Videot kryesore

Momenti kur policia qëllon për vdekje protestuesen brenda Capitol (Pamje të rënda)
0:45
Gazeta Si
60 Shikime · 11 muaj më parë

⁣Mijëra mbështetës të Donald Trump u mblodhën fillimisht në Washington D.C. për atë që mund të quhej si një nga demonstratat më të nxehta kundër rezultatit të zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit, të thirrur në ditën kur Kongresi po përgatitej të certifikonte zyrtarisht fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden.

“Ne kurrë nuk do të dorëzohemi, kurrë nuk do të pranojmë… Ne do të ndalojmë vjedhjen”,- tha Trump ndër radhë në fjalimin e tij disa minutash, para se ngjarjet te merrnin tjeter rrjedhe.

Ndryshe nga Trump, Zv-presidenti i SHBA Mike Pence hapi me heret një sesion të përbashkët të Kongresit për të çertifikuar zyrtarisht fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden, duke mos pranuar kërkesën e Presidentit Donald Trump që ai të refuzojë në mënyrë të njëanshme votat elektorale.

Pence tha të mërkurën se ai nuk beson që ka kompetencën për të pranuar ose refuzuar votat elektorale në mënyrë të njëanshme, por mirëpriti përpjekjet e ligjvënësve për të ngritur kundërshtime në lidhje me ato që ai quajti “parregullsi të votimit”.

Pence u tha ligjvënësve përmes një letre se ai do të bënte detyrën e tij për të garantuar se shqetësimet në lidhje me zgjedhjet do të dëgjohen në mënyrë “të drejtë dhe të hapur”.

“Kur lindin mosmarrëveshje në lidhje me zgjedhjet presidenciale, sipas Ligjit Federal, janë përfaqësuesit e popullit që shqyrtojnë provat dhe zgjidhin mosmarrëveshjet përmes një procesi demokratik,” tha Pence.

Fillimisht, anëtarët e Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën pas mesditës në një seancë të përbashkët të Kongresit për të numëruar dhe certifikuar votat elektorale që rezultuan nga zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit.

Por pas këtij zhvillimi, turma e protestuesve rrethoi Capitol Hill.

U raportua se kishte pasur përplasje me policinë e cila bëri thirrje për shpërndarje të turmës.

Policia e Uashingtonit evakuoi dy ndërtesa qeveritare pasi mbështetësit e Donald Trump u përpoqën të hynin me forcë.

Ligjvënësit ndërprenë seancat që hapën pasdite për çertifikimin e votave elektorale

Protestuesit u shperndane ngado në ndërtesën e Capitol Hill, (brenda dhe jashte saj) ndersa policia i shoqëroi anëtarët e Kongresit jashtë ndërtesës për arsye sigurie.

Edhe nënpresidenti Mike Pence u shoqërua për në një vend të sigurt brenda Capitoli Hill.

Sipas disa njoftimeve, brenda nderteses ka pasur edhe të shtëna me armë.

U raportua gjithashtu ne media se një person ishte qëlluar me armë zjarri. Ajo ishte nje grua qe me pas gjeti vdekjen, ndersa mbeten te lenduar edhe disa oficerë policie.

Policia tha se katër veta humben jetën gjatë protestave të së mërkurës para dhe brenda ndërtesës së Kongresit amerikan, përfshirë një grua që u plagos brenda ndërtesës. 52 persona janë arrestuar.

Nënpresidenti Mike Pence tha më pas se protestuesit që kanë lidhje me dhunën në Capitol Hill do të ndiqen penalisht me peshën e plotë të ligjit.

Policia e Capitol Hill u tha ligjvënësve në Dhomën e Përfaqësuesve të merrnin maskat e gazit që gjendeshin poshtë karrigeve të tyre dhe të përgatiteshin për t’i vendosur ato.

Presidenti Trump, në një koment në Twitter, u bëri thirrje protestuesve të ruajnë qetësinë.

Seanca në kongres u ndërpre dhe senatorët u evakuuan nga një tunel i fshehtë.

Pas këtyre zhvillimeve, Presidenti i zgjedhur Joe Biden përmes një fjalimi të shkurtër i bëri thirrje Presidentit Donald Trump të dalë në televizionin kombëtar dhe të mbrojë Kushtetutën, të bëjë thirrje që njerëzit të largohen nga Capitol Hill.

Ai e quajti ngjarjen e së mërkurës një moment të errët në historinë e vendit, një sulm ndaj Republikës dhe ndaj sundimit të ligjit.

Biden tha se skenat e kaosit në Capitol nuk pasqyrojnë Amerikën e vërtetë, nuk pasqyrojnë “atë që ne jemi”.

Ndërkohë, Presidenti Trump postoi me pas një video në Twitter, ku u bëri thirrje protestuesve me fjalët: “Tani duhet të shkoni në shtëpi, duhet të kemi paqe”.

Megjithatë, ai përsëriti në video pretendimin e tij se zgjedhjet u vodhën dhe se ato ishin të manipuluara.

“Nuk duhet të bëjmë lojën e tyre, na duhet paqe,” tha ai në videon e regjistruar në Shtëpinë e Bardhë.

Sekretari i Mbrojtjes në detyrë, Chris Miller tha ne mbremje se e gjithë Garda Kombëtare e Uashingtonit ishte aktivizuar dhe se ai ishte gati të siguronte mbështetje shtesë nëse kërkohej nga autoritetet lokale.

“Kemi aktivizuar plotësisht Gardën Kombëtare të Uashingtonit për të ndihmuar në zbatimin e ligjit federal dhe tani që bëhen përpjekje për të zgjidhur paqësisht situatën,” tha Miller.

Kreu në detyrë i Pentagonit tha se ai dhe gjenerali kryesor i vendit kishin folur me Nënpresidentin Mike Pence dhe me udhëheqësit e Kongresit për gjendjen në Kongres.

Kur trashesia e bores matet me metra
1:14
Gazeta Si
59 Shikime · 11 muaj më parë

⁣Kur trashesia e bores matet me metra⁣Kur trashesia e bores matet me metra

Fiskalizimi, intervistë me Drejtoreshën e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj
9:20
Gazeta Si
55 Shikime · 6 muaj më parë

⁣Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj, në një intervistë për gazetën “SI” tregoi me hollësi se si do të ndodhë procesi i fiskalizimit; si do të kryhet aplikimi; çfarë duhet të bëjnë dhe të dinë konkretisht bizneset, si do të kryhet procesi për shitjet online etj

Ceremonia e pritjes së Ramës nga Erdogan në Ankara
7:02
Gazeta Si
47 Shikime · 11 muaj më parë

Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar shpesh drejt Turqisë, në takime zyrtare dhe jozyrtare me Presidentin turk, Recep Taip Erdogan.

Por, vizita e fundit dyditore në Ankara duket se do të ketë një tjetër rëndësi në marrëdhëniet mes dy vendeve. Treguesi i parë për këtë është ceremonia e pritjes e organizuar nga Erdogan në kompleksin Presidencial.

Videot e kësaj ceremonie u publikuan fillimisht nga Erdogan në profilet e tij zyrtare në rrjetet sociale. Për thuajse 9 minuta aty tregohen rojet e nderit me kuaj, që shoqërojnë automjetin e Kryeministrit Rama.

Më pas vazhdohet me himnet e të dyja vendet dhe parakalimi para bandës muzikore të gardës turke të republikës dhe ushtarëve të veshur me uniforma ushtarake ndër vite, duke filluar që me Perandorinë Osmane.

⁣Pasarelë në zyrë e korridoret e Gjykatës së Elbasanit, ILD nis hetimin për Enkeleda Kapedanin
0:40
Gazeta Si
44 Shikime · 6 muaj më parë

Inspektoriati i Lartë i Drejtësisë ka urdhëruar nisjen e hetimeve në lidhje me kryetaren e Gjykatës së Elbasanit, Enkeleda Kapedani, pas publikimit të një serie videosh në rrjetet sociale, ku dyshohet se gjyqtarja përdor korridoret dhe zyrën e institucionit që drejton si pasarelë për të treguar luksin.

ILD thotë se është njohur me materialet filmike të shpërndarë në media ditën e diel dhe fill pas kësaj, kreu i këtij institucioni, Artur Metani ka urdhëruar nisjen e hetimit disiplinor.

Mbetet për t’u parë përfundimi i këtij hetimit të nisur, nëse ILD do t’i kërkojë Këshillit të Lartë Gjyqësor shkarkimin e saj. Ajo që dihet është se gjyqtarja Kapedani është në krye të gjykatës në një nga rrethet më problematikë sa i takon rendit e sigurisë.

Enkeleda Kapedani ka marrë drejtimin e Gjykatës së Elbasanit në shtator të vitit të kaluar, ndërsa si emër është përfolur në disa raste për vendime të dyshimta, si në rastin e 2019-ës, kur liroi nga burgu Viktor Ymerin, anëtar i bandës së Gaxhait.

Cula Dyjare
0:41
Gazeta Si
163 Shikime · 3 years më parë

Selman Pazaj qe i bie Cules Dyjare qe krijon vete

permbytje superstrada Lezhe-Shkoder, fshati Blinisht
1:19
Gazeta Si
40 Shikime · 11 muaj më parë

permbytje lezhe shkoder

"MaskaRa"...
6:10
Gazeta Si
37 Shikime · 11 muaj më parë

⁣Risia e podcast sjellë nga Gazeta “Si” përmes dy sezoneve të audiodramës “Babai Im” dhe të historisë personale “MaskaRa” po tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen, jo vetëm të publikut, por edhe të mediave tradicionale si televizioni.

Të plotë historinë personale “MaskaRa” mund të ndiqni në faqen e Gazetës “Si” në sektorin e podcast-eve.

Cristiano Ronaldo “injoron” Coca-cola”, preferon ujin
0:19
Gazeta Si
35 Shikime · 6 muaj më parë

⁣Gjatë një konference për shtyp, ylli i futbollit Cristiano Ronaldo ka mënjanuar dy shishe Coca-Cola që i kishte në tavolinë duke marrë një shishe ujë ndërkohë që thotë “drink water”.

⁣Rama paralajmëron “rrezik destabilizimi” të 25 prillit
2:14
Gazeta Si
34 Shikime · 9 muaj më parë

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi “rrezik” për trazira në zgjedhjet e 25 prillit sa vjen e shtohet, duke e lidhur këtë me humbjen, sipas tij, të opozitës.

“Rreziku i destablizimit të procesit zgjedhor për shkak të humbjes që afron gjithnjë e më shumë është i pranishëm”, deklaroi Rama.

Kreu i Qeverisë foli nga Fieri gjatë ceremonisë së takimit dhe prezantimit të kandidatëve për këtë qark. Rama nuk sheh si “kërcënim” Lulzim Bashën.

“Lulzim Basha nuk është rrezik për demokracinë dhe drejtësinë, por mishëron rrezikun si përfaqësues i atyre që e kanë Bashën një manekin në duart e tyre, Saliu, Iliri dhe Monika”, tha ai.

Si provë të asaj që e quan “pengmarrje” të kreut të Partisë Demokratike Rama sheh marrëveshjen e koalicionit paszgjedhor mes PD-së dhe LSI-së.

“Nënshkruan një kontratë absurde mes dy forcave politike që hyjnë në zgjedhjeve veç e veç dhe bëjnë përpara koalicionin zgjedhor. Për ç’arsye?! Për të noterizuar aktin e pengmarrjes së tij (Bashës)”, deklaroi Rama.

Kryeministri u bëri thirrje mbështetësve të PD-së që të votojnë Partinë Socialiste dhe taksën progresive, duke deklaruar se me taksën e sheshtë do të paguajnë më shumë.

Permbytjet
0:31
Gazeta Si
34 Shikime · 11 muaj më parë

⁣Permbytjet

⁣Vallëzimi i pllakave tektonike në 1 mld vite jetë të Tokës
0:40
Gazeta Si
34 Shikime · 10 muaj më parë

Një grup ndërkombëtar gjeologësh kanë ndërtuar një video të animuar me pretendimin se ajo paraqet me përafërsi lëvizjet e pllakave tektonike të Tokës në 1 miliard vitet e fundit.

Shkencëtarët në fjalë thonë se për përcaktimin e trajektores së lëvizjes së këtyre pllakave u janë referuar kryesish të dhënave të përfituara në 200 vitet e fundit dhe më pas janë bazuar tek tërmetet e fuqishme që kanë goditur zona të ndryshme të globit në 2500 vite dhe për të ngritur një hipotezë për lëvizjen e këtyre pllakave.

Duke përcaktuar trajektoret e këtyre pllakave në 3 mijëvjeçarin e fundit, gjeologët thonë se kanë ndërtuar videon e animuar me trajektoren hipotetike të lëvizjes së pllakave deri në një distancë kohore prej 1 mld vitesh.

Grupi i punës shpjegon se më shumë se sa saktësi shkencore, ky studim i tyre synon që të hapë një debat të ri në kapitullin se si kanë qenë vendosur kontinentet në Tokë përgjatë historisë së vonë të planetit tonë, që vlerësohet me një moshë diku tek 4.5-5 miliardë vite.

Toka ka 7 pllaka tektonike madhore dhe 8 pllaka tektonike më të vogla. Më madhoret janë pllaka Euro-aziatike, ajo e Antarktikës dhe pllaka e Amerikës së Veriut. Shqipëria bën pjesë tek pllaka Euro-aziatike. Trashësia mesatare e këtyre pllakave shkon në rreth 125 kilometra.

Blogerë të huaj që kërkojnë byrek në Shqipëri.
1:15
Gazeta Si
33 Shikime · 9 muaj më parë

⁣Shumë turistë të cilët kanë vizituar Shqipërinë kanë spikatur byrekun dhe e kanë konsideruar atë si ushqimin e tyre të preferuar në gjithë gamën e ushqimeve tradicionale shqiptare.

Merr flake makina ne Fushe-kruje
0:13
Gazeta Si
33 Shikime · 9 muaj më parë

⁣Merr flake makina ne Fushe-kruje

Andrea Marko ne boten e kafsheve
4:46
Gazeta Si
46 Shikime · 2 years më parë

Andrea Marko ne boten e kafsheve

Barbados vs Grenada (Shell Caribbean Cup 1994)
0:35
Gazeta Si
36 Shikime · 2 years më parë

Barbados vs Grenada (Shell Caribbean Cup 1994)

Kryeministri i Tailandës refuzon tu përgjigjet gazetarëve duke i spërkatur me dezinfektant
0:50
Gazeta Si
32 Shikime · 9 muaj më parë

⁣Kryeministri i Tailandës, Prayut Chan-o-cha, u
përgjigj në një mënyrë të pazakontë gjatë një konference shtypi ku ai u pyet
për një riorganizim të kabinetit. I bezdis nga pyetjet e shumta, ai zbriti nga
foltorja dhe i spërkati gazetarët me sprej, duke u bërë viral në të gjithë botën.

⁣Rama thirrje shqiptarëve të Maqedonisë: Nuk ju kërkohet të merrni pushkën, por regjistrohuni
4:47
Gazeta Si
31 Shikime · 8 muaj më parë

Kryeministri Edi Rama u kërkoi shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut që të regjistrohen masivisht në censusin e popullsisë, duke mos neglizhuar atë që ai e cilësoi një betejë të vogël, por që mund të sjellë humbje të mëdha.

Rama u kujton se nga numri i shqiptarëve atje varet edhe pushteti që do të kenë ata në shtet-formimin e Maqedonisë së Veriut.

“Nga numri i shqiptarëve të regjistruar varet fuqia kushtetuese e popullit shqiptar të asaj republike mbi pjesëmarrjen apo vendimmarrjen e shqiptarëve atje. Nuk ju kërkohet të merrni pushkën dhe të dilni në mal dhe as lopatën e të dilni në fushë, por veç të harxhoni 5 minuta për të klikuar adresën dhe për të shkruar me krenari emrin tuaj dhe gjakun tuaj prej shqiptari", u shpreh Rama.

Të gjithë skenarët / Kur vota është vlefshme dhe kur jo
1:46
Gazeta Si
30 Shikime · 8 muaj më parë

Pasi Kolegji Zgjedhor i vuri kapak odisesë e debatit mbi modelin e fletës së votimit, duke vendosur numrat në vend të emrave të kandidatëve, sfida tashmë mbetet informimi masiv i qytetarëve mbi mënyrën e votimit dhe rastet kur fleta e tyre konsiderohet e pavlefshme.

Për të sqaruar këto detaje teknike thelbësore për një proces zgjedhor, këtë të hënë Komisioneri Ilirjan Celibashi doli në një konferencë për shtyp. Si fillim, kreu i KQZ-së tha se para se t’i drejtohen një qendrë votimi, qytetarët duhet të kenë të qartë dhe fiksojnë mirë numrin e partisë, apo koalicionit të preferuar dhe numrin e kandidatit të preferuar të kësaj partie, apo koalicioni.

“Në çdo qendër votimi do të vendosim postera për të treguar se çfarë numri ka çdo kandidat i çdo partie. Nëse ndonjë nga votuesit do të ngatërrohet për numrin e kandidatit, mund ta konsultojë edhe njëherë informacionin me fletëpalosjen te dhoma e fshehtë”, tha Celibashi.

Duke marrë me radhë të gjitha kombinimet e mundshme Komisioneri sqaroi se kur një fletë votimi vlerësohet e vlefshme dhe kur e pavlefshme.

“Një votues mund të zgjedhë partinë, ose koalicionin dhe një kandidat të kësaj partie. Nuk mund të zgjedhin dy kandidatë. Nuk mund të zgjedhë një parti dhe një koalicion dhe një kandidat të një partie, apo koalicioni tjetër. Në çdo rast kandidati duhet të jetë brenda kësaj partie. Njëkohësisht një votues mund të votojë vetëm partinë dhe asnjë nga kandidatët që ajo ka propozuar. Fleta është e vlefshme edhe nëse zgjedh vetëm një kandidat dhe nëse nuk ke zgjedhur partinë, apo koalicionin. Kjo fletë numërohet si votë për kandidatin, por edhe për partinë apo koalicionin që i përket. Nuk mund të zgjedhësh dy kandidatë, apo dy parti”, sqaroi ai.

Për të sqaruar edhe më tej, KQZ do të ndërmarrë një fushatë informimi masiv të qytetarëve mbi të gjitha detajet teknike të procesit zgjedhor. Celibashi tha se ky program informimi do të përçohet te të gjithë qytetarët.

Në lidhje me afatet dhe kostot e prodhimit të fletëve të votimit, pas alarmit të ngritur nga kompania sllovene e kontraktuar për printimin e tyre, Ilirjan Celibashi tha se me modelin e thjeshtuar me numra të miratuar nga Kolegji procesi nuk rrezikohet dhe as shkakton shpenzime shtesë.

“Nëse ne do të vonoheshim edhe më, kostot do të ishin më të mëdha, sepse do të paguhej më shumë për transportin, sepse do të ishim në kushtet e emergjencës. Por, me modelin e miratuar kemi të gjithë mirëkuptimin e kompanisë së fletës së votimit, që edhe pse ne jemi shumë vonë pasi do të duhej të kishim dorëzuar modelin e fletës që më 26 mars, ata brenda të njëjtave termave financiarë do të përmbushin detyrimet e tyre për të printuar dhe transportuar fletët e votimit pa asnjë kosto shtesë”, tha Celibashi.

KQZ ka kontraktuar kompaninë sllovene Cetis për printimin e 3.6 mln fletëve të votimit. Përmes një letre dërguar KQZ-së në fillim të këtij muaji, kjo kompani ngriti shqetësimin se vonesat e mëtejshme dhe vështirësia e modelit të fletëve rrezikonin mospërmbushjen e dorëzimit të tyre brenda afateve.

Si do dukeshin sot 7 mrekullitë e botës antike
0:49
Gazeta Si
134 Shikime · 3 years më parë

Shtatë mrekullitë e lashta të botës janë rindërtuar kompjuterikisht dhe zbulohet se si do të kishin qenë ato nëse rrjedha e kohës nuk do i kishte rrënuar.
Showing 1 out of 77