Videot kryesore

Fond rezervë për Arbitrazhet
0:59
Gazeta Si
2 Shikime · 3 muaj më parë

Ministria e Financave pranon mundësinë që pagesat për shkak të humbjes së proceseve gjyqësore në gjykatat ndërkombëtare të Arbitrazhit të shkojnë deri në 450 milionë euro dhe thotë se në buxhetin e vitit të ardhshëm ka të parashikuara pagesat e këtyre vendimeve, kur ato të jenë të jenë përfundimtare.

“Ne me transparencë të plotë kemi publikuar të gjitha rastet që janë në Arbitrazh. Është Avokatura e Shtetit institucioni që merret me procedurat e Arbitrazhit dhe në përfundim të procedurave totale i drejtohet Ministrisë së Financave me shkresë që të nisë pagesa”, tha para Komisionit të Ligjeve, ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj.

Ministrja shpjegoi se kjo nuk do të thotë se të gjitha këto pagesa do të kryhen në 2022, por paratë janë vënë në dispozicion për të qenë në gjendje që në rastin hipotetik të humbjes së proceseve gjyqësore ky institucion të jetë gati për t’i paguar.

“Arsyeja pse ne i publikojmë këto vendime, që janë në proces dhe që i kemi pjesë të projektbuxhetit si kontigjencë janë për përgjegjshmërinë që kemi ne si Ministri e Financave, që në rast se do të materializohet 1,2, 3 apo do të përfundojë në total procesi i këtyre proceseve të Arbitrazhit ne t’i përfshijmë në buxhet në rastin më të parë”, tha ajo.

Deklarata e ministres u bë gjatë mbrojtjes së projektbuxhetit para Komisionit të Ligjeve, si përgjigje ndaj pyetjeve të ngritura nga deputetët e opozitës. Mes këtyre pyeteve, opozita ngriti shqetësimin për gjashtë çështje që ndodhen në Arbitrazh, që nga Becchetti, Valeria Srl, Actor e Copri, Dondi e Cubotta, Arca Energy dhe Kurum, pretendimet e të cilave në total shkojnë rreth 450 milionë euro.

⁣Vetting edhe për noterët, Ministria e Drejtësisë do të vendosë kush ruan dhe kush jo licencën
0:23
Gazeta Si
2 Shikime · 3 muaj më parë

Qeveria do t’i propozojë Kuvendit ndryshime në ligjin për noterinë, duke përfshirë kontrollin e pastërtisë së figurës dhe integritetin mes kushteve për të ruajtur dhe marrë licencën për këtë profesion.

Ndryshimet e propozuara janë një formë vettingut që do t’i nënshtrohen të gjithë noterët në vend, edhe ata që gëzojnë aktualisht këtë licencë. Kriteret, ndryshe nga vettingut i prokurorëve dhe gjyqtarëve do të jenë vetëm dy.

“Ndryshimet që propozohen sot jo vetëm vendosin kritere të reja në profesionin e noterit dhe zv.noterit, por është as më shumë dhe as më pak një proces vettingu për noterët që janë në këtë shërbim dhe që kanë të bëjnë me verifikimin e kontakteve të papërshtatshme, apo lidhje me krimin e organizuar, apo persona të dënuar për kryerjen e veprave të rënda penale, apo që janë pjesë e listës së personave të shpallur sipas legjislacionit në fuqi në kuadër të luftës kundër terrorizmit dhe pastrimit të parave”, deklaroi ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja.

Por, nëse për vettingun e prokurorëve dhe të gjyqtarëve u ngritën dy institucione të pavarura, vettingun e noterëve do ta realizojë vetë Qeveria.

“Ligji ka përcaktuar edhe mekanizmat e filtrimit të këtij shërbimi. Është edhe Ministria e Drejtësisë që përmes inspektimeve të planifikuara, apo hetimeve proaktive që do ta bëjë filtrimin e këtij sistemi”, sqaroi ministri Manja.

Projektligji i vettingut për noterët është një ide e hershme e Qeverisë. Ndryshimet janë propozuar që para zgjedhjeve të 25 prillit, duke shkaktuar reagimin kundër të komunitetit të noterëve. Por, në propozimin fillestar mes kritereve të rivlerësimit të noterëve ishte edhe ai i justifikimit të pasurisë, që në projektligjin e miratuar këtë të mërkurë nga Qeveria mungon, të paktën sipas deklaratave të ministrit Ulsi Manja.

⁣Zgjatja e vettingut, Kuvendi ka gati pyetjet për Venecian
3:02
Gazeta Si
2 Shikime · 2 muaj më parë

Kuvendi i është drejtuar Komisionit të Venecias me disa pyetje në lidhje me zgjatjen e afateve të komisioneve të vettingut në drejtësi.

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla tha se zhvillimet sollën nevojën për t’iu adresuar këtij komisioni.

Balla mohoi se ka mosdakordësi mes socialistëve në lidhje me këtë temë, nisur nga fakti që deputeti Fatmir Xhafaj ka kundërshtuar marrjen e opinionit nga Venecia. Xhafaj ka kërkuar që para se të vendoset për zgjatjen e mandatit të KPK-së duhet bërë një analizë se përse procesi u zvarrit.

"Ai mendon se Komisioni i Venecias ka pasur një opinion për të. Por kemi rënë dakord që të kemi një raport të ri, sepse ka pasur sensibilitete nga opozita dhe nga ekspertët. Pyetjet për Komisionin e Venecias janë hartuar dhe duhet të jenë nisur në mënyrë që të ecim përpara me kohën”, tha Balla.

Në opinionin e parë, Venecia vlerësoi nismën e PD-së si të ligjëruar nisur nga rrethanat në Shqipëri, por sugjeron që ky proces të mos parashikohet në nivel kushtetues, por në nivelet e një ligji, duke propozuar këtu edhe ligjin e dekriminalizimit.

Vështirësi me qarkullimin nga reshjet e borës në Rrugën e Arbrit
0:55
Gazeta Si
2 Shikime · 1 muaj më parë

⁣ Vështirësi me qarkullimin nga reshjet e borës në Rrugën e Arbrit

Demokratët mbushin stadiumin “Air Albania” për Kuvendin e Berishës
0:14
Gazeta Si
2 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Demokratët mbushin stadiumin “Air Albania” për Kuvendin e Berishës

Delegatët e Sali Berishës “skanohen” në hyrje të stadiumit
0:51
Gazeta Si
2 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Delegatët e Sali Berishës “skanohen” në hyrje të stadiumit

U vra për radhën në market, publikohen pamjet e vrasjes së 29-vjeçarit në Tiranë
0:46
Gazeta Si
2 Shikime · 1 muaj më parë

⁣U vra për radhën në market, publikohen pamjet e vrasjes së 29-vjeçarit në Tiranë

Spektakël fishekzjarresh edhe në Tiranë: Gëzuar 2022!
0:53
Gazeta Si
2 Shikime · 18 days më parë

⁣Spektakël fishekzjarresh edhe në Tiranë: Gëzuar 2022!

Berisha marshon i rrethuar nga mbështetësit e tij
0:31
Gazeta Si
2 Shikime · 11 days më parë

⁣Berisha marshon i rrethuar nga mbështetësit e tij

Atentat Gentjan Bejtjas-1
0:21
Gazeta Si
2 Shikime · 10 days më parë

⁣Një atentat me armë zjarri ndaj Gentian Bejtjas ka ndodhur në Fushë-Krujë. Sëbashku me të ka mbetur i plagosur edhe shoku i tij, Klodian Stafuka. Shënjestër e atentatit ka qenë 41-vjeçari Gentian Bejtja, person i njohur për policinë, ndërsa Klodian Stafuka ka mbetur i plagosur për shkak se makina ka dalë jashtë rruge dhe jo nga plumbat.

VID-20220109-WA0006
0:31
Gazeta Si
2 Shikime · 10 days më parë

atentati në fushë krujë

Ndryshimet Klimatike
2:50
Gazeta Si
1 Shikime · 2 years më parë

Qeveritë globale po planifikojnë të prodhojnë 120 përqind më shumë lëndë djegëse fosile deri në vitin 2030, në kundërshtim me kufirin e ngrohjes globale, për të cilën kanë rënë dakord në “Marrëveshjen e Klimës” në Paris, në vitin 2015. Të gjitha vendet kryesore prodhuese të lëndëve djegëse fosile përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kinën, Rusinë, Arabinë Saudite, Indinë dhe vende të tjera kanë plane ambicioze për të rritur prodhimin, sipas një raporti të ri nga organizata kryesore kërkimore në Kombet e Bashkuara.

Zjarri përpin fushat e mbjella në Gjorm të Vlorës
0:31
Gazeta Si
1 Shikime · 6 muaj më parë

⁣Zjarri përpin fushat e mbjella në Gjorm të Vlorës

Në luftën me zjarret shpëtohen edhe kafshët
0:11
Gazeta Si
1 Shikime · 5 muaj më parë

⁣Në luftën me zjarret shpëtohen edhe kafshët

Policia Rrugore, kontrolle me radarë dhe dronë në rrugët e vendit
0:59
Gazeta Si
1 Shikime · 4 muaj më parë

⁣Policia Rrugore, kontrolle me radarë dhe dronë në rrugët e vendit

Shkodër, goditet grupi kriminal i shpërndarjes së drogës
0:45
Gazeta Si
1 Shikime · 4 muaj më parë

⁣Shkodër, goditet grupi kriminal i shpërndarjes së drogës

⁣Sherr te Ligjet, socialistët mblidhen online, demokratët në sallë nuk lejojnë mbajtjen e mbledhjes
2:19
Gazeta Si
1 Shikime · 4 muaj më parë

Puna e komisioneve të përhershme parlamentare nisi me përplasje. Socialistët respektuan vendimin e Konferencës së Kryetarëve për mbajtjen online të tyre, ndërsa demokratët vendimin e grupit të tyre parlamentar për prani fizike.

Komisioni i parë që u mblodh ishte ai i ligjeve. Deputetët e PD u shfaqën fizikisht në kryesinë e Kuvendit dhe në sallën ku kryetarja Klotilda Bushka nga PS nisi drejtimin e mbledhjes së përcaktuar online.

Kjo çoi në përplasje mes kryetares Bushka dhe anëtarëve të Partisë Demokratike në Komision. Bushka, pasi i falenderoi që në sallë po respektonin distancën fizike, u kërkoi që të futen online për të vijuar mbledhjen e Komisionit.

“Nuk e cakton ti se si duhet të logohemi ne. Ti je prezent në sallë, unë jam prezent! A ka mundësi të na japësh fjalën?!”, iu përgjigj Gazmend Bardhi nga PD.

Kryetarja Bushka refuzoi që t’i japë fjalën duke deklaruar se ajo po respektonte vendimin e konferencës së kryetarëve për mbajtjen e mbledhjes online.

“Mblidhemi të konferenca e kryetarëve dhe hajde ta ndryshojmë atë vendim. Unë po respektoj vendimin”, tha Bushka.

Duke dalë nga mbledhja, deputetët e PD-së kanë grisur fletët e rendit të ditës dhe të vendimeve të komisionit, duke nënkuptuar se vendimet e marra në këtë mbledhje nuk do t’i njohin. Opozita akuzoi se PS i mohoi të drejtën e fjalës.

“Deputetëve të opozitës iu mohua sot, në kundërshtim me Kushtetutën dhe Rregulloren e Kuvendit, e drejta e fjalës. Është qartazi përpjekje për të hequr transparencën që qytetarët të mos kuptojnë se cilat janë aferat që Edi Rama i kthen në ligj. Ne nuk do ta lejojmë kurrsesi një gjë të tillë. Ne do ta ndalim Ramën që të mos e kontrollojë këtë shtet në çdo qelizë të tij. Ne jemi prezent. Rama po i mohon opozitës mundësinë të marrë pjesë në komisione, që të mos denoncohen aferat e tij dhe të zhvasë çdo ditë shqiptarët”, tha deputeti Oerd Bylykbashi.

⁣Debatet Rama-Basha, nga foltorja e Kuvendit te “Foltorja” e Berishës
1:02
Gazeta Si
1 Shikime · 3 muaj më parë

Në krahasim me fjalimet e zakonshme në seancat plenare të Kuvendit, fjalimi i kësaj të enjteje i Kryeministrit Edi Rama ishte më i shkurtër, por po aq thumbues në drejtim të Lulzim Bashës.

Pasi akuzoi Partinë Demokratike se po përsëriste të njëjtat gabime që e kanë çuar nga humbja në humbje në zgjedhje, nga foltorja e parlamentit, Edi Rama i solli Lulzim Bashës reminishenca të një tjetër “Foltoreje”, asaj të Sali Berishës.

Kryeministri përdori fjalët e Berishës, që në turin e takimeve me mbështetësit e vet e ka akuzuar Lulzim Bashën si kryetar “kukull” të PD-së dhe “peng” të Edi Ramës.

“Të përsërisësh të njëjtën gjë dhe të presësh një rezultat tjetër është tipari i mendjelehtësisë. Natyrisht, duke përsëritur të njëjtën gjë, të njëjtin rezultat do të merrni sërish. Kjo është zgjedhja juaj dhe nuk jam unë që duhet t’ju inkurajoj, aq më tepër tani që jeni në garë se kush është kukulla, se kush është pengu dhe kush shpif e shan më shumë për të treguar që nuk është as kukull dhe as peng”, tha Rama.

Thumbimet shoqëruan thuajse të gjithë fjalimin, ku Kryeministri e këshilloi opozitën që të heqë dorë nga akuzat, sipas tij, boshe ndaj ministrave sepse nuk i sjellin mbështetje.

“Se ça mbillni këtu në katër vite, shkoni e korrni atje”, tha ai.

Sali Berisha, që turin e foltoreve të mërkurën e ndali në Gjirokastër, nuk ishte i pranishëm në sallë.

FOTO BERISHA

Ndërkohë, Basha iu kundërpërgjigj Ramës duke akuzuar se po përpiqet që të zhvendosë debatet që bëhen për interesat e qytetarëve në kacafytje personale.

“Shikoni pak të dashur qytetar se ku e zhvendos një debat që është për ju, për xhepat tuaj, për situatën ku ndodheni ju. Shikoni si do që ta zhvendosë në një kacafytje dhe protagonizëm personal, njësoj si në ditët e para të pandemisë, ku na dilte dhe kur hapnim frigoriferin. Frigoriferi bosh nga ushqimet, po dilte koka e tij. Shikoni si e koncepton politikën ky. Shikoni si i drejtohet opozitës, moratorium heshtjeje, mbyllni gojën, pse? Sepse ka frikë nga e vërteta!”, tha Basha.

⁣A e dha lejen Ministria e Shëndetësisë e konsultuar nga Komiteti?
0:40
Gazeta Si
1 Shikime · 3 muaj më parë

Dje stadiumi Air Albani u bë kryeqendra e paradoksit dhe zgjënjimit. Nga një qendër vaksinimi kundër Covid-19 në ditë të zakoshme, ai u kthye në vatër infeksionit masiv të shoqëruar më një zhgënjim për dhunën dhe humbjen. Por edhe vendi ky demonstrohet se me rregullat dhe ligjet luhet si me topin, “ti shkelmoj kush mundet” për të bërë golin e tij.

“Jemi udhëhequr nga zëri i ekspertëve në çdo vendimmarrje. Kjo është ajo që ne kemi bërë përgjatë një viti pandemie dhe kjo është ajo që bëjmë sot e kësaj dite”, do të thoshte në foltoren e Kuvendit Ministrja e Shëndetësisë Ministrja Ogerta Manastirliu, kur duhej të shpejgonte se mbi ç’bazë i merrte vendimet në lidhje me kufizimet për pandeminë.

Nisur nga kjo deklaratë e Ministres, mundet që Komiteti Teknik i Ekspertëve të ketë “sugjeruar” edhe dhënien e lejes për kapacitetin e plotë të stadiumit “AirAlbania” në ndeshjen Shqipëri-Poloni një ditë më parë me praninë e 22 mijë tifozëve.

Gazetasi.al pyeti pranë autoriteteve shëndetësore nëse ky ka qenë vendim i sugjeruar nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, por nuk ka marrë ende një përgjigje.

Disa orë pas kësaj ndeshje, drejtoresha e ISHP Albana Fico ka paralajmëruar se në vijim do të kemi rritje të infektimeve me Covid-19, ndërkohë që leja për kapacitetin e plotë të stadiumit u dha nga Ministria e Shëndetësisë.

Gjatë një takimi mes ekspertëve të shëndetësisë, pedagogëve dhe studentëve në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan, Fico ka thënë se numri i lartë i tifozëve në stadium do të përkthehet në rritje të infektimeve, të shtrimeve dhe vdekshmërisë nga Covid-19.

Ndeshja nisi të martën në orën 20:45, por festimet e tifozëve kishin nisur shumë orë përpara takimit. Duke kënduar “Himnin Kombëtar” tifozët të mbledhur më shumë se 50 veta sa e lejon rotokolli i Komitetit të Ekspertëve, ishin drejtuar drejt stadiumit “Air Albania”. Por në stadium u bënë rreth 22.000 tifozë të cilëve nuk iu kërkua të kujdeseshin për masat mbrojtëse nga Covid-19 dhe as nuk iu kërkua as pasaporta e vaksinimit, siç po ndodh në shumë vende të botës, ku janë marrë vendime për rikthimin e vetëm tifozëve të vaksinuar.

“Ndodh për faktin se shkohet te Arena me 22 mije tifozë. Pritet nesër çudia historike.? Jo nuk pritet. Në fakt pritet rritje e të prekurve nga infeksioni të ndjekur nga shtrime spitalore dhe persona që vdesin me ato mënyrat që i kemi shpjeguar, me ato numra që i kemi shpjeguar disa herë me 10-15 në ditë.”-, tha Fico.

Më herët presidenti i FSHF-së Armand Duka kishte deklaruar se ishte marrë leje nga qeveria sa i përket kapacitetit. Duka tha se e biletat ishin shitur 100% të kapacitetit dhe se i ishte dhënë leja për ta pasur stadiumin plot, pavarësisht faktit se është vendosur nga vetë Ministria që kapaciteti i stadiumeve, teatrove të jetë vetëm 30% si një masë mbrojtëse kundrejt Covid-19.

Ndeshja e së martës u zhvillua me kapacitete të plota në stadium, në një kohë kur në fuqi janë masat e ndalimit të grumbullimit me më shumë se 50 persona të vendosura nga vete ISHP dhe Ministria e Shëndetësisë. Ndërkaq një tjetër faktor që mbështet deklaratën e drejtueses së ISHP është edhe fakti se mbulesa vaksinale në vend është vetëm 37% për popullatën target, një numër tepër i ulët për të pasur mbrojtje kolektive.

Dje kombëtarja e Shqiëprisë nëse fitonte ndaj Polonisë mund të çimentonte një kalim në botëror. Por kjo nuk ndodhi dhe humbëm, por fituam më shumë të infektuar. Në Air Albania ndodhi gjithçka dje. Dhe në të gjitha raste në fakt ne humbëm.

Basha shpërthen në Kuvend: Fundërrinë, plehrë, qelbësirë, horr, uturak...
1:10
Gazeta Si
1 Shikime · 3 muaj më parë

⁣Basha shpërthen në Kuvend: Fundërrinë, plehrë, qelbësirë, horr, uturak...
Showing 79 out of 84