Komunitet

Si ia vesha kostumet Vespës, Cocciantes dhe u ndjeva si Barosso.
4:09
Gazeta Si
52 Shikime · 4 years më parë

Shumë kanë dëgjuar për prezantuesin dhe gazetarin e famshëm Bruno Vespa, por edhe për këngëtarin që jemi rritur me këngët e tij, si “Margherita”, e Ricardo Cocciante-s. Kanë qenë figura të shquara si Kukan apo Lunacek, në aspektin politik e diplomacisë, por sipas Tashos, kryesorët në objektivin e tij kanë qenë Vespa apo Cocciante. Ky projekt, ka qenë mbase një ndër projektet më të bukura e ambicioze të tij, ku në fokus të fotografive ka qenë veshja e tyre me kostume popullore shqiptare nga zona të ndryshme të vendit. Tasho, e ka shpjeguar në detaje këtë gjë për “Gazetën Si”.

Të  jesh një freelance i lirë në profesion.
3:48
Gazeta Si
25 Shikime · 4 years më parë

Sipas tij, “Freelance, do të thotë të krijosh!”. Vitin e shkuar më 2019, Tasho e mbylli me dy libra e ekspozita për shqiptarët e Hungarisë dhe Çekisë, si dhe atë të ri sjelljes së kujtesës, të katedrales së famshme të Parisit, - atë të Notre Dame de Paris, - ku siç thotë edhe Tasho, “hapa e shfletova arkivat e mia të hershme, e me një bashkëpunim me ambasadën franceze, hapëm një ekspozitë në Korçë”.

Nga elektriçst, rastësisht fotograf në vitin  1982.
3:26
Gazeta Si
15 Shikime · 4 years më parë

“E kam filluar punën e fotografisë kur isha ende çunak në vitin 1982, e krejt rastësisht”, - është shprehur fotografi Roland Tasho, në këtë intervistë për “Gazetën Si”. "Unë ndërkohë e kisha gjetur një punë, siç ishte asokohe. Kisha gjetur një punë si elektricist, nga një çun xhaje që kisha kryeinxhinier"

Shkencëtarët zbulojnë kanionin më të madh nën Antarktidë
3:09
Gazeta Si
9 Shikime · 4 years më parë

Pavarësisht përpjekjeve të shkencëtarëve për të zbuluar më shumë për nëntokën e pllakave akullnajore të Antarktidës me radar, madhësia dhe largësia e kontinentit ka vështirësuar ndër vite punën e tyre.

Por kjo ndryshoi këtë javë, falë një hartë të re, të quajtur “BedMachine Antarctica”, e cila bën një pasqyrim të të gjithë pllakave të tokës në kontinentin e akullt.

Kjo hartë e realizuar nga Unioni Gjeofizik Amerikan, përdor rrjedhën dhe vëllimin e akullit për të konstatuar tokën poshtë tij. Ajo ka zbuluar kanionin më të thellë në sipërfaqen e Tokës, i cili shkon deri në 3.5 kilometra nën nivelin e detit.

Qeni ndjen tërmetin dhe largohet nga cepi i pallatit në Shëngjin
0:24
Gazeta Si
23 Shikime · 4 years më parë

Gjithmonë përflitet se kafshët janë të parat ato që e ndjejnë tërmetin. Kështu ka ndodhur edhe në Shëngjin, ku siç shihet edhe në këtë video, ku nje qen e ndjen dhe largohet me shpejtësi nga cepi i pallatit, ndërsa më pas fillojnë lëkundjet e fortë të tërmetit. Kjo video ka bërë xhiron e rrjetit edhe në mediat italiane.

Video 4 - Ilirian Kikija, Jeta ime Meato 7-vjeçar.mp4
2:30
Gazeta Si
28 Shikime · 4 years më parë

E teksa Mateo vjen e na bashkohet, pasi e thërret Iliri, ky i fundit tashmë i rritur thotë se, babait ja preu këmbën treni…ndërsa Iliri përpiqet ta fshehë pakëz historinë e tij, para syve të Mateos. “Çfarë e ke lalin?” – e pyet Iliri – “Jetë”, i përgjigjet Mateo. E ndërsa i tërheq vëmendjen Iliri që të shikojë nga kamera e pyet sërish: “Kush është lali për ty?”. “Bota ime”, ja kthen Mateo 7-vjeçar. Më pas Iliri e puth fort në ballë dhe i thotë që “është gjëja më e shtrenjtë”.

Video 2 - Juliani, shpërthimi i bombave që i ndryshoi jetën
3:21
Gazeta Si
16 Shikime · 4 years më parë

“Ishte një ditë që unë nuk e dija se atë ditë do kthehesha ndryshe, e se jeta ime do ndryshonte njëherë e përgjithmonë”, - thotë Juliani, për “Gazetën Si”, ndërsa vijon bashkëbisedimin se, “disa persona kishin vendosur një eksploziv në zyrën e shefit tim, duke pritur që ai të vinte”.

Video 1 - Një ekip kombëtar, ëndrra e të gjithve ne.mp4
2:36
Gazeta Si
26 Shikime · 4 years më parë

I gjetëm të katërt, Julin, Ilirin, Bilbilin dhe Klajdin, të mbledhur në një nga fushat e sportit në kompleksin e Ali Demit, duke luajtur futboll. Të gjithë me proteza, për të cilat Juli thotë se, janë tejet të shtrenjta (nga një bisedë me të jashtë kamerës, ai thotë se dy protezat e tij për të dy këmbët kushtojnë rreth 30 mijë euro, disa fish më shumë, se një “karrocë-burg” me rrota).

Njerëzit vinin dhe më jepnin shpresë
3:36
Gazeta Si
15 Shikime · 4 years më parë

Njerëzit vinin dhe më jepnin shpresë. Një futboll ndryshe

“Dua Kafe”, shije shqiptare në Manhattan
4:16
Gazeta Si
32 Shikime · 4 years më parë

Kur emigroi në Amerikë, në vitin 2001, Bobian Demçe ëndërronte që një ditë të kishte biznesin e vet. Iu deshën disa vite, por e realizoi ëndrrën e tij . Sot, është një vjetori i restorantit ‘Dua Kafe’, një restorant tradicional shqiptar, për të cilin kanë shkruar edhe media të njohura amerikane, si Nju Jork Times dhe CBS News.

Ndryshimet Klimatike
2:50
Gazeta Si
1 Shikime · 4 years më parë

Qeveritë globale po planifikojnë të prodhojnë 120 përqind më shumë lëndë djegëse fosile deri në vitin 2030, në kundërshtim me kufirin e ngrohjes globale, për të cilën kanë rënë dakord në “Marrëveshjen e Klimës” në Paris, në vitin 2015. Të gjitha vendet kryesore prodhuese të lëndëve djegëse fosile përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kinën, Rusinë, Arabinë Saudite, Indinë dhe vende të tjera kanë plane ambicioze për të rritur prodhimin, sipas një raporti të ri nga organizata kryesore kërkimore në Kombet e Bashkuara.

Madhështia e vogël e një dashurie të madhe
6:11
Gazeta Si
77 Shikime · 4 years më parë

Vëllai i vogël që gatuan për motrën edhe më të vogël

Martirët e fshatit bosh, “të diellit të Jugut”
4:45
Gazeta Si
26 Shikime · 4 years më parë

Një shprehje e vjetër i ka thellë rrënjët tek ky fshat. Nuk mbahet mend se kur, në kambanoren e këtij fshati është një qiparis i vogël, që as hedh shtat, por as thahet. Të moçmit thonë se, kjo pemë është simbol i vazhdimësisë së jetës. Të gjithë thonë se në krye të fshatit, kanë qenë njerëz të urtë e të mençur, të drejtë e largpamës. Ndërtesat e gurta në këtë fshat që shohin të gjitha nga deti, të rikujtojnë Kadarenë teksa shkruante për Gjirokastrën: “Në se do të rrëzohesh nga çatia e një shtëpie, do të biesh në çatinë e një tjetre më poshtë!”. Dy shekuj më parë më 1848, në shtëpinë e familjes së njohur të Kasnecëve në Vuno, qëndroi Eduard Liri, (Edëard Lear) piktori i njohur anglez, i cili ka shkruar: “U çudita me llojin e ndërtesave në Vuno, disa prej të cilave si ato të Kasnecëve, në veçanti, qenë më tepër si “palazzi”-t, e shumë qyteteve provinciale në Itali”. Më tej ai vijon: “Himarjotët përdorin gjuhën italiane më tepër se çdo banor i Shqipërisë; të gjithë fshatrat që kam kaluar, ndonëse të krishterë, janë të tërë shqiptarë me përjashtim të pak familjeve...”.

Dashuria e quajtur Korce
6:05
Gazeta Si
48 Shikime · 4 years më parë

Dashuria e quajtur Korce

Misteri i ishullit Saint-Michel në veri të Francës
1:02
Gazeta Si
51 Shikime · 4 years më parë

Misteri i ishullit Saint-Michel në veri të Francës

Origjina e lumit në ngjyrën e gjakut në Peru
0:12
Gazeta Si
34 Shikime · 4 years më parë

Origjina e lumit në ngjyrën e gjakut në Peru

Pamjet spektakolare të ujëvarës nënujore
1:20
Gazeta Si
81 Shikime · 4 years më parë

Pamjet spektakolare të ujëvarës nënujore

Kulla e Dragoit, tempull apo park lojërash? (VIDEO)
2:11
Gazeta Si
65 Shikime · 4 years më parë

Kulla e Dragoit, tempull apo park lojërash? (VIDEO)

Brenda restorantit të parë nënujor
0:33
Gazeta Si
44 Shikime · 4 years më parë

Brenda restorantit të parë nënujor

Deti i Vdekur po vdes!
3:05
Gazeta Si
55 Shikime · 4 years më parë

Deti i Vdekur po vdes!
Showing 5 out of 8