Videot kryesore

Një milion gjallesa shtazore dhe bimore, kërcënohen të zhduken
1:07
Gazeta Si
175 Shikime · 3 years më parë

Një milion speciesh në planet janë të kërcënuar të zhduken nga njerëzit. Në një studim të publikuar të hënën nga Platforma Ndërqeveritare e Politikës së Shkencës mbi Biodiversitetin dhe Shërbimet e Ekosistemit (IPBES), thuhet se këtë vit janë vlerësuar humbjet më të mëdha të gjallesave që janë parë ndonjëherë.

⁣Meta rikujton deklaratën e 2015-s: Basha më sulmon se kam respekt për Berishën
1:10
Gazeta Si
36 Shikime · 9 muaj më parë

Lulzim Basha kërkoi dy herë dorëheqjen e Ilir Metës në 2015-n, kur ky i fundit ishte kryetar i Kuvendit. Në njërin rast kërkesa për largimin e kreut të LSI-së në atë kohë u bë pas akuzave të Tom Doshit, që foli për një atentat të Metës ndaj tij, ndërsa hera e dytë pas daljes së lajmit se në çështjen me CEZ Ilir Meta kishte marrë rryshfet.

Në të dyja rastet Ilir Meta e shpërfilli kërkesën e opozitës, madje aludoi në atë kohë se kërkesa e Lulzim Bashës për dorëheqjen e tij lidhej me “respektin” që ai si kryetar Kuvendit kishte treguar e tregonte ndaj demokratëve dhe sidomos ish-kryetarit të tyre, Sali Berisha.

“Lidhur me risitë dhe çuditë që po sjell në politikën shqiptare kryetari i PD nuk ka nevojë të jap shumë sqarime. Është i vetmi kryetar opozite, që në vend që të kërkojë dorëheqjen e Kryeministrit kërkon vetëm dorëheqjen e kryetarit të Kuvendit dhe unë e kuptoj se kush është arsyeja e tij e vërtetë. Është pakënaqësia e tij e thellë për respektin maksimal që unë tregoj, jo thjesht ndaj demokratëve në Parlament, por sidomos ndaj liderit historik, zotit Berisha duke i dhënë mundësinë që të shprehë pa kufizime mendimet dhe qëndrimet e tij politike. Të jeni të bindur që do të dëgjoni çudi të mëdha për akuzat e tij ndaj qeverisë kriminale Meta-Meta dhe për shtypjen dhe terrorin e saj ndaj opozitës së pafajshme Basha-Rama”, deklaronte Meta në 2015-n.

Presidenti e ka rikthyer këtë prononcime para mediave në atë kohë, duke e shoqëruar me një shënim të shkurtër.

“Më këtë freskim kujtese, për një konstatim që në vitin 2015, ju uroj të gjithëve një fundjavë të mbarë, të paqtë dhe të gëzuar, përfshirë edhe “artistin” e Rilindjes”, shkruan Presidenti.

Meta është vënë në përplasje me kreun e PD-së, Lulzim Basha, për herë të parë që prej 2017-s. Basha e akuzon se është pjesë e trekëndëshit të së keqes, së bashku me Edi Ramën dhe Sali Berishën.

Makinat në trafik në Tiranë gjatë protestës për çmimet
0:38
Gazeta Si
26 Shikime · 5 muaj më parë

Makinat në trafik në Tiranë gjatë protestës për çmimet

Hueyda El Sayed
4:39
Gazeta Si
35 Shikime · 9 muaj më parë

⁣Artistja Hueyda El Sayed

Dëshmi nga Komisioni Hetimor Parlamentar për inceneratorët
1:00
Gazeta Si
26 Shikime · 6 muaj më parë

⁣Dëshmi nga Komisioni Hetimor Parlamentar për inceneratorët

Momenti kur raketa kthen në një top zjarri helikopterin rus në Ukrainë
0:32
Gazeta Si
26 Shikime · 5 muaj më parë

⁣Momenti kur raketa kthen në një top zjarri helikopterin rus në Ukrainë

Momenti pas aksidentit tragjik të fëmijës në Himarë, ku pushuesit debatojnë me komisarin
0:33
Gazeta Si
26 Shikime · 6 days më parë

⁣Momenti pas aksidentit tragjik të fëmijës në Himarë, ku pushuesit debatojnë me komisarin

⁣Rama takohet me Blinken në Uashington: Roli i Shqipërisë në KS
2:44
Gazeta Si
26 Shikime · 6 muaj më parë

Kryeministri Edi Rama mbërriti rreth orës 19:00 me orën tonë në selinë qendrore të Departamentit të Shtetit në Uashington, për të nisur takimin me Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken.

Rama ka dhënë një intervistë për Zërin e Amerikës, ku ka treguar çështjet kryesore që u diskutuan.

“Diskutuam lidhur me bashkëpunimin në Këshillin e Sigurimit, marrëdhëniet bilaterale, diskutuam për rajonin, ecurinë e reformave në Shqipëri. Në tërësi prekëm të gjitha temat që janë të rëndësishme për këtë marrëdhënie, përfshirë edhe temën e të qenit bashkë në aleancën e NATO-s".

Rama shpjegoi edhe praktikën e "bashkëpengmarrjes" në KS mes Shqipërisë dhe SHBA.

“Është një praktikë kur dy vende bëhen bashkë për të adresuar një apo disa dosje të caktuara dhe SHBA na propozoi ne këtë bashkëpunim, e pranuam me shumë kënaqësi dhe kjo na jep mundësi që në Këshillin e Sigurimit të luajmë një rol të veçantë. Për Ukrainën nuk është një çështje e Shqipërisë por e gjithë botës, e OKB", tha ai.

Rama ndodhet në SHBA për një vizitë 4-ditore, që nisi me një ceremoni të organizuar me rastin e marrjes nga ana e Shqipërisë së mandatit dyvjeçar si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit.

Rama e vlerësoi këtë si një arritje historike dhe plotësisht të merituar për Shqipërinë.

Ndërkohë, takimi me Blinken mbërrin në një periudhë të trazuar në kampin e opozitës së politikës shqiptare, ku Sali Berisha ka nisur prej shtatorit Foltoren për t’i marrë PD-në Lulzim Bashës, që e akuzon së bashku me Ramën si pjesë “të komplotit që e shpalli atë non grata nga DASH” me akuzën e korrupsionit madhor.

Berisha thotë se ka paditur në gjykatën korrektuese të Parisit Sekretarin e Shtetit, ndërsa deklaron se ai ka marrë një vendim krejtësisht politik e të shtyrë nga George Soros, pa asnjë provë e fakt kundër tij.

Tahiri shoqërohet në Drejtorinë e Policisë Tiranë
0:01
Gazeta Si
25 Shikime · 6 muaj më parë

⁣Tahiri shoqërohet në Drejtorinë e Policisë Tiranë

Mesazhi i Ilir Metës për "rilindasit" kombëtarë e ndërkombëtarë
0:31
Gazeta Si
25 Shikime · 6 muaj më parë

⁣“Ta harrojnë ata që kanë menduar në mënyrë mafioze, gjithë ata rilindas vendas dhe ndërkombëtar, vendas mavi dhe blu, se do të varrosin ‘de facto’ pluralizmin politik në Shqipëri dhe do të dhunojnë popullin e Shqipërisë, do të dëshpërohen pa fund. Do të marrin përgjigjen e merituar. Për këtë ju jap fjalën.

Jam Ilir Meta u them atyre o super budallenj, ju jeni vetëm yje (medias) vetëm informoni drejt,” iu drejtua Presidenti i Republikës, Ilir Meta, medias në konferencën 20 minutashe për shtyp ku informoi se kishte depozituar një kallëzim penal ne Prokurorinë e Tiranës dhe SPAK me argumentin se Kuvendi ka falsifikuar dokumentet për shkarkimin e tij.

Mesazhi i ushtarit ukrainas pas bombardimeve: Mami, babi ju dua!
0:13
Gazeta Si
25 Shikime · 5 muaj më parë

Mesazhi i ushtarit ukrainas pas bombardimeve: Mami, babi ju dua!

Ushtarë rusë u dorëzohen atyre ukrainas në Kharkov
0:24
Gazeta Si
25 Shikime · 5 muaj më parë

Momenti i dorëzimit të disa ushtarëve rusë te ushtria ukrainase. Besohet se ky episod është regjistruar në Kharkov, qytet në lindje të Ukrainës, ku është raportuar se trupat ruse kanë hyrë në brendësi të tij, por ende s’e kanë kontrollin.

Protestuesit bllokojnë rrugën në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet
0:32
Gazeta Si
25 Shikime · 5 muaj më parë

⁣Protestuesit bllokojnë rrugën në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet

Vrasja e ish-policit në Laç, në gusht 2020 iu bë atentat djalit në mes të rrugës
0:16
Gazeta Si
40 Shikime · 9 muaj më parë

⁣Vrasja e ish-policit në Laç, në gusht 2020 iu bë atentat djalit në mes të rrugës

19 vite më parë, kur Rama dëshmonte me megafon në një komision hetimor
1:30
Gazeta Si
24 Shikime · 6 muaj më parë

Kur të dalë para komisionit hetimor për incineratorët, Edi

Rama do të rikthehet në një sallë të tillë dhe i marrë si dëshmitarë thuajse 20
vite pas komisionit “Olldashi”.


Komisioni hetimor i kërkuar nga PD në 2003-n e akuzonte Ramën,

në atë kohë kryetar i Bashkisë së Tiranës, për shpërdorime të fondeve gjatë kohës
që drejtonte Ministrinë e Kulturës.


Edhe ai komision hetimor, si të gjithë komisionet hetimore

parlamentare në vend u shoqërua me debate të forta mes socialistëve dhe
demokratëve, ndërsa në fund nuk u prodhua asnjë raport i përbashkët.


Rama nuk e refuzoi ftesën për të dëshmuar në komisionin “Olldashi”

në 2003 dhe në paraqitjen e tij u shfaq edhe me megafon me thirrjet “Dua të dëgjohem”.
Para komisionit “Tabaku” Rama paraqitet me një tjetër status dhe ndoshta
megafoni nuk do ta shoqërojë këtë herë.

Ushtari ukrainas shkatë rron me NLAW-n britanik një  tank rus
0:16
Gazeta Si
24 Shikime · 5 muaj më parë

⁣Në k⁣ët⁣ë video tregohet një ushtar ukrainas që godet me një NLAW, antitanku i famshëm britanik, një tank rus.

Policia përplaset me protestuesit që bllokojnë rrugën në Tiranë
0:42
Gazeta Si
24 Shikime · 5 muaj më parë

Policia përplaset me protestuesit që bllokojnë rrugën në Tiranë

Kufiri Poloni-Ukrainë, nënat me fëmijë i shpëtojnë luftës
0:09
Gazeta Si
23 Shikime · 5 muaj më parë

⁣Kufiri Poloni-Ukrainë, nënat me fëmijë i shpëtojnë luftës

Komedia "Celule seksuale"
0:37
Gazeta Si
23 Shikime · 5 muaj më parë

⁣Komedia "Celule seksuale" në Teatrin Eksperimental

Rruga e Arbrit nen rreshjet e debores
0:10
Gazeta Si
30 Shikime · 8 muaj më parë

⁣Rruga e Arbrit nen rreshjet e debores
Showing 2 out of 90