Komunitet

Mesazhi i kreut të KMSH për Fitër Bajramin: Ftesë për të sheshuar zënkat
2:00
Gazeta Si
68 Shikime · 4 years më parë

Kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Bujar Spahiu ka përcjellë mesazhin e urimit me rastin e festës së Fitër Bajramit.

1 qershori
0:31
Gazeta Si
54 Shikime · 4 years më parë

Festa e Femijeve 1 qershori

Në gjurmët e legjendës së Ciklopit, apo Pellgut të Zi të Skuterrës
3:15
Gazeta Si
75 Shikime · 4 years më parë

Në gjurmët e legjendës së Ciklopit, apo Pellgut të Zi të Skuterrës

Trajtimi që shpëton diabetikët nga gjymtimi
1:37
Gazeta Si
66 Shikime · 4 years më parë

Çdo herë e më shumë po rriten shifrat e pacientëve diabetik, sidomos të tipit dy. Kjo sëmundje është shumë e lidhur me stilin e jetesës rastet e të cilës janë dyfishuar në mbarë botën, pas viteve 90. Por, një zbulim teknologjik i kohëve të fundit, ka krijuar një fije shprese për të gjithë këta të sëmurë. Shkencëtarë kanë arritur të zhvillojnë një trajtim i cili kryhet më anë të një mase gjaku të pacientëve. Sipas tyre kjo është një tjetër arritje e madhe e mjekësisë.Trajtimi, i quajtur LeucoPatch, është provuar në më shumë se 200 spitale në Evropë. Ky trajtim kryehet me anë të një sasie gjaku të pacientit.

Mirdita shtegtim në tokën e Pirustëve
7:23
Gazeta Si
732 Shikime · 4 years më parë

Po aq e egër e njëherazi e magjishme me luginat dhe shpatet e thyera, kjo krahinë e ndodhur jo shumë larg Tiranës, fsheh thesare të paçmuara, teksa shtegton drejt kësaj toke, të mbushur me mite e legjenda. Në këtë udhëtim tonin të fundjavës për “Gazetën Si”, do të flasim për këtë tokë; tokën e Pirustëve.

NASA paraqet një tjetër leksion për mbrojtën nga asteroidet
0:58
Gazeta Si
78 Shikime · 4 years më parë

Një asteroid i madh mund t shkatërrojë qytetin e Nju Jorkut. Kjo ishte fjalia e parë që nisi leksion nga NASA për studentët e astronomisë. Ideja e këtij leksioni përfshinte faktin se si do të reagonin ata dhe çfarë do të ndodhtë nëse një asteroid prej 300 milimetra do të përplasej me Tokën. Ky stimulim filloi qe kur shkencëtarët zbuluan se përreth planetit tonë ka rreth 25.000 asteroide. Ata janë shprehur se forca e tyre është e mjaftueshmë për të shfarosur pjesën më ë madhe të qytetit të Mahnatanit. Ndër të tjera NASA është shprehur se nevojiten më shumë para për t’i kryer kërkime të tjera të nevojshm

“Bon anniversaire, Tour Eiffel”!
1:00
Gazeta Si
74 Shikime · 4 years më parë

Simboli i qytetit të Parisit, Kulla Eifel, festoi mbrëmjen e djeshme historinë 130 vjetorin e saj me një shfaqe spektakolare të mundësuar nga drita të shumta.
Në mbrëmje së bashku me fillimin e festivalit të Kanës, nisi edhe shfaqja e dritave të mëdha, të cilat u montuan nga profesionistë. Shfaqja do të vazhdojë deri të premten, për të kujtuar historitë e këtij simboli.

Jeff Bezos mendon kolonizimin e Hënës
1:46
Gazeta Si
68 Shikime · 4 years më parë

Divorci me bashkëshorten dhe humbja e miliona dollarëve pasuri nga ky divorc nuk e ka shkurajuar bosin e Amazon, Jeff Bezos. Bezos prezantoi së fundmi në një ceremoni, që deri para se ta bënte vetë publike ishte mister, projektin për të zbritur dhe kolonizuar Hënën para vitit 2024.

Grabova, “muzeu i gjallë” i bashkëjetesës vllahe
7:25
Gazeta Si
96 Shikime · 4 years më parë

Reportazh per fshatin Grabove i cilesuar si, “muzeu i gjallë” i bashkëjetesës vllahe.

Peshq mes plehrave, pamje nga fundi i detit Mesdhe (VIDEO)
2:22
Gazeta Si
97 Shikime · 4 years më parë

Televizioni “France 2” ka realizuar një dokumentar, në të cilin kamerat e një nëndetëse për herë të parë kanë filmuar fundin e Detit Mesdhe, në thellësinë 2200 metra.

Princ Harry dhe Megan Markle prezantojnë për herë të parë foshnjën mbretërore
3:14
Gazeta Si
77 Shikime · 4 years më parë

Princi Harry dhe dukesha Merghan Markle u shfaqën për herë të parë në publik me djalin e tyre, gjatë ditës së sotme. Dukej qartë se çifti ishte shumë i lumtur, pasi shiheshin herë pas herë në sy teksa flisnin.

Një milion gjallesa shtazore dhe bimore, kërcënohen të zhduken
1:07
Gazeta Si
194 Shikime · 4 years më parë

Një milion speciesh në planet janë të kërcënuar të zhduken nga njerëzit. Në një studim të publikuar të hënën nga Platforma Ndërqeveritare e Politikës së Shkencës mbi Biodiversitetin dhe Shërbimet e Ekosistemit (IPBES), thuhet se këtë vit janë vlerësuar humbjet më të mëdha të gjallesave që janë parë ndonjëherë.

perplasja e Ayrton Senna.mp4
1:08
Gazeta Si
77 Shikime · 4 years më parë

Kthesa fatale qe i mori jeten Ayrton Sennas, pilotit brazilian qe ndryshoi rrjedhjen e Formula 1

Një prej të dyshuarve që shkaktoi sulmin e Sri Lankës
1:08
Gazeta Si
64 Shikime · 4 years më parë

Kjo video tregon një nga sulmuesit e dyshuar për sulmin që ndodhi ditën e pashkëve në Sri Lanka. Një burrë i cili mban një çantë shpine shihet, duke hyrë në kishën e Shën Sebastianit në qytetin Negombo. Si pasojë e sulmeve, humbën jetën qindra njerëz me kombësi të ndryshme. Shpërthimet tronditën edhe tre hotele luksoze në qytetin më të madh të vendit, Colombo. Tragjedia ndodhi kur të krishterët po mblidheshin për festimet e të dielës së Pashkëve.

Përplasje te Bregu i Lumit
0:08
Gazeta Si
68 Shikime · 4 years më parë

Konfrontim ka pasur jo vetëm me banorët, por edhe me ish-deputetët që shkuan në mbështetje të tyre. Policia ka goditur ish-deputetët e opozitës, Endrit Braimllari dhe Klevis Balliu. Ky i fundit ka denoncuar, edhe veprimin ku një punonjës policie ka qëlluar një vajzë, e cila protestonte që të mos i merrnin telefonin. Edhe në aksionin e disa ditëve më parë ka pasur tension dhe konfrontime fizike.

800 vjet nga Notre Dame
2:20
Gazeta Si
59 Shikime · 4 years më parë

Historia e Notre Dame

Luanët e dëmtuar të “Safari Park” pengohen për t’u larguar nga Shqipëria
5:20
Gazeta Si
85 Shikime · 4 years më parë

Rikthehet vëmendja tek kafshët e dëmtuara të "Safari Park". Që prej skandalit të publikuar kafshët u zhvendosën në kopshtin zoologjik të Tiranës. Ndërkohë që kafshët e tjera i’u gjetën vende strehimi, për luanët ende nuk është zgjidhur kjo çështje. Sipas gazetës "Daily Mail" luanët jetojnë ende në kushte jo të mira në kopshtin zoologjik në Tiranë. Ata janë të mbyllur në kafaze të vegjël, larg njëri-tjetrit dhe në gjendje të rënduar psikologjike.
Këtë denoncim të gazetës e mbështet edhe Ioana Dungler drejtoresha e “Four Paws” organizata ndërkombëtare e bamirësisë së kafshëve, që mori përsipër shpëtimin e kafshëve nga kopshti privat në Fier.

Shkrirja e një akullnaje
5:21
Gazeta Si
70 Shikime · 4 years më parë

Pamjet janë marrë nga copitmi i një akullnaje gjigante pran qytetit bregdetar në Grenlandë
Showing 7 out of 7