonale.

Në skenarin e parë, Ministria parashikon përballimin e fluksit të pacientëve nga spitalet Covid 1 dhe Covid 2, pra infektivi dhe “Shefqet Ndroqi”.

Skenari i dytë përfshin hapjen e spitaleve Covid 3 dhe 4 duke e rritur kapacitetin e shtrimeve në 550 pacientë.

“Në strategjinë tonë vjeshtë-dimër ne jemi të përgatitur për 3 skenarë me struktura të dedikuara për trajtimin e pacientëve me Covid. Aktualisht kemi Covid 1 dhe 2 dhe kemi gati Covid 3 dhe 4. Kemi të shtruar 234 pacientë me Covid 3 dhe 4 kapaciteti shkon në 550”, deklaroi Manastirliu.

Skenari i tretë është përfshirja graduale të 11 spitaleve rajonale.

“Të tre skenarët parashikojnë përfshirjen e spitaleve rajonale nëse plotësohen 550 shtretër, në skenarin e parë hapen 5 spitale rajonale, ku shtohemi me 600 shtretër. Në skenarin e dytë hapim 3 spitale të tjerë rajonale, me 240 shtretër dhe në skenarin e tretë përfshirjen e 3 spitaleve rajonale dhe shtohemi me 148 shtretër. Në total do të kemi në dispozicion për pacientët Covid rreth 1600 shtretër, të pajisur me të gjitha elementët e nevojshme për të trajtuar rastet”, tha Manastirliu.

Ministrja garantoi se Shqipëria ofron në masën 100 për qind të gjitha terapitë që ofrohen nga vendet e zhvilluara perëndimore, si terapia me plazmën e gjakut, apo ajo me remdesivir.

Shkodra-Jazz-Festival
1:24
Gazeta Si
10 Shikime · 5 muaj më parë

Festivali i Xhazit ne Shkoder

bora fier
0:46
Gazeta Si
1 Shikime · 6 days më parë

⁣Temperaturat e ulta të këtyre ditëve kane sjellë një fenomen jo normal për Fierin, reshjet e borës. Edhe pse jo me intensitet të lartë, flokët e borës kanë filluar të bien këtë pasdite në Fier.

Stuhi në Itali
0:57
Gazeta Si
78 Shikime · 3 years më parë

Në Itali tetëmbëdhjetë persona kanë përfunduar në sallën e emergjencës për shkak të plagëve të shkaktuara nga stuhia e breshërit dhe madhësia e tij ishte përafërsisht sa një kokërr portokall. Breshëri ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në makina dhe shtëpi.

Shpresa Bërdëllima duke recituar poezine e Ismail Kadare "Mall"
1:15
Gazeta Si
57 Shikime · 2 years më parë

Shpresa Bërdëllima ishte një emër i njohur për kinematografinë Shqiptare. Si një vajzë lozonjare në filmin “Vajzat me kordele të kuqe” e si një tjetër vajzë e vogël që përpiqej të ndryshonte mentalitetin e kohës, tek filmi “Përtej mureve të gurta”, Bërdëllima do të kujtohet si një aktorë tepër e veçantë për publikun shqiptar.

Video/ “Është një zog? Një avion? Jo, është Kristiano Ronaldo”
1:45
Gazeta Si
8 Shikime · 2 years më parë

Juventusi fitoi 1-2 ndaj Sampdorias dhe tani është shkëputur 3 pikë nga Interi, por me një ndeshje më shumë se zikaltrit. Ishte një fitore e vështirë për kampionët në fuqi të Italisë, e vulosur nga golat e Paulo Dibalës dhe Kristiano Ronaldos.

Ishte pikërisht goli i portugezit që mori gjithë vëmendjen për mënyrën e ekzekutimit. Një kërcim prej 71 centimetrash nga toka dhe një goditje me kokë në lartësinë 2.56 metra për të çuar në rrjetë topin e krosuar nga Aleks Sandro. Edhe më surprizuese ishte koha e qëndrimit në ajër e portugezit, 1.5 sekonda. Një veprim ateltik i jashtëzakonshëm nga kampioni i Juventusit, një ekzekutim që ka bërë xhiron e botës në pak minuta. Komentet dhe reagimet kanë qenë të shumta dhe nga më të ndryshmet.

Nuk mund të qëndronte pa thënë fjalën e saj motra e CR7, Katia Aveiro, mjaft entuziaste për atë gol të vallait të saj. Në rrjetet sociale ajo ka bërë një batutë, duke cituar Supermenin. “Është një zog? Është një avion? Jo, është Kristiano që kërcen mbi gjithë mbrojtësit për të mposhtur Sampdorian! Impresionuese!” – shkruan Katia në Instagram. Ajo është gjithmonë aktive në rrjetet sociale dhe gjithmonë është e para që mbron vallanë sa herë që ka kritika për të.
Showing 3 out of 8