Videot kryesore

⁣Rama shpall emergjencën energjitike: Situatë e ngjashme me pandeminë
0:55
Gazeta Si
3 Shikime · 2 muaj më parë

Qeveria shpalli gjendjen e emergjencës energjitike në mbledhjen e jashtëzakonshme që mbajti këtë të premte për të reaguar në lidhje me situatën e krijuar nga rritja e çmimeve në tregjet bërthamore.

“Kemi pasur një mbledhje jashtë rendit për të marrë një vendim, për të deklaruar emergjencën në furnizimin e energjisë elektrike”, deklaroi Kryeministri Edi Rama në përfundim të mbledhjes.

Por, çfarë do të thotë gjendja e emergjencës energjitike?

“Situata e përgjithshme e rritjes së çmimit të energjisë na detyron që të shpallim gjendjen e emergjencës së furnizimit, që i jep Qeverisë mundësinë që të ndërhyjë me instrumente financiare, qoftë me instrumente të natyrës administrative. Sot, me këtë vendim i hapim rrugë edhe ekzekutimit të mëtejshëm të planit të posaçëm për të përballur këtë situatë”, tha Rama.

Plani i detajuar i masave, Rama tha se do të publikohet të shtunën. Para gazetarëve ai nuk foli për rritje çmimi, por e nënkuptoi se çmimet mund të rishikohen, kur tha se Qeveria do të mbrojë konsumatorët familjarë dhe biznesin e vogël nga rritja e cmimit të energjisë.

Se sa e thellë është kriza dhe sa ndikon në ekonominë e vendit, Rama bëri një krahasim.

“Është një situatë shumë e ngjashme nga aspekti i goditjes me situatën e pandemisë, në këtë kuptim të gjithë janë të prekur. Ndryshe nga pandemia, vende të ndryshme kanë karakteristika të ndryshme. Ekspertët mendojnë se kriza do të jetë prezente me kulmin e saj deri në mesin e vitit të ardhshëm. Edhe pas kapërcimit të kulmit, çmimet nuk do të kthehen aty ku ishin më parë. Ajo që na takon është të mbrojmë konsumatorët tanë”, deklaroi Rama.

Rama u kërkoi qytetarëve që të vendosen në pozicionin e shtëpisë së madhe dhe të kuptojnë, sipas tij, krizën që tha se do të zgjasë sipas parashikimve deri në gjysmën e vitit të ardhshëm. Ai u shpreh se në 8 vite, Qeveria e tij nuk ka rritur çmimin e energjisë, me përjashtim të një rasti.

Kryeministri tha se çmimi aktual i shitjes së energjisë për konsumatorët nuk mbulon koston e blerjes.

“E vetmja rritje çmimi që ka ndodhur në vendin tonë i takon 2015, edhe aty jo vetëm që çmimi u vendos në një pikë që nuk e mbulon koston”, u shpreh Rama.

⁣Rama nuk paragjykon tre propozimet e PD
2:19
Gazeta Si
3 Shikime · 1 muaj më parë

Kryeministri Edi Rama nuk paragjykon tre propozimet e PD për amendimin e Kushtetutës, që lidhen me vettingun e politikanëve, rikthimin e koalicioneve parazgjedhore siç ishin para ndryshimeve të njëanshme të korrikut të vitit të kaluar dhe rikthimin e komunave.

Megjithatë ai u tregua i gatshëm që të ulet në bisedime me opozitën.

“Nuk dua të jap opinione para se t’i jap këtij dialogu një mundësi reale dhe të kemi fuqi që t’i ballafaqojmë . Cilësia e një bashkëjetese, në çdo instancë nuk përcaktohet nga sa shpesh biem dakord por nga mënyra se si nuk biem dakord. Opozita ka bërë 3 propozime, ne kemi detyrën që t’u japim mundësinë këtyre diskutimeve pa dëmtuar këtë proces diskutimi duke dhënë paraprakisht opinione përfundimtare”, tha Rama.

Kryeministri u pyet gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me ambasadorin e BE në Tiranë, Luigi Soreca. Ky i fundit i dorëzoi raportin e progresit të vendit për 2021. Rama e shfrytëzoi kohën e marrë për përgjigje duke caktuar një kusht për dialogun, që nuk lidhet me përmbajtjen e propozimeve të opozitës, por me formatin e procesit.

“Një gjë do ta përsëris edhe në sy të ambasadorit, nuk ka më dialog në anglisht me opozitën. Nuk kemi pse fusim në siklet dhe miqtë tanë. Dialogje më anglisht mes shqiptarësh…mund të ketë, por jo përsa kohë drejtoj unë Kryeministrinë”, u shpreh ai.

Sa për përmbajtjen e propozimeve, nuk përjashtoi asgjë nga ndryshimet e mundshme të Kushtetutës.

“Vetëm Biblën dhe Kur’anin nuk mund të ndryshojmë, çdo gjë tjetër po nëse biem dakort. Mund të ketë vend për diskutim, por asgjë që nuk është e pandryshueshme”, u shpreh ai.

Rëndësisë së dialogut politik, sidomos në Kuvend i mëshoi edhe ambasadori i BE, Luigi Soreca, por duke shtuar se BE mbetet e gatshme që të ofrojë ndihmën e saj në lehtësimin e këtij dialogu, pavarësisht se Rama përjashtoi “dialogun në anglisht me opozitën”.

“Kuvendi është foltorja ku bëhen diskutimet, ku dialogu dhe negociatat duhet të ndodhin. Ne inkurajomë të dyja palët të ulen në tryezë e të diskutojnë temat që janë për diskutimi. Nëse do të na kërkohet për asistencë do të shohim nëse kjo gjë është e mundshme dhe do ndihmojmë në spekterin politik siç kemi bërë gjithmonë”, deklaroi Ambasadori.

Sa i takon gjetjeve të raportit, Kryeministri tha se ai është udhërrëfyesi më i mirë për qeverinë dhe vlerësuesi më objektiv i përparimit të vendit. Rama mbrojti patronazhistët, tha se ishte krenar për ta, ndërsa u shpreh i hapur që të gjitha akuzat në lidhje me të dhënat personale të qytetarëve të hetohen.

Sa i takon luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, raporti njeh një progres të lehtë, por vë theksin te nevoja për ta luftuar sidomos korrupsionin në nivele të larta.

Qindra qytetarë në urgjencën e Krujës me shenja helmimi
0:14
Gazeta Si
3 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Qindra qytetarë në urgjencën e Krujës me shenja helmimi

Vijon fluksi i qytetarëve me shenja të helmimit nga uji i pijshëm në Krujë
1:11
Gazeta Si
3 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Vijon fluksi i qytetarëve me shenja të helmimit nga uji i pijshëm në Krujë

Dritat ikin në Kuvend kur Çela po raportonte për reduktimin e defekteve
3:32
Gazeta Si
3 Shikime · 1 muaj më parë


Mbrojtja para Komisionit të Ekonomisë dhe Financave e marrëveshjes së huasë prej 70 milionë eurosh që OSHEE kërkon të marrë nga BERZh nuk shkoi ashtu siç duhet.

Në momentin kur drejtori i OSHEE, Ardian Çela po raportonte mbi reduktimin e shkëputjeve të energjisë për shkak të defekteve dhe performancën e shoqërisë që drejton, ndodhi ajo që pritej më pak...dritat ikën edhe në Kryesinë e Kuvendit.

Episodi shkaktoi të qeshura në sallë, përfshirë edhe të vetë drejtorit të OSHEE. Për ta “pasur” kujtim këtë moment, deputeti i PD, Arbi Agalliu vendosi që të shkrepë një foto.

Fotoja zemëroi ministren e Energjitikës, Belinda Balluku, që ndodhej në krah të drejtorit të OSHEE. Ajo e cilësoi joetik gjestin e deputetit të PD. Kjo ndezi debatet mes palëve dhe detyroi kreun e Komisionit, Eduard Shalsi që ta ndërpriste seancën.

Basha: Ja kompanitë me të cilat Rama ndan paratë
0:36
Gazeta Si
3 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Basha: Ja kompanitë me të cilat Rama ndan paratë

⁣Vetting edhe për noterët, Ministria e Drejtësisë do të vendosë kush ruan dhe kush jo licencën
0:43
Gazeta Si
3 Shikime · 27 days më parë

Qeveria do t’i propozojë Kuvendit ndryshime në ligjin për noterinë, duke përfshirë kontrollin e pastërtisë së figurës dhe integritetin mes kushteve për të ruajtur dhe marrë licencën për këtë profesion.

Ndryshimet e propozuara janë një formë vettingut që do t’i nënshtrohen të gjithë noterët në vend, edhe ata që gëzojnë aktualisht këtë licencë. Kriteret, ndryshe nga vettingut i prokurorëve dhe gjyqtarëve do të jenë vetëm dy.

“Ndryshimet që propozohen sot jo vetëm vendosin kritere të reja në profesionin e noterit dhe zv.noterit, por është as më shumë dhe as më pak një proces vettingu për noterët që janë në këtë shërbim dhe që kanë të bëjnë me verifikimin e kontakteve të papërshtatshme, apo lidhje me krimin e organizuar, apo persona të dënuar për kryerjen e veprave të rënda penale, apo që janë pjesë e listës së personave të shpallur sipas legjislacionit në fuqi në kuadër të luftës kundër terrorizmit dhe pastrimit të parave”, deklaroi ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja.

Por, nëse për vettingun e prokurorëve dhe të gjyqtarëve u ngritën dy institucione të pavarura, vettingun e noterëve do ta realizojë vetë Qeveria.

“Ligji ka përcaktuar edhe mekanizmat e filtrimit të këtij shërbimi. Është edhe Ministria e Drejtësisë që përmes inspektimeve të planifikuara, apo hetimeve proaktive që do ta bëjë filtrimin e këtij sistemi”, sqaroi ministri Manja.

Projektligji i vettingut për noterët është një ide e hershme e Qeverisë. Ndryshimet janë propozuar që para zgjedhjeve të 25 prillit, duke shkaktuar reagimin kundër të komunitetit të noterëve. Por, në propozimin fillestar mes kritereve të rivlerësimit të noterëve ishte edhe ai i justifikimit të pasurisë, që në projektligjin e miratuar këtë të mërkurë nga Qeveria mungon, të paktën sipas deklaratave të ministrit Ulsi Manja.

⁣Përplasja, gratë e PS-PD denoncojnë ofendimet që marrin në Kuvend
5:31
Gazeta Si
3 Shikime · 14 days më parë

Gratë e opozitës dhe ato të qeverisë u vunë në një garë denoncuese të ofendimeve, që sipas tyre pësojnë çdo seancë plenare në Kuvend.

Grida Duma, Jorida Tabaku dhe Flutura Açka nga njëra anë shënjestruan Kryeministrin Edi Rama, ndërsa Belinda Balluku dhe Klotilda Bushka sollën pjesëza nga fjalimet e Lulzim Bashës dhe të deputetit Agron Gjekmarkaj.

Deputetja dhe nënkryetarja e PD, Grida Duma kujtoi episodin e fushatës elektorale, kur imazhi i saj u përdor gjatë prezantimit të kandidatëve nga ana e Kryeministrit Edi Rama.

Jorida Tabaku foli gjithashtu për ofendime të Kryeministrit, vetëm e vetëm, siç tha ajo se denoncon me shifra keqqeverisjen e tij. Flutura Açka nga ana tjetër tha se do të kërkojë që të merren masa në komisionin e etikës, ndërsa akuzoi koleget socialiste se kanë heshtur përballë këtyre episodeve.

Klotilda Bushka kërkoi që të respektohej rregullorja dhe tha hodhi akuza të ngjashme, por ndaj deputetëve burra të opozitës. Ministrja Belinda Balluku solli episodin e një fjalimi të deputetit Agron Gjekmarkaj, në seancën e parë të Kuvendit, ku gratë në qeveri, sipas saj, u quajtën “haremi” i Kryeministrit.

Balluku u ndal edhe te fjalimet e Bashës, të cilin e akuzoi se po në seancë të parë i ka quajtur ministret “kukulla pas të cilave qëndrojnë kriminelë dhe oligarkë”.

Rama mvesh Qeverinë me suksesin anti-Covid19
1:32
Gazeta Si
2 Shikime · 2 years më parë

Kryeministri Edi Rama mveshi veten dhe Qeverinë që drejton me atë që e quajti sukses në frenimin e pandemisë së koronavirusit falë masave të marrë, që sipas tij, e kanë radhitur Shqipërinë mes vendeve me plagët më të lehta krahasuar me shumë vende të tjera.

Duke iu referuar parashikimeve të “ekspertëve të pavarur”, Rama tha gjatë fjalës së mbajtur në Kuvend në seancën plenare, se projeksionet shkonin deri në 18 mijë të vdekur.

“Jo projeksione tona, por projeksione të pavarur që janë publikuar në krye të herës në ekrane flisnin për mundësinë potenciale, që nëse nuk do të ishte marrë asnjë maasë dhe jeta do të kishte rrjedhur sikur asgjë të mos kishte ndodhur, ne do të kishim patur 18 mijë të vdekur, ndërsa projeksionet tona, sikur masat të mos ishin imponuar dhe respektuar nga shumica dërrmuese e shqiptarëve flisnin për 2800 të vdekur. Ky është fakti!”, deklaroi Rama.

Kryeministri kërkoi që qeveria të vlerësohet për atë që bën dhe për atë që ndaloi të ndodhë, ndërsa foli me bindje se Shqipëria e ka kaluar fazën e parë të përballjes me pandeminë.

“Nuk ka asnjë argument dhe asnjë arsye mbi baza të qëndrueshme logjike që të mund të hedhë poshtë faktin se sot Shqipëria ja ka dalë fazës së parë të përballjes me këtë armik të padukshëm”, shtoi ai.

Rama u shpreh i bindur në fitoren e dyfishtë në këtë luftë.

“Po fitojmë betejën në frontin e shëndetësië dhe do ta fitojmë betejën edhe në frontin e ekonomisë. Shqipëria nuk ka kujt t’i ketë zili. Do ta fitojmë edhe betejën në frontin e ekonomisë, natyrisht me stres. Por padiskutim do t’i fitojmë të dyja betejat”, deklaroi ai.

Kryeministri mbrojti vendimin për të karantinuar në hotele të riatdhesuarit. Ai thotë se ka ndjekur shembujt e disa vendeve, që kanë gabuar me riatdhesimin, duke i karantinuar qytetarët e tyre nëpër banesa, ndërsa nënkuptoi se falë masave të ndërmarra nga Qeveria deputetët janë ende gjallë.

“Pikërisht Singapori ishte shembulli më fantastik në valën e parë. Iu rikthye, pse? Nga riatdhesimi i 500 studentëve që i rikthyen në shtëpi. Këtu thuhet çojini të punojnë tokën, a thua se ne kemi shumë lek për t’i çuar në hotele dhe të paguajmë dy të tretat e shpenzimeve dhe të vendosim edhe personel mjekësor edhe kushte anti-Covid e me radhë. Ku ka qeveri në botë, ku ka Kryeministër në botë që ka dëshirë të bëjë këto gjëra? Por, nëse nuk do bëheshin këto gjëra, sot nuk do të ishim duke i uruar shërim të shpejtë deputetit Alimadhi, që ja uroj edhe unë dhe nuk e di sa prej jush do të mungonin sot këtu”, u shpreh Kryeministri.

Rama mbrojti ndryshimet në Kodin Penal, ku parashikohet ndëshkimi deri me 15 vite burg për personaat që shkelin karantinën me pasoja vdekjen e qytetarëve të tjerë. Si referencë, Kryeministri mori Italinë, që tha se për të njëjtën vepër i dënon deri me burgim të përjetshëm.

Sa i takon paketës financiare, Rama iu referua Francës. Ai tha se në këtë vend Qeveria jep vetëm 150 euro mbi asistencën sociale për njerëzit në nevojë, ndërsa Shqipëria ka dyfishuar asistencën.

⁣Basha i bindur te përmbysja: Janë numëruar vetëm bastionet e PS-së
3:07
Gazeta Si
2 Shikime · 7 muaj më parë

Lulzim Basha është i bindur se opozita do ta përmbysë rezultatin, thotë se deri më tani janë hapur kutitë në zonat bastion të Partisë Socialiste dhe akuzon PS se po bllokon procesin e numërimit në bastionet e Partisë Demokratike.

“Derisa janë ndëshkuar në ato që i konsideronin si bastione, ne presim që fitorja e Aleancës për Ndryshim të konfirmohet në të gjithë vendit. U bëj thirrje t’i lënë lojërat, të vazhdohet numërimi, sepse vullneti i popullit është në ato kuti. Numërimi do të bëhet në mënyrë strikte. Unë jam i bindur se në fund të këtij numërimi fitorja do të jetë e prekshme”, tha Basha.

Zjarret në Dukat të Vlorës vijojnë
0:43
Gazeta Si
2 Shikime · 4 muaj më parë

⁣Zjarret në Dukat të Vlorës vijojnë

Kaos në aeroportin e Kabulit kur talebanët marrin kontrollin e kryeqytetit afgan
1:10
Gazeta Si
2 Shikime · 4 muaj më parë

⁣Turmate njerëzve kanë mbushur asfaltin në aeroportin e Kabulit në një përpjekje për të ikur nga kryeqyteti afgan, ndërsa kryengritësit talebanë filluan të pushtojnë qytetin. Kryengritësit morën kontrollin e pallatit presidencial./The Guardian/

Aksidenti ku humbi jetën i mituri në Shëngjin
0:09
Gazeta Si
2 Shikime · 3 muaj më parë

⁣Aksidenti ku humbi jetën i mituri në Shëngjin

RENEA, kontrolle të befasishme në disa qytete
0:54
Gazeta Si
2 Shikime · 3 muaj më parë

⁣RENEA, kontrolle të befasishme në disa qytete

Kapet me 4 mina me telekomandë, në pranga 50-vjeçari në Durrës
0:44
Gazeta Si
2 Shikime · 3 muaj më parë

⁣Kapet me 4 mina me telekomandë, në pranga 50-vjeçari në Durrës

Drogë në Sarandë dhe Ksamil, sekuestrohet 1.2 kg kokainë
0:58
Gazeta Si
2 Shikime · 3 muaj më parë

⁣Drogë në Sarandë dhe Ksamil, sekuestrohet 1.2 kg kokainë

Të dehur dhe me shpejtësi 196 km/h, arrestohen 15 drejtues mjetesh
1:00
Gazeta Si
2 Shikime · 3 muaj më parë

⁣ Të dehur dhe me shpejtësi 196 km/h, arrestohen 15 drejtues mjetesh

Masat anti-Covid në kufi, radhë automjetesh nga Kosova drejt Shqipërisë
0:32
Gazeta Si
2 Shikime · 3 muaj më parë

⁣ Masat anti-Covid në kufi, radhë automjetesh nga Kosova drejt Shqipërisë

Opozita godet tavolinat gjatë fjalimit të kryeparlamentares Nikolla
0:27
Gazeta Si
2 Shikime · 3 muaj më parë

⁣Opozita godet tavolinat gjatë fjalimit të kryeparlamentares Nikolla

⁣Rama nderon Merkel me medalje, Kancelarja: Kënaqësi të punoja me ju!
1:27
Gazeta Si
2 Shikime · 3 muaj më parë

Kryeministri Edi Rama i dhuroi Kancelares Angela Merkel medaljen e Mirënjohjes së Kryeministrit, si shenjë falenderimi për të gjithë bashkëpunimin që ka pasur ndër vite me të.

“Ky është ylli i mirënjohjes dhe ky këtu është simboli i i Heroit tonë Kombëtar, Skënderbeu, që mbrojti Shqipërinë nga pushtimi dhe gjithashtu u mbiquajt edhe “Atleti i Krishtërimit” si mbrojtës i krishtërimit. Mendoj që ju detyrohemi për këtë”, tha Rama gjatë ceremonisë së dorëzimit të medaljes.

“Ju faleminderit shumë, është një nder i madh dhe ishte kënaqësi të punoja së bashku me ju”, tha Kancelarja Merkel.
Showing 76 out of 79