Komunitet

Blogerë të huaj që kërkojnë byrek në Shqipëri.
1:15
Gazeta Si
38 Shikime · 2 years më parë

⁣Shumë turistë të cilët kanë vizituar Shqipërinë kanë spikatur byrekun dhe e kanë konsideruar atë si ushqimin e tyre të preferuar në gjithë gamën e ushqimeve tradicionale shqiptare.

Rama gjatë pritjes së vaksinave
0:33
Gazeta Si
29 Shikime · 2 years më parë

⁣Rama gjatë pritjes së vaksinave flet p♪7r pandemin♪7 e psikik♪7s

Manastirliu në kuvend
0:56
Gazeta Si
11 Shikime · 2 years më parë

⁣Manastirliu në kuvend flet per keshillimet psikologjike.

Kur trashesia e bores matet me metra
1:14
Gazeta Si
73 Shikime · 2 years më parë

⁣Kur trashesia e bores matet me metra⁣Kur trashesia e bores matet me metra

Protesta e maturantëve
0:06
Gazeta Si
19 Shikime · 3 years më parë

Protesta e maturantëve

Plazhi i Dhërmi-ut po tjetërsohet, gurët zëvendësohen më rërë
0:21
Gazeta Si
34 Shikime · 3 years më parë

Në plazhin e Dhermi-ut, gurët e vegjël po zëvendësohen më rërë, duke u tjetërsuar kështu pamja dhe ekomorfologjia e këtij plazhi. Denoncimi vjen nga Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore ku nëpërmjet një video në rrjetin social “Facebook”, duket qartë kur ekskavatorët po marrin gurët.

Maturantët rikthehen në shkolla
0:25
Gazeta Si
10 Shikime · 3 years më parë

Maturantët rikthehen në shkolla

Të ndjesh turp sepse nuk mund të ndihmosh më shumë, historia e një sipërmarrësi
0:11
Gazeta Si
13 Shikime · 3 years më parë

Alban Karadashi me nje grup vullnetare miqsh prodhojne mburoja plastike per mjeket

Video
2:39
Gazeta Si
20 Shikime · 3 years më parë

Video Rai 3

Littieri maskat gratis.mp4
3:09
Gazeta Si
15 Shikime · 3 years më parë

Adolfo dhe i biri Alessio Letteri e kane kthyer tapicerine e tyre ne prodhim maskash per tua falur atyre qe kane nevoje. Kjo eshte nje video tutorial qe Adolfo u vjen ne ndihme njerezve per ta bere vete ne shtepi

Arabia Saudite rihap Xhaminë e Madhe të Mekës
2:05
Gazeta Si
19 Shikime · 3 years më parë

Arabia Saudite rihapi dje zonën përreth Qabës së shenjtë në Xhaminë e Madhe të Mekës, i konsideruar vendi më i shenjtë i Islamit, duke anashkaluar një sur masash të marra për të luftuar shpërthimin e koronavirusit të ri. Autoritetet Saudite këtë javë pezulluan pelegrinazhin gjatë gjithë vitit, një kohë kur besimtarët e rrethojnë shtatë herë Qabën dhe njoftuan se do të mbyllej përkohësisht zona përreth strukturës së gurit.

Nora Malaj
4:35
Gazeta Si
24 Shikime · 3 years më parë

Ish-zv.ministrja e Asrimit Nora Malaj, akuzoi ministren Besa Shahini, për keq menaxhimin e situatës në shkollën “Janaq Kilica” në Fier. E ftuar në studion e Abc News, ajo foli edhe për drejtoreshën e zyrës vendore arsimore në qytetin e Fierit, Yllka Becin, e cila sipas Malaj nuk duhet të jetë më drejtoreshë e atij institucioni që pas ditës së djeshme.

Vitrinat nxinin, e doja të bëja njerëzit të ndalonin një çast.
5:33
Gazeta Si
20 Shikime · 3 years më parë

“Doja ti bëja njerëzit të ndalonin tek vitrinat e ATSH-së, me fëmijët e vegjël dhe loja me kundra-dritën. Kur i pa drejtori, u gëzua. Unë nuk dija gjë se, çdo thuhej më vonë, e një nga fotografët e ftuar në panel, Alqi Golloshi, në një emision në Top Channel tha se Leoni kur ndërroi vitrinat menduam se ishte rrëzuar qeveria”, thotë Çika në këtë ekskluzive për “Gazetën Si”, teksa ka rrëfyer për institucionin më të fuqishëm të propagandës asokohe, për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, të fund vitit të ’80-ës.

Si turpërova grekët dhe inferioriteti patriotik.
6:39
Gazeta Si
15 Shikime · 3 years më parë

<!-- wp:paragraph -->
<p>Leon Çika, po përgatitet së shpejti për një ekspozitë në Korfuz të Greqisë, ku sipas tij pothuajse 5, nga shumë prej pikturave të tij që do marrin pjesë, janë me flamuj grek.</p>
<!-- /wp:paragraph -->

<!-- wp:paragraph -->
<p>”Jam i sigurt se do më pyesin gazetarët grekë pse dhe do ti them që është kompleksi i inferioritetit, në këto popujt tanë ballkanik. Unë e di se ndodhem në Greqi, e nuk ka nevojë të shohësh flamuj kudo e ngado,” thotë ai.</p>
<!-- /wp:paragraph -->

Reporter i Reuters deri ne thinje.
6:50
Gazeta Si
16 Shikime · 3 years më parë

“Të kesh qenë me ‘Reuters’, je kudo”, - thotë Çika, i cili punoi prej 26-vitesh pranë agjencisë më të madhe të botës. Sot ai madje ka arkiva personale me vlera kolosale, ndonëse në përgjithësi Çika thotë se, “për të gjitha periudhat kohore shqiptare, nuk ka arkiva”, duke përmendur “dashje pa dashje”, edhe Arkivin Qendror të Shtetit, apo aty ku edhe ai punoi për vite të tëra, atë të ATSH-së, ku “ishte një arkiv që ruhej, e nuk është më.

Pikturat apo fotografitë e tij si piktura.
3:43
Gazeta Si
16 Shikime · 3 years më parë

Të shohësh studion e Leon Çikës, e ndodhur dikur pranë zonës së quajtur, Liqeni i Thatë në Tiranë, ajo është tejet miqësore, e rrethuar nga ngjyrat e pikturave të tij shumëngjyrëshe, e hera-herës “i rrethuar” nga abstraksioni i pikturave të tij të varura ngado. Një pikturë ende pritet të përfundojë. Më tej në një dhomë të dytë, ku në të djathtë ndodhen pikturat e tij, diku “fshehtazi” ca nudo, e pranë ato “lojërat” me dritë-hijet. Vërehen ca rrugica ku në shumë prej tyre, shkallë që zbresin, e diku një ndriçim.

Leon Çika, një dardhar-kelt.
2:15
Gazeta Si
46 Shikime · 3 years më parë

E vërteta qëndron se, shumë besuan se qeveria ishte rrëzuar, kur fotografi, piktori e koleksionisti, Leon Çika, ndryshoi vitrinën e fotografive të ATSH-së në vitet ’80.

Nis heqja e depozitave, por banorët mbeten pa ujë
2:54
Gazeta Si
17 Shikime · 3 years më parë

<!-- wp:paragraph -->
<p>Disa minuta më parë në Njësinë Bashkiake numër 5, banorët e një pallati janë konfliktuar me policinë bashkiake, pasi këta të fundit kanë tentuar të heqin disa prej depozitave që ndodhen në tarracën e pallatit, ndërkohë që banorët kanë mbetur pa ujë.</p>
<!-- /wp:paragraph -->

<!-- wp:paragraph -->
<p>Sipas Klajdi Toska, një banor i këtij pallati që është konfliktuar me punonjësit dhe ka ngelur pa ujë momentalisht, personat që kishin ardhur në pallat për të hequr depozitat nuk kishin një vendim të shkruar dhe ishin të pa identifikuar.</p>
<!-- /wp:paragraph -->

Shkencëtarët kane krijuar organizma të programueshme nga qelizat burimore
2:16
Gazeta Si
14 Shikime · 3 years më parë

Shkenca ka arritur të krijojë robotë të vegjël të quajtur Kseno-bots nga embrione të bretkosave dhe ato mund të përdoren për të shkatërruar qelizat kancerogjene ose për të hequr mikroplastikën nga oqeanet.
Ato u zhvilluan nga studiues të Universiteteve Vermont dhe Tufts të cilët adaptuan qelizat burimore të marra nga embrioni i bretkosës afrikane “Ksenopus Laevis”. Nano-robotët janë vetëm 1 milimetër dhe mund të programohen për të kryer një sërë detyrash, përfshi dërgimin e ilaçeve direkt në një pikë specifike të trupit. Studiuesit thonë se këto "qeliza të reja artificiale" mund të formësohen për çfarëdolloj detyre që mund t’u ngarkohet, ndërsa janë praktikisht të pashkatërrueshëm dhe të vetë-riparueshëm.

Si ia vesha kostumet Vespës, Cocciantes dhe u ndjeva si Barosso.
4:09
Gazeta Si
17 Shikime · 3 years më parë

Shumë kanë dëgjuar për prezantuesin dhe gazetarin e famshëm Bruno Vespa, por edhe për këngëtarin që jemi rritur me këngët e tij, si “Margherita”, e Ricardo Cocciante-s. Kanë qenë figura të shquara si Kukan apo Lunacek, në aspektin politik e diplomacisë, por sipas Tashos, kryesorët në objektivin e tij kanë qenë Vespa apo Cocciante. Ky projekt, ka qenë mbase një ndër projektet më të bukura e ambicioze të tij, ku në fokus të fotografive ka qenë veshja e tyre me kostume popullore shqiptare nga zona të ndryshme të vendit. Tasho, e ka shpjeguar në detaje këtë gjë për “Gazetën Si”.
Showing 3 out of 7