Videot kryesore

Kristjan Asllani i shënon Interit, ditë e shënuar për mesfushorin kuqezi
0:26
Gazeta Si
19 Shikime · 17 days më parë

⁣Kristjan Asllani i shënon Interit, ditë e shënuar për mesfushorin kuqezi

⁣Vila në Lalz fut në sherr deputetët e PD, Spaho e Shehu shpërthejnë ndaj Gaz Bardhit
1:17
Gazeta Si
16 Shikime · 11 days më parë

Prezantimi i raportit në Kuvend nga Genci Mamani, kreu i Agjencisë së Sigurimit të Depozitave u ndërpre nga një sherr i pazakontë brenda sallës së seancave plenare mes deputetëve të opozitës.

Protagonistë të sherrit u bënë deputetët Edmond Spaho, Tritan Shehu dhe Gazment Bardhi. Spaho dhe Shehu akuzuan për shpifje Gazment Bardhin, që në një seri postimesh në Tëitter ka folur për një vilë luksoze që është në shitje në Gjirin e Lalzit duke nënkuptuar se ajo është në pronësi të një deputetit të opozitës.

“Pyetje për “opozitën e vërtetë”; vilën 760 mijë euro, e shitën apo s’po ja ble askush? Nuk mund të mbash peng opozitën për një vilë të pajustifikuar që të ka zbuluar dhe me të cilën të mban peng Edi Rama!”, shkruan Bardhi në një postim të 9 majit.

Deputeti i rikthehet të njëjtës vilë me një postim të dytë këtë të enjte. “E rëndësishme është që për shkak të publicitetit çmimi i vilës është ulur”, shkruan ai.

Postimi i Bardhit është bërë në orën 11 e 19 minuta. Pak pas këtij momenti ndodhi përplasja mes tij dhe Edmond Spahos dhe Tritan Shehut në prani të Jorida Tabakut. Nga mazhoranca ndërhyri Erion Braçe që e cilësoi të turpshme shfaqjen në fjalë.

Debati ishte i ashpër mes Spahos dhe Bardhit, që për pak u përplasën fizikisht. Gjatë përplasjes verbale, ata përdorën fjalët “zhduku”, “s’të vjen turp”, “palaço”. Edmond Spaho i është drejtuar Gazment Bardhit me fjalët: Je shpifës, gënjeshtar dhe legen që thua që vila 760 mije euro është e njërit nga katër deputetët Noka, Shehu, Spaho, Leskaj.

Spaho reagoi më pas në rrjetet sociale. Ai e quan mashtrues, gënjeshtar, të pafytyrë, intrigant, burrë legen e deri te “pa të poshtme”. Spaho thotë se e ka të deklaruar të gjithë pasurinë e vet në ILDKP dhe i kujton Bardhit vrasjen e Elbasanit para zgjedhjeve të vitit të kaluar.

“Vetëm sharlatanë si Gazi mund të thonë shpifje të tilla për qëllime politike. Askush nga rrethi im familjar nuk merret me biznes dhe nuk ka pasuri të tilla. Gazi bën mirë të kujdeset për pronat e tij. Shiko hallet që të kanë zënë more derëzi, mos hap fronte të tjera se mjaft e ke ngjarjen në Elbasan”, thotë Spaho.

“Burrec” e quan Tritan Shehu në reagimin e tij, duke e ftuar që të bëjë denoncimin te strukturat përkatëse.

“Është vepër antiligjore, përveçse ndesh dhe me çdo normë morali, transparence, “burrërie”, të përhapesh aludime e meskinitete për kolegët në publik e media. Këtë po bën dhe Gazi prej disa ditësh, duke arritur kulmin mbrëmë, kur ngushton rrethin e të “akuzuarve” prej tij në 3-5 deputetë, përfshi dhe mua”, shkruan Shehu.

Monologu i Zelenskyt te "Shërbëtori i Popullit"
3:28
Gazeta Si
29 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Qysh prej vitit 1999, prodhuar nga “Kvartal 95”, një grup që presidenti aktual i Ukrainës kishte themeluar, “Shërbëtori i Popullit” dhe aventurat e profesorit të gjimnazit Vasily Petrovych Goloborodko (interpretuar nga Volodymyr Zelensky asokohe komedian), magjepsën publikun ukrainas, aq sa më pas seriali u bë edhe film. Atje Zelensky interpreton një njeri të zakonshëm, i cili për shkak të një videoje të bërë virale në YouTube dhe të xhiruar nga nxënësit e vet, përfundon në karrigen që drejton vendin.

⁣Presidenti i ri, PS miraton kërkesat e Alibeajt dhe rrëzon Mediun për përfshirjen e Berishës
1:02
Gazeta Si
9 Shikime · 19 days më parë

Partia Socialiste pranoi kërkesën e Enkelejd Alibeajt për zhvendosjen me një javë të datës së nisjes së procedurës për zgjedhjen e Presidentit të ri dhe rrëzoi kërkesën e Fatmir Mediut për të përfshirë në këtë proces të gjithë deputetët e Kuvendit, jo vetëm ata që janë anëtarë të grupeve parlamentare.

Alibeaj mori pjesë në konferencën e kryetarëve si kryetar i grupit parlamentar të PD-së, megjithëse u shkarkua në Kuvendin e fundit të PD të organizuar nga Sali Berisha.

Propozimi i parë i tij ishte që të shtyhej data e mbledhjes së konferencës së kryetarëve, që Kushtetuta e cilëson si data e nisjes së procesit për në 10 maj dhe më 17 maj të mbahet raundi i parë i votimit.

Propozimi i dytë i tij lidhej me kohën mes zhvillimit të pesë raundeve të votimit në Kuvend. Kreu i grupit parlamentar të PS ja miratoi të dyja kërkesët, por me një ndryshim të vogël.

“E ndërpresim mbledhjen pa vendimmarrje sot dhe mblidhemi në datën 10 dhe data 16 maj të jetë raundi i parë i votimit. Kushtetuta e përcakton që votimi i parë të jetë jo më vonë se shtatë ditë dhe jo më vonë se shtatë do të organizohen edhe raundet e votimit në Kuvend”, tha Balla.

Mediu kërkoi përfshirjen në procesin e bisedimeve jo vetëm të grupeve parlamentare, por edhe e deputetëve jashtë grupeve. Jashtë grupeve është Sali Berisha dhe tre deputetët Albana Vokshi, Flamur Noka dhe Edmond Spaho. Gjithashtu, jashtë grupeve janë edhe katër deputetët e LSI-së.

“Propozoj që të arrijmë në marrëveshje që të kemi një President garant të unitetit dhe mbi palët, duhet të konsiderojmë edhe deputetët, edhe grupet dhe të gjitha palët. I bëj këtë kërkesë kësaj mbledhjeje që është në interes të këtyre bisedimeve që të ketë një përfaqësi të mazhorancës dhe një përfaqësi të unifikuar të të gjithë deputetëve të opozitës për të qenë seriozë në këtë procesi”, tha Mediu.

“Procesi do të zhvillohet vetëm në Kuvend dhe vetëm në nivelin e grupeve parlamentare dhe është kushti i vetëm që PS ka në këtë proces. E tillë është Kushtetuta dhe fryma e saj. Bini dakord ju dhe hajdeni një treshe përfaqësuese, por procesi do të zhvillohet në Kuvend dhe me grupet parlamentare si organizime të mirëfillta të parlamentit”, deklaroi ai.

Rusia publikon pamjet nga dorëzimi i regjimentit ukrainas "Azov"
1:03
Gazeta Si
9 Shikime · 6 days më parë

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se 264 luftëtarë janë larguar nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol dhe janë dërguar në zonat e mbajtura nga rebelët e mbështetur nga Rusia.

53 luftëtarë të plagosur rëndë u dërguan në qytetin e Novoazovsk dhe 211 të tjerë në Olenivka, thotë zëvendësministri i Mbrojtjes.

Shtabi i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase thotë se disa luftëtarë të tjerë mbeten të bllokuar në Azovstal dhe përpjekjet për t’i shpëtuar vijojnë.

Filmi "Portreti i pambaruar"
0:30
Gazeta Si
33 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Filmi "Portreti i pambaruar" me regji nga Namik Ajazi në kinematë shqiptare

Aktori Will Smith godet me shpullë Chris Rock
1:23
Gazeta Si
18 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Aktori Will Smith godet me shpullë Chris Rock në skenën e Oscars

Vlora nyja e gazit amerikan, Linden Group memorandum mirëkuptimi me Albgas
6:40
Gazeta Si
8 Shikime · 7 days më parë

Në Tiranë u nënshkrua këtë të hënë memorandumi i mirëkuptimit mes kompanisë shtetërore shqiptare, Albgas dhe kompanisë private më të madhe të shpërndarjes së gazit në Bullgari, Overgas, ku 50 për qind të aksioneve i zotëron grupi amerikan i kompanive, “Linden Group”.

Memorandumi i hap rrugë aksesit të kompanisë bullgare në terminalin e gazit që do të ndërtohet në Vlorë, ku prej andej do të shpërndahet gazi amerikan. Të pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit të këtij memorandumi ishin Kryeministri Edi Rama, ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku dhe ish-sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.

Në fjalën e mbajtur, ministrja Balluku tha se memorandumi është provë e rrëzimit të të gjithë skepticizmit mbi suksesin e terminalit të gazit në Vlorë dhe nëse do të gjente treg të mjaftueshëm.

“Po e kthejmë këtë projekt nga një projekt lokal në një projekt rajonal dhe ky fakt është dukur qartë javët e fundit, ku pasi kemi publikuar përpjekjen tonë kemi pasur një shprehje dëshire për bashkëpunim nga Maqedonia e Veriut dhe nga Kosova për t’iu bashkuar këtij projekti dhe për ta kthyer atë në një projekt rajonal. Projektit tonë po i afrohen edhe partnerë të tjerë me kontribute shumë të mëdha në fushën e naftës dhe të gazit, Linden Group”, deklaroi ministrja Balluku.

Ceremonia e memorandumit ishte e shkurtër dhe për shkak të agjendës së Sekretarit Pompeo fjala e vetme e mbajtur nga Balluku ishte e vetmja. Ndërkohë, Edi Rama shkroi në rrjetet sociale se “furnizimi me gaz përmes Terminalit të Ri, që do të ngrihet në Vlorë, tanimë po zgjon interesa të shumanshme”.

Tifozët e Partizanit shkulin stolat e stadiumit dhe shkaktojnë trazira
0:44
Gazeta Si
8 Shikime · 16 days më parë

⁣Tifozët e Partizanit shkulin stolat e stadiumit dhe shkaktojnë trazira

PD publikon videon: Kandidati në Dibër, Berisha po poshtëron demokratët
0:45
Gazeta Si
42 Shikime · 4 muaj më parë

⁣Partia Demokratike ka ripublikuar një video përgjim të dosjes 184 në Dibër, për të treguar se prokurorja që mbylli dosjen e zgjedhjeve te kontestuara nga PD (Belina Zeneli) është bashkëshortja e kandidatit të propozuar nga primaret e Berishës, Premtim Kryemadhi
“Kandidimi në Dibër i bashkëshortit të prokurores që mbrojti bandën e Edi Ramës, duke mos hetuar dosjen 184 të vjedhjes së zgjedhjeve në Dibër, është poshtërsi dhe tallje me dibranët dhe demokratët dibranë që masakrën zgjedhore e provuan të parët në 2016.

Parada e Krenarise
5:24
Gazeta Si
7 Shikime · 2 days më parë

⁣Në Tiranë u mbajt këtë të shtunë Parada e Krenarisë. Dhjetëra
pjesëtarë dhe përkrahës të komunitetit LGBT+ (homoseksualë, lesbike, biseksualë
dhe transgjinorë) marshuan me flamuj me ngjyrat e ylberit, nën shoqërimin në
distancë të policisë në rrugët kryesore të kryeqytetit. Disa nga pjesëmarrësit mbanin
pankarta ku shkruhej “ne jemi familje”, që ishte edhe parulla kryesore e këtij
organizimi.

policia-velipoje.mp4
0:32
Gazeta Si
79 Shikime · 3 years më parë

Gjatë operacionit, policia ka ushtruar kontrolle në disa banesa, ku kishte marrë informacion për një arsenal armësh që mund të ishin të fshehura në banesë në pronësi të shtetasit G.S., në të cilën nuk banonte njeri.

Shqipëria synon miratimin e ligjit për kanabisin brenda korrikut
0:27
Gazeta Si
6 Shikime · 14 days më parë

Legalizimi i kanabisit në Maqedoninë e Veriut nuk ka dhënë efektet e pritura financiare në ekonominë e vendit.

Deklarata u bë nga ministri i Financave i Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi, i cili ndodhej në Tiranë këtë të hënë për një vizitë zyrtare.

“Nuk ka dhënë rezultatet e duhura për shkak të legjislacionit që kemi në fuqi, ku lejohet vetëm prodhimi dhe eksporti i vajit të kanabisit dhe nuk kemi teknologjinë dhe tregun e duhur nga ana e investitorëve që janë duke bërë investimet për këtë. Pothuajse nuk ekziston eksporti i këtij produkti. Duhet ndërhyrje në rregullore dhe legjislacion për të lehtësuar tregtinë për këtë produkt”, deklaroi Bekteshi në konferencën e përbashkët për shtyp me ministren e Financave, Delina Ibrahimaj.

Ibrahimaj tha se nuk ka ende një draft për legalizimin e kanabisit, por deklaroi se po punohet dhe ai do të përmbyllet deri në korrik.

“Qeveria ka nisur punën për legjislacionin që do të shoqërojë legalizimin, s’kemi draft të përfunduar, ta përmbyllim brenda këtij sesioni parlamentar”, tha ajo.

Ministri i Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi shprehu gatishmërinë që Shkupi të ofrojë përvojën e vet në hartimin e këtij ligji dhe rregulloreve përkatëse, duke qenë se e ka legalizuar kultivimin e kanabisit që në 2016-n.

Protestuesit bllokojnë rrugën në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet
0:32
Gazeta Si
20 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Protestuesit bllokojnë rrugën në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet

Rama i përgjigjet Arben Krajës
2:24
Gazeta Si
6 Shikime · 12 days më parë

⁣Kreu i SPAK, Arben Kraja iu përgjigj deklaratave të fundjavës të Kryeministrit Edi Rama që kërkoi hetimin e Sali Berishë dhe të Ilir Metës duke thënë se struktura që ai drejton nuk funksionon me deklarata politike, por me kallëzime.

Rama iu kundërpërgjigj duke shpjeguar se përse nuk bën kallëzime në SPAK.

“Partitë politike që bëjnë kallëzime janë një devijacion i madh. Nuk ndodh në asnjë vend të botës demokratike që partitë të bëjnë kallëzime. Por, edhe ne kemi bërë kallëzime. Ne nuk e ndërtuam prokurorinë speciale që të dëgjojmë të njëjtën histori që kemi dëgjuar gjithë jetën, që ne nuk kemi kallëzim”, deklaroi Rama në një konferencë për shtyp bashkë me ministrin e Drejtësisë, Ulsi Manja.

“I them Arben Krajës çfarë kërkon nga unë? Çfarë kallëzimi kërkon nga unë?! Pse duhet të vijnë kallëzimet nga partia politike në pushtet?! Kallëzimet do të çohen në SPAK nga njësia antikorrupsion dhe shumë shpejt do të kemi kallëzime dhe për figura për kryetarë bashkie të Partisë Socialiste. Nuk na shkon ne që të bëjmë kallëzim për non gratën. Ajo është gjëja e parë, ka dalë”, vijoi ai.

“Një gjykatëse një javë para se ta shporrte vettingu bën sigurim padie për pronën shtetërore dhe mban peng ndërtimin e një teatri për fëmijët. Ne e kemi denoncuar me njësinë antikorrupsion dhe sot nuk e dimë se çfarë po ndodh me të. Ça do Arben Kraja nga unë në këtë rast?! Çfarë kallëzimi kërkon nga unë! Unë kam shumë respekt për drejtuesin e SPAK, për goditjet që ka bërë në oborrin e PS, kam respekt dhe për goditjet ndaj krimit të organizuar”, shtoi ai.

Protesta në Rinas, udhëtarët lënë mjetet dhe nisen në këmbë drejt aeroportit
0:07
Gazeta Si
6 Shikime · 19 days më parë

Protesta në Rinas, udhëtarët lënë mjetet dhe nisen në këmbë drejt aeroportit

Në Odesë, sulmet ruse me raketa shkatërrojnë objektivat
0:36
Gazeta Si
24 Shikime · 3 muaj më parë

⁣Në Odesë, sulmet ruse me raketa shkatërrojnë objektivat

Përleshje mes tifozëve të Tiranës dhe Partizanit pas derbit në “Elbasan Arena”
0:37
Gazeta Si
6 Shikime · 16 days më parë

⁣Përleshje mes tifozëve të Tiranës dhe Partizanit pas derbit në “Elbasan Arena”

Drejtuesi i mjetit që përplasi çiftin dhe foshnjën, del pozitiv në testin e drogës
0:54
Gazeta Si
6 Shikime · 15 days më parë

⁣Drejtuesi i mjetit që përplasi çiftin dhe foshnjën, del pozitiv në testin e drogës

Aksident n⁣ë Tiran⁣ë, autobusi dhe nj⁣ë makin⁣ë p⁣ërfundojn⁣ë n⁣ë Lan⁣ë
0:11
Gazeta Si
11 Shikime · 24 days më parë

Aksident n⁣ë Tiran⁣ë, autobusi dhe nj⁣ë makin⁣ë p⁣ërfundojn⁣ë n⁣ë Lan⁣ë
Showing 1 out of 24