Komunitet

Nga Golemi, në plazhin e Spillesë, ku turistët vijnë ditën e “zhduken” natën
5:43
Gazeta Si
92 Shikime · 4 years më parë

Nga Golemi, në plazhin e Spillesë, ku turistët vijnë ditën e “zhduken” natën

Tushemishti
3:58
Gazeta Si
49 Shikime · 4 years më parë

Tushemishti

Xhepa: Efekte negative në ekonomi nëse gjërat nuk ndryshojnë
3:18
Gazeta Si
52 Shikime · 4 years më parë

Studiuesi i njohur i ekonomisë, Dr. Selami Xhepa, President i Universitetit Europian të Tiranës, thotë se Raporti i fundit i Departamentit të Shtetit për klimën e biznesit thekson më fort vështirësitë e mëdha, që hasin përditë bizneset shqiptare.
Korrupsioni i përhapur, paqartësitë mbi pronat dhe mos-zbatimi i ligjit po dëmtojnë rëndë prej vitesh ekonominë, por asnjë nga këto nuk po ndryshon, dhe klima e biznesit në Shqipëri, mbetet e acarruar, tha ai.

Stuhi në Greqi
0:39
Gazeta Si
61 Shikime · 4 years më parë

Mediat greke raportuan ditën e djeshme se nga moti i keq në gadishullin Halkidiki janë vrarë gjashtë turistë, mes tyre dhe dy fëmijë dhe janë plagosur mbi 100 persona të tjerë.

Stuhi në Itali
0:57
Gazeta Si
87 Shikime · 4 years më parë

Në Itali tetëmbëdhjetë persona kanë përfunduar në sallën e emergjencës për shkak të plagëve të shkaktuara nga stuhia e breshërit dhe madhësia e tij ishte përafërsisht sa një kokërr portokall. Breshëri ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në makina dhe shtëpi.

protesta ecoalbania.mp4
18:32
Gazeta Si
39 Shikime · 4 years më parë

Organizata Eco Albania dhe ambinetalistë të tjerë janë bashkuar pranë kryeministrisë për të protestuar kundër shkatërrimit të natyrës, të cilën sipas tyre po e sjellin mbi të gjitha ndërtimet e HECE-ve në zonat e mbrojtura

Kalifornia dridhet sërish, pasojat e tërmetit të dytë 7.1 ballë
0:45
Gazeta Si
54 Shikime · 4 years më parë

Kalifornia dridhet sërish, pasojat e tërmetit të dytë 7.1 ballë

Kruja dhe sarisalltiku
5:27
Gazeta Si
65 Shikime · 4 years më parë

kruja dhe sarisalltiku

Nga Shpella e Pëllumbasit në Syrin e Kaltër të Erzenit
4:22
Gazeta Si
77 Shikime · 4 years më parë

Nga Shpella e Pëllumbasit në Syrin e Kaltër të Erzenit

Ne Belsh, aty ku ndodhet perla karstike e Mesdheut
6:21
Gazeta Si
142 Shikime · 4 years më parë

Ne Belsh, aty ku ndodhet perla karstike e Mesdheut

Karavasta, në oazin shqiptar të pelikanit kaçurrel
6:57
Gazeta Si
59 Shikime · 4 years më parë

Karavasta, në oazin shqiptar të pelikanit kaçurrel

20 vite në liri, dita kur shqiptarët e Kosovës derdhën lot gëzimi
2:43
Gazeta Si
66 Shikime · 4 years më parë

20 vite në liri, dita kur shqiptarët e Kosovës derdhën lot gëzimi

Bovillë, aty ku e ka burimin jeta e Tiranës
3:55
Gazeta Si
105 Shikime · 4 years më parë

Bovillë, aty ku e ka burimin jeta e Tiranës

Femije duke fshire tekstet shkollore
0:42
Gazeta Si
120 Shikime · 4 years më parë

Femije duke fshire tekstet shkollore

Mesazhi i kreut të KMSH për Fitër Bajramin: Ftesë për të sheshuar zënkat
2:00
Gazeta Si
71 Shikime · 4 years më parë

Kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Bujar Spahiu ka përcjellë mesazhin e urimit me rastin e festës së Fitër Bajramit.

1 qershori
0:31
Gazeta Si
54 Shikime · 4 years më parë

Festa e Femijeve 1 qershori

Në gjurmët e legjendës së Ciklopit, apo Pellgut të Zi të Skuterrës
3:15
Gazeta Si
75 Shikime · 4 years më parë

Në gjurmët e legjendës së Ciklopit, apo Pellgut të Zi të Skuterrës

Trajtimi që shpëton diabetikët nga gjymtimi
1:37
Gazeta Si
68 Shikime · 4 years më parë

Çdo herë e më shumë po rriten shifrat e pacientëve diabetik, sidomos të tipit dy. Kjo sëmundje është shumë e lidhur me stilin e jetesës rastet e të cilës janë dyfishuar në mbarë botën, pas viteve 90. Por, një zbulim teknologjik i kohëve të fundit, ka krijuar një fije shprese për të gjithë këta të sëmurë. Shkencëtarë kanë arritur të zhvillojnë një trajtim i cili kryhet më anë të një mase gjaku të pacientëve. Sipas tyre kjo është një tjetër arritje e madhe e mjekësisë.Trajtimi, i quajtur LeucoPatch, është provuar në më shumë se 200 spitale në Evropë. Ky trajtim kryehet me anë të një sasie gjaku të pacientit.

Mirdita shtegtim në tokën e Pirustëve
7:23
Gazeta Si
736 Shikime · 4 years më parë

Po aq e egër e njëherazi e magjishme me luginat dhe shpatet e thyera, kjo krahinë e ndodhur jo shumë larg Tiranës, fsheh thesare të paçmuara, teksa shtegton drejt kësaj toke, të mbushur me mite e legjenda. Në këtë udhëtim tonin të fundjavës për “Gazetën Si”, do të flasim për këtë tokë; tokën e Pirustëve.

NASA paraqet një tjetër leksion për mbrojtën nga asteroidet
0:58
Gazeta Si
81 Shikime · 4 years më parë

Një asteroid i madh mund t shkatërrojë qytetin e Nju Jorkut. Kjo ishte fjalia e parë që nisi leksion nga NASA për studentët e astronomisë. Ideja e këtij leksioni përfshinte faktin se si do të reagonin ata dhe çfarë do të ndodhtë nëse një asteroid prej 300 milimetra do të përplasej me Tokën. Ky stimulim filloi qe kur shkencëtarët zbuluan se përreth planetit tonë ka rreth 25.000 asteroide. Ata janë shprehur se forca e tyre është e mjaftueshmë për të shfarosur pjesën më ë madhe të qytetit të Mahnatanit. Ndër të tjera NASA është shprehur se nevojiten më shumë para për t’i kryer kërkime të tjera të nevojshm
Showing 7 out of 8