Lajme

Nis në Shqipëri stërvitja më e madhe e vitit "Defender Europe 2023"
0:31
Gazeta Si
5 Shikime · 13 days më parë

⁣Ka nisur në Shqipëri stërvitja më e madhe
ushtarake në Europë “Defender Europë 2023”. rreth 24 mijë trupa dhe mjete ushtarake
amerikane, shqiptare dhe partnere kanë zbarkuar në Sheshin “Nënë Tereza”, në stërvitjen
më të madhe të vitit.

Atmosfera në Liverpool pas kualifikimit të Shqipërisë për në finalen e Eurovizion.
0:26
Gazeta Si
8 Shikime · 23 days më parë

⁣Albina dhe Familja
Kelmendi kanë shkëlqyer me interpretimin, vokalin dhe performancën e tyre në
skenën e Liverpool me këngën ‘Duje’. I gjithë interpretimi ishte i kompletuar deri
në detaje edhe me veshjet e familjes Kelmendi që plotësonin të gjithë skenën që
për disa minuta ishte ‘Kuq e Zi’.

Atmosfera në Liverpool pas kualifikimit të Shqipërisë në finale.
0:24
Gazeta Si
3 Shikime · 23 days më parë

⁣Albina dhe Familja
Kelmendi kanë shkëlqyer me interpretimin, vokalin dhe performancën e tyre në
skenën e Liverpool me këngën ‘Duje’. I gjithë interpretimi ishte i kompletuar deri
në detaje edhe me veshjet e familjes Kelmendi që plotësonin të gjithë skenën që
për disa minuta ishte ‘Kuq e Zi’.

Gazetasi.al ka
siguruar disa video të shqiptarëve që kërcejnë dhe brohorasin njëzëri me Albina
Kelmendin pas kualifikimit të Shqipërisë për në finale.

⁣Protestuesit hedhin flakadanë dhe tymues
0:24
Gazeta Si
10 Shikime · 4 muaj më parë

⁣Protestuesit hedhin flakadanë dhe tymues në shkallët e Kryeministrisë pak minuta pas mbylljes së
protestës së opozitës.

“Burg Brother Vip” banderola e protestuesve
0:13
Gazeta Si
13 Shikime · 4 muaj më parë

⁣Protestuesit e opozitës mbajnë banderolën “Burg Brother Vip” teksa marshojnë drejt bulevardit “Dëshmoret e Kombit”.

Momente nga tërmeti me magnitutë 7.9 në Turqi
0:18
Gazeta Si
20 Shikime · 4 muaj më parë

⁣Turqia është zgjuar mbrëmjen e djeshme nga një
termet me magnitutë 7.9. Ndërkohë ditën e sotme kanë rënë edhe dy tërmete të
tjerë me magnitutë 7.7 dhe 5.9 të shkallës Rihter.

Deri më tani janë raportuar mbi 1500 të vdekur
dhe 3500 të plagosur.

Videot në internet tregojnë tmerrin që po
kalojnë banorët e Turqisë duke parë ndërtesa që shemben dhe njerëz që kanë
mbetur në rrënoja, shumë prej tyre edhe fëmijë.

Gjithashtu ka edhe video që i kanë regjistruar
vetë personat e mbetur poshtë rrënojave.

VIDEO-SKANDALI në Kosovë/ Infermierja godet me shpulla të moshuarën, ndalohet nga policia
0:58
Gazeta Si
28 Shikime · 7 muaj më parë

⁣Një video e shpërndarë në rrjetet sociale ka tronditur Kosovën. Një infermiere qëllon me shpulla një të grua të moshuar në një qendër private të kujdesit shendetësor të personave të moshës së tretë.

Takimi mes Edi Rames dhe Albin Kurtit
2:52
Gazeta Si
25 Shikime · 9 muaj më parë

⁣Ka zgjatur rreth dy orë takimi mes kryeministrit Edi Rama
dhe homologut të tij, Albin Kurti.

Takimi mes dy liderëve u mbajt në vilën qeveritare 31,
ndërsa nuk dihen detaje se për çfarë diskutuan dy kryeministrat. Takimi Rama-Kurti vjen pas telefonates Rama-Blinken.

Skandal te Syri i kaltër, nuk lejohet të lahesh por dhjetëra turistë nuk duan t'ia dinë
2:18
Gazeta Si
26 Shikime · 10 muaj më parë

⁣Ndërkohë që tabelat
janë qartë të kuptueshme si në gjuhën shqipe ashtu edhe në atë angleze, se nuk
lejohet të hidhesh në ujë në Syrin e kaltër, Delvinë, në një video të postuar në
Facebook nga Alben Kola shihen njerëzit të cilët nuk dëgjojnë thirrjet e të
riut për të dalë nga uji dhe për pasojë i gjithë Syri i kaltër është mbushur me
turistë.

Theth, borë në pranverë
0:14
Gazeta Si
20 Shikime · 1 year më parë

⁣Më 20 mars, ne jemi futur zyrtarisht në pranverë
por, pavarësisht kësaj, temperaturat jo vetëm se nuk janë të ngrohta por ditën
e sotme Thethi është zgjuar i mbuluar nga dëbora.

Marshim në Tiranë
0:45
Gazeta Si
23 Shikime · 1 year më parë

Marshim në mbështetje të Ukrainës në Tiranë.

Marshim në Tiranë në mbështetje të Ukrainës.
0:45
Gazeta Si
22 Shikime · 1 year më parë

Marshim në Tiranë në mbështetje të Ukrainës.

Urimi i Kryetarit te KMSH-se, final
2:14
Gazeta Si
2 Shikime · 1 year më parë

Urimi i kryetarit të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë.

Atentat Gentjan Bejtjas-2
0:31
Gazeta Si
11 Shikime · 1 year më parë

⁣41-vjeçari Gentian Bejtja, të cilit iu bë atentat sonte në Fushë Krujë, ka rënë pre e një atentati edhe në vitin 2016, kur në automjetin e tij shpërtheu një sasi tritoli. Ai mbeti i plagosur nga atentati me tritol në atë kohë. Bejtja rezulton person me precedentë të mëparshëm penalë dhe një emër i njohur për policinë. Emri i tij lidhet me vrasjen e kryekomisarit Dritan Lamaj.

Atentat Gentjan Bejtjas-1
0:21
Gazeta Si
17 Shikime · 1 year më parë

⁣Një atentat me armë zjarri ndaj Gentian Bejtjas ka ndodhur në Fushë-Krujë. Sëbashku me të ka mbetur i plagosur edhe shoku i tij, Klodian Stafuka. Shënjestër e atentatit ka qenë 41-vjeçari Gentian Bejtja, person i njohur për policinë, ndërsa Klodian Stafuka ka mbetur i plagosur për shkak se makina ka dalë jashtë rruge dhe jo nga plumbat.

Atentat Gentjan Bejtjas
0:21
Gazeta Si
1 Shikime · 1 year më parë

⁣Një atentat me armë zjarri ndaj Gentian Bejtjas ka ndodhur në zonën e Niklës në Fushë-Krujë. Së bashku me të ka mbetur i plagosur edhe shoku i tij, Klodian Stafuka.
Dy të plagosurit janë dërguar në Spitalin Ushtarak në kryeqytet për të marrë ndihmë mjekësore.

Reshjet e para të borës në zonat malore të Kukësit
0:22
Gazeta Si
24 Shikime · 2 years më parë

⁣Reshjet e para të borës në zonat malore të Kukësit

⁣Braçe akuzon Ahmetajn: Ka personalizuar politikat fiskale!
1:40
Gazeta Si
12 Shikime · 2 years më parë

Erion Braçe akuzoi në Komisionin e Ekonomisë se personalizimi i politikave fiskale dhe eksperimentet në këtë sektor po dëmtojnë sektorin e bujqësisë.

Ai nuk e përmendi në emër, por nënkuptoi se pas politikave të paqëndrueshme fiskale dhe të taksimit në këtë sektor qëndron Arben Ahmetaj.

“Problemi këtu është te personalizimi i politikave fiskale. I kemi thënë këtu 3 vite më parë ministrit të Financave mos e bëj këtë se do të bësh dëm. Tre vite më parë ja kemi thënë dhe ja ku jemi sot këtu dhe e kemi bërë dëmin”, tha Braçe.

Deputeti socialist i referohet në këtë deklaratë ndryshimeve të 2018-s të propozuara në atë kohë nga ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj për uljen e rimbursimit të TVSh-së nga 20 për qind në 6 për qind për qumështin. Vendimi pasoi protestat e fermerëve dhe çoi në uljen e çmimit me të cilën grumbulluesit blinin këtë produkt.

Erion Braçe tha se ka ardhur koha që t’i jepet fund pasigurisë fiskale në këtë sektor.

“Politikat që lidhen drejtpërdrejtë me bujqësinë janë të paqëndrueshme, kini parasysh që një politikë fiskale të paqëndrueshme ka probleme në një sektor që punon në qiell të hapur. I gjithë mundi dhe të ardhurat që fermerët pretendojnë nga puna e tyre me pasigurinë e motit, t’u shtohet një tjetër hall që vjen nga paqëndrueshmëria e politikave qeverisëse, për fermëerin është shumë. Te bujqësia kjo paqëndrueshmëri nuk mban më”, tha ai.

“Na duhet sot qëndrueshmëria e politikave në bujqësi, qëndrueshmëria e skemave të mbështetjes. Ta dijë bujku që në 4 vite politika e mbështetjes së tij do të jetë kjo skemë, ta dijë nëse në blegtori do të jetë subvencioni për litra, apo për kokë bagëti. Fy vite për litër dhe dy vite për kokë bagëti nuk shkon, nuk mbështet bujqësinë. Taksimi i paqëndrueshëm dhe nuk ndihmon prodhimin në fshat. Taksimi nuk e ka ndihmuar dhe paqëndrueshmëria në taksim ka krijuar probleme të mëdha për fermerin”, u shpreh ai.

Braçe akuzoi edhe grumbulluesit për krijimin e qarqeve të mbyllura dhe imponimin e çmimit në treg.

Lahutari nga Lezha
1:20
Gazeta Si
8 Shikime · 2 years më parë

⁣Lahutari nga Lezha, Lulash Pllumaj

⁣Zgjatja e vettingut, Kuvendi ka gati pyetjet për Venecian
3:02
Gazeta Si
9 Shikime · 2 years më parë

Kuvendi i është drejtuar Komisionit të Venecias me disa pyetje në lidhje me zgjatjen e afateve të komisioneve të vettingut në drejtësi.

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla tha se zhvillimet sollën nevojën për t’iu adresuar këtij komisioni.

Balla mohoi se ka mosdakordësi mes socialistëve në lidhje me këtë temë, nisur nga fakti që deputeti Fatmir Xhafaj ka kundërshtuar marrjen e opinionit nga Venecia. Xhafaj ka kërkuar që para se të vendoset për zgjatjen e mandatit të KPK-së duhet bërë një analizë se përse procesi u zvarrit.

"Ai mendon se Komisioni i Venecias ka pasur një opinion për të. Por kemi rënë dakord që të kemi një raport të ri, sepse ka pasur sensibilitete nga opozita dhe nga ekspertët. Pyetjet për Komisionin e Venecias janë hartuar dhe duhet të jenë nisur në mënyrë që të ecim përpara me kohën”, tha Balla.

Në opinionin e parë, Venecia vlerësoi nismën e PD-së si të ligjëruar nisur nga rrethanat në Shqipëri, por sugjeron që ky proces të mos parashikohet në nivel kushtetues, por në nivelet e një ligji, duke propozuar këtu edhe ligjin e dekriminalizimit.
Showing 1 out of 67