Trendi

Vlora nyja e gazit amerikan, Linden Group memorandum mirëkuptimi me Albgas
6:40
Gazeta Si
7 Shikime · 1 day më parë

Në Tiranë u nënshkrua këtë të hënë memorandumi i mirëkuptimit mes kompanisë shtetërore shqiptare, Albgas dhe kompanisë private më të madhe të shpërndarjes së gazit në Bullgari, Overgas, ku 50 për qind të aksioneve i zotëron grupi amerikan i kompanive, “Linden Group”.

Memorandumi i hap rrugë aksesit të kompanisë bullgare në terminalin e gazit që do të ndërtohet në Vlorë, ku prej andej do të shpërndahet gazi amerikan. Të pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit të këtij memorandumi ishin Kryeministri Edi Rama, ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku dhe ish-sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.

Në fjalën e mbajtur, ministrja Balluku tha se memorandumi është provë e rrëzimit të të gjithë skepticizmit mbi suksesin e terminalit të gazit në Vlorë dhe nëse do të gjente treg të mjaftueshëm.

“Po e kthejmë këtë projekt nga një projekt lokal në një projekt rajonal dhe ky fakt është dukur qartë javët e fundit, ku pasi kemi publikuar përpjekjen tonë kemi pasur një shprehje dëshire për bashkëpunim nga Maqedonia e Veriut dhe nga Kosova për t’iu bashkuar këtij projekti dhe për ta kthyer atë në një projekt rajonal. Projektit tonë po i afrohen edhe partnerë të tjerë me kontribute shumë të mëdha në fushën e naftës dhe të gazit, Linden Group”, deklaroi ministrja Balluku.

Ceremonia e memorandumit ishte e shkurtër dhe për shkak të agjendës së Sekretarit Pompeo fjala e vetme e mbajtur nga Balluku ishte e vetmja. Ndërkohë, Edi Rama shkroi në rrjetet sociale se “furnizimi me gaz përmes Terminalit të Ri, që do të ngrihet në Vlorë, tanimë po zgjon interesa të shumanshme”.

Rusia publikon pamjet nga dorëzimi i regjimentit ukrainas "Azov"
1:03
Gazeta Si
4 Shikime · 5 hours më parë

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se 264 luftëtarë janë larguar nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol dhe janë dërguar në zonat e mbajtura nga rebelët e mbështetur nga Rusia.

53 luftëtarë të plagosur rëndë u dërguan në qytetin e Novoazovsk dhe 211 të tjerë në Olenivka, thotë zëvendësministri i Mbrojtjes.

Shtabi i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase thotë se disa luftëtarë të tjerë mbeten të bllokuar në Azovstal dhe përpjekjet për t’i shpëtuar vijojnë.

Debate mes seocialistëve te Ekonomia për Butrintin
7:26
Gazeta Si
1 Shikime · 49 minutes më parë

Socialistët miratuan në Komisionin e Ekonomisë projektligjin që kalon Parkun e Butrintit nën menaxhimin e një fondacioni privat.

Ky ishte hapi i fundit para se të kalojë në seancë plenare për miratim. Opozita e cilëson këtë marrëveshje dhënie me koncesion të trashëgimisë kulturore, që i hap rrugë ndërtimit të hoteleve dhe resorteve në Parkun e Butrintit.

Por, ministrja e Kulturës, Elva Margariti tha se nuk bëhet fjalë për dhënie me koncesion, por për bashkëmenaxhim mes një fondacioni privat dhe Ministrisë së Kulturës.

Seanca u shoqërua me debate, jo vetëm mes mazhorancës dhe opozitës, por edhe mes vetë mazhorancës.

Deputeti Erion Braçe kërkoi që në ligj të shtohej një pikë, ku Qeverisë t’i lihej detyra që të mbronte paprekshmërinë e zonës së mbrojtur përreth zonës A3, e cila është zona arkeologjike e Butrintit.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti tha se kjo nuk ishte objekt i marrëveshjes, propozim që u përkrah edhe nga zëvendëskryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Blerina Gjylameti.