Videot kryesore

Gazeta Si
22 Shikime · 4 hours më parë

N⁣jë sherr mes një grupi policësh dhe një grupi të rinjsh
është shënuar në orët e vona të mbrëmjes në hyrje të Lungomares në Vlorë.
Ngjarja mësohet se ka ndodhur rreth orës 01:30 minuta (13
korrik 2024).

Gazeta Si
3 Shikime · 47 minutes më parë

⁣sherr ne Lungo mare, dy shtetas konfliktuohen me policine

Gazeta Si
110 Shikime · 5 years më parë

Tushemishti

Gazeta Si
26 Shikime · 3 years më parë

Ballkani i Hapur mbetet ende një nyje e pakapërcyeshme në raportin Rama-Kurti. Të dy Kryeministrat e konfirmuan këtë në daljen para gazetarëve në fund të takimit të mbajtur këtë të hënë në Prishtinë, kur Kryeministri i Shqipërisë u ndodh për një vizitë zyrtare disa orëshe.

Por, ashtu siç konfirmuan mosdakordësinë në këtë pjesë, ashtu që të dy konfirmuan edhe dakordësinë për të lënë mënjanë këtë çështje, ndoshta për momentin, për t’u përqëndruar e diskutuar për raportet mes dy vendeve.

“Që të mos krijohet përshtypja që ne aty kemi folur vetëm për Ballkanin dhe Serbinë. Kryeministri Edi Rama ishte thuajse me gjysmën e Qeverisë së tij, po ashtu edhe unë kisha thuajse gjysmën e kabinetit qeveritar. Për një orë e gjysmë ministrat diskutuan me njëri-tjetrin. Kemi shumë për të diskutuar bashkë dhe në këtë takim është folur për Kosovën dhe për Shqipërinë dhe si të ecim përpara në marrëdhëniet tona”, tha Kryeministri Kurti.

Për të shuar çdo keqinformim që mund të lindte në media nga kjo deklaratë e Kurtit, ndërhyu Rama.

“Se mos mendoni se kanë folur vetëm ministrat dhe ne të dy (Rama e Kurti) nuk flasim me njëri-tjetrin e thoni këta të dy nuk flaskan bashkë. Është krejt e kundërta”, tha Rama.

Si mund të ecet përpara bashkë? Albin Kurti përmendi katër liritë e nismës së Ballkanit të Hapur, që theksoi se fillimisht duhet realizuar mes Kosovës dhe Shqipërisë.

“Kemi mundësi e potencial për të realizuar projekte që priten nga qytetarët e dy vendeve. Duhet të rrisim bashkëpunimin, ndërlidhjen mes dy vendeve për heqjen e barrierave që shkaktojnë vështirësi dhe pengesa mes nesh, sepse është e domosdoshme për qytetarët që të përfitojnë. Ne duhet të punojmë që kapitali, mallrat, njerëzit dhe shërbimet të lëvizin sa më shpejt mes dy vendeve tona”, u shpreh ai.

Gjithsesi, Edi Rama tha se pas tensioneve të fundit në veri të Kosovës është edhe më i bindur se pse nevojitet Ballkani i Hapur. Ai pranoi mosdakordësinë me Kurtin, por edhe dakordësinë për ta trajtuar këtë ndasi politikisht e pa u bërë pengesë në përparimin e marrëdhënieve në çështjet e tjera.

“Ballkani i Hapur, kemi mosdakordësi me Albinin, por duhet ta trajtojmë në mënyrë politike. Marrëdhëniet tona nuk ndikohen nga mosdakordësia për këtë çështje. Tani jam edhe më i bindur se sa isha që Ballkani i Hapur është rruga jonë e përbashkët, për të mirën tonë të përbashkët. Jam edhe më i bindur sot që Ballkani i Hapur është i vetmi drejtim strategjik që të mos ngecim në mënyrë ciklike në baltën e së shkuarës dhe ku i marrim potencialit tonë si komb shqiptar maksimumin”, tha ai.

Në Prishtinë, Rama premtoi se Shqipëria do ta shfrytëzojë karrigen si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit në OKB për të nxitur njohjet globale të Pavarësisë së Kosovës. Këtu përsëriti thirrjen që edhe vetë Serbia duhet ta njohë atë e para.

Gazeta Si
16 Shikime · 4 muaj më parë

⁣Baza ajrore e NATO-s pret zyrtarë dhe delegacione të huaja në Kuçovë

Gazeta Si
20 Shikime · 4 muaj më parë

⁣Momenti i vrasjes së Emiljano Pines në Korçë, ku më pas autori vret edhe veten

Gazeta Si
39 Shikime · 11 muaj më parë

⁣Plagosi me thikë në qafë policin, 60-vjeçari kapet pas 8 orësh në një stallë

Gazeta Si
57 Shikime · 1 year më parë

⁣Pamjet tragjike të aksidentit te mbikalimi i TEG-ut, ku humbën jetën 3 persona

Gazeta Si
21 Shikime · 2 years më parë

⁣Banorët në Shkodër ecin në mes të ujit me çadra dhe fëmijë në duar

Gazeta Si
27 Shikime · 2 years më parë

⁣Studentët tek Universiteti i Historisë dhe Filologjisë

Gazeta Si
31 Shikime · 2 years më parë

⁣Holandë, policia e Roterdamit shpërndan tifozët e zemëruar pas humbjes me Romën

Gazeta Si
69 Shikime · 2 years më parë

⁣Kapet me 3 mina me telekomandë 64-vjeçari në Korçë

Gazeta Si
86 Shikime · 5 years më parë

Sekuestrimi i armeve te personave per vrasjen e jurgen kurtit

Gazeta Si
24 Shikime · 3 years më parë

⁣ermal meta ne tirane

Gazeta Si
16 Shikime · 3 years më parë

⁣Rama: Vaksina kineze super e suksesshme! Mos bini pre e hienave dhe kukuvajkave

Kryeministri Edi Rama u bëri thirrje qytetarëve që të mos bien pre e panikut të përhapur për efikasitetin e vaksinës kineze, Sinovac.

Ai deklaroi se ajo ka rezultuar e sukesshme dhe po e nxjerr Turqinë nga tuneli i pandemisë.

“Askush të mos bjerë viktimë e hienave dhe kukuvajkave. Vaksina Sinovac është e supersuksesshme, e cila faktikisht po e nxjerr Turqinë përditë e më shpejt nga tuneli i pandemisë, është vaksina që kanë preferuar vendet e pasura të Lindjes së Mesme”, tha ai.

Rama tha se arsyet se përse kjo vaksinë nuk është certifikuar nga Bashkimi Europian nuk lidhen me efikasitetin e kësaj vaksine, por me arsye të tjera që Shqipërisë dhe shqiptarëve nuk u interesojnë.

Gazeta Si
17 Shikime · 4 years më parë

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në ceremoninë e përcjelljes së 30 mjekëve dhe infermierëve që do t’u vijnë në ndihmë kolegëve italianë në epiqendrën e pandemisë së koronavirusit në botë, në zonën e Bergamos, sipas një marrëveshjeje të nënshkruar mes dy vendeve.

Fjalën përshëndetëse Rama e përcolli shqip dhe italisht, ku iu përgjigj edhe kritikëve.

“Ju shpreh mirënjohjen e thellë për gatishmërinë për të bërë gjënë e duhur në një moment kaq të jashtëzakonshëm. E di që këtu në Shqipëri disave do t’u duket e çuditshme që 30 mjekë dhe infermierë të armatës së vogël të bluzave të bardha nisen sot për në vijën e zjarrit në Itali. E di po ashtu se 30 mjekë dhe infermierë nuk e përmbysin raportet, por di edhe që edhe andej është shtëpia jonë tashmë, qëkur na shpëtuan dhe na mikpritën në shtëpinë e tyre, kur Shqipëria digjej nga dhimbje të papërshkrueshme”, tha Rama.

Rama tha se armiku është i përbashkët, ndërsa stafin mjekësor që u nis drejt Italisë e cilëson forcë rezervë që ishte në pritje për të hyrë në luftë këtu. “Nuk mund t’i mbajmë forcat rezervë që të hyjnë në luftë këtu teksa në Itali, ku po kurohen në spitale edhe shqiptarë kanë nevojë të jashtëzakonshme për ndihmë”, vijoi ai.

Kryeministri tha se Shqipëria nuk mund t’ja lejojë vetes që të mos i tregojë Italisë se shqiptarët dhe Shqipëria nuk e braktisin kurrë mikun në vështirësi.

Gazeta Si
27 Shikime · 4 years më parë

Policia e Shtetit dhe Policia Ushtarake kanë shtuar kontrollet në postblloqet e ngritura. Në të gjitha rrugët hyrëse të Tiranës ndalohen të gjitha automjetet, si pjesë e vendimeve për të identifikuar persona që mund të jenë kthyer në 2 javët e fundit nga Italia, apo Greqia. Ngujimi i këtyre personave është i detyrueshëm dhe nëse shkelet ky urdhër, atëherë gjoba mund të shkojë deri në 5 mijë euro.

Gazeta Si
30 Shikime · 4 years më parë

Një spital urgjence është ndërtuar në vetëm tetë ditë për trajtimin e pacientëve me koronavirus në Kinë. Ndërtimi në Huoshenshan, i këtij spitali me 1.000 shtretër

Gazeta Si
70 Shikime · 5 years më parë

Andrea Marko per Gazeten Si

Gazeta Si
46 Shikime · 5 years më parë

Nga Gjipeja, Santa Quaranta. Të huajt pushtojnë gjiret
Showing 1 out of 2