Video të fundit

Rama i jep kurajo Kombëtares: Tani keni radhën të tregoni sa vleni
0:32
Gazeta Si
39 Shikime · 4 years më parë

Rama i jep kurajo Kombëtares: Tani keni radhën të tregoni sa vleni

Origjina e lumit në ngjyrën e gjakut në Peru
0:12
Gazeta Si
34 Shikime · 4 years më parë

Origjina e lumit në ngjyrën e gjakut në Peru

3 km për sekondë, objekti misterioz i ushtrisë amerikane
0:38
Gazeta Si
44 Shikime · 4 years më parë

A mund të shihet me sy të lirë një objekt që udhëton rreth 9 herë më shpejt se shpejtësia e zërit? Pamjet e publikuara nga “Air Force Test Center”, e vendosur në Nju Meksiko të Shteteve të Bashkuara të Amerikës thonë që jo.

Baza e forcave ajrore amerikane, “Holloman” publikoi në rrjetet sociale videon me një 38 sekondëshe. Videoja nis me një pamje të errët, ku në sfond dëgjohet një zhurmë e çuditshme që sa vjen e bëhet edhe më e fortë, deri kur para kameras kuptohet që kalon diçka, që lë pas vetëm tym dhe shkëndija të shkaktuara nga fërkimi në shinat ku ecte.

Nëse nuk do të ishte përshkrimi sqarues i videos, asgjë nuk do të kuptohej. Aty thuhet se bëhej fjalë për testimin e një mjeti të shpejtësisë së lartë, që në momentin kur kaloi kameran po udhëtonte me shpejtësin “Mach 8.6”, ose 8.6 herë më shpejt se shpejtësia e zërit.

Për të përkthyer në terma më të përgjithshëm, në këtë moment, objekti për të cilin ushtria amerikane nuk jep më shumë detaje po udhëtonte me 10.600 kilometra në orë, ose rreth 3 kilometra për sekondë.

Francezët nuk gabuan vetëm me himnin, Deshamps kërkon falje publike
0:23
Gazeta Si
41 Shikime · 4 years më parë

Francezët nuk gabuan vetëm me himnin, Deshamps kërkon falje publike

Meta, mesazh paktit Rama-Basha dhe...mirëmëngjes mes macesh
0:34
Gazeta Si
48 Shikime · 4 years më parë

Presidenti Ilir Meta e nisi ditën si “kryetar” i LSI-së në rrjetet sociale, ku u kthye 11 vite pas në kohë për të risjellë e rikujtuar me anë të një videoje kundërshtimin që i ka bërë në atë kohë marrëveshjes e 21 prillit 2008 Berisha-Rama, që ndryshoi Kushtetutën dhe bashkë me të edhe sistemin zgjedhor, duke kaluar nga ai mazhoritar në atë proporcional rajonal.

Përsëritja e mesazhit si kryetar i LSI-së nga karrigia e Presidentit të Republikës merr një rëndësi të veçantë, sidomos këto ditë të para të shtatorit, kur po përflitet gjithnjë e më shumë për mundësinë e një dialogu dhe pakti mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, që mund të nisë nga reforma zgjedhore.

Reforma zgjedhore ka qenë kryefjala e të gjitha vizitave të ndërkombëtarëve deri më tani, i fundit prej të cilëve, David Kostelancik, drejtor i Zyrës për Europën Qendrore dhe Jugore në Departamentin e Shtetit e shmangu takimin me Ilir Metën.

Nëse në 2008, Meta si kryetar i një partie të vogël ishte i pafuqishëm përballë vullnetit dhe fuqisë së kartonave të bashkuar mes PD-së dhe PS-së në Kuvend, një marrëveshje Rama-Basha mund të hasë pak më shumë rezistencë prej tij, këtë herë si President i vendit.

Reforma zgjedhore kërkon ndryshime në Kodin Zgjedhor. Nëse, ky kod ndryshohet si pjesë e një marrëveshjeje Rama-Basha, por që mund të vlerësohet si “Pazar” nga Ilir Meta, atëherë me vulën e Presidentit ai do ta kthente pas, gjithsesi duke e vonuar, por pa arritur që ta bllokojë përfundimisht.

Ky ishte mesazhi i drejtpërdrejtë që Presidenti dërgoi si kryetar i LSI në drejtim si të Ramës, ashtu edhe të Bashës. Mesazhi i dytë ishte një video ku Meta shfaqet në shoqërinë e një tufe me mace të shoqëruar me një shënim që lë plot hapësira për interpretime.

“Një mëngjes me një "buqetë" macesh, gjithmonë relaksues! Ato janë të dashura dhe ledhatare. Por ka edhe ndonjë guximtare që ngjitet lart, pa llogaritur rrezikun në kthim. Unë qëllova aty, për t'ia bërë të lehtë zbritjen”, shkruan ai.

Macet njihen si kafshë lozonjare, që kërkojnë vëmendjen vetëm atëherë kur duan ato. Por, në “buqetën” e Presidentit njëra prej tyre mori vëmendjen si guximtare, duke u ngjitur lart në një shtyllë. Ilir Meta e ndihmoi që të zbresë pa u rrezikuar. Nëse videoja do të merrej si një mesazh politik, kush është macja guximtare që Presidenti kërkon ta ndihmojë që të zbresë pa u dëmtuar?

Meta, mesazh paktit Rama-Basha
0:26
Gazeta Si
30 Shikime · 4 years më parë

Presidenti Ilir Meta e nisi ditën si “kryetar” i LSI-së në rrjetet sociale, ku u kthye 11 vite pas në kohë për të risjellë e rikujtuar me anë të një videoje kundërshtimin që i ka bërë në atë kohë marrëveshjes e 21 prillit 2008 Berisha-Rama, që ndryshoi Kushtetutën dhe bashkë me të edhe sistemin zgjedhor, duke kaluar nga ai mazhoritar në atë proporcional rajonal.

Pamjet spektakolare të ujëvarës nënujore
1:20
Gazeta Si
81 Shikime · 4 years më parë

Pamjet spektakolare të ujëvarës nënujore

“Pushtimi” francez  i Bizës me 4x4
5:04
Gazeta Si
39 Shikime · 4 years më parë

“Pushtimi” francez i Bizës me 4x4

Kulla e Dragoit, tempull apo park lojërash? (VIDEO)
2:11
Gazeta Si
65 Shikime · 4 years më parë

Kulla e Dragoit, tempull apo park lojërash? (VIDEO)

Basha: Largimi i Edi Rames i pamjaftueshem pa reforma te thella
0:36
Gazeta Si
35 Shikime · 4 years më parë

Edi Ramën dhe Lulzim Bashën e ndau gjithçka në leximin dhe interpretimin e raportit përfundimtar për zgjedhjet e 30 qershorit të publikuar zyrtarisht ditën e enjte nga OSBE/ODIHR, përveç një pike; nevojës për reformën zgjedhore.

Brenda restorantit të parë nënujor
0:33
Gazeta Si
44 Shikime · 4 years më parë

Brenda restorantit të parë nënujor

Deti i Vdekur po vdes!
3:05
Gazeta Si
55 Shikime · 4 years më parë

Deti i Vdekur po vdes!

Ngjitja e në ‘portën e parajsës’ në Kinë
1:46
Gazeta Si
46 Shikime · 4 years më parë

Ngjitja e në ‘portën e parajsës’ në Kinë

Pamjet e çuditshme të tornados horizontale në Brazil (VIDEO)
0:34
Gazeta Si
69 Shikime · 4 years më parë

Pamjet e çuditshme të tornados horizontale në Brazil (VIDEO)

Nga Ksamili në Korfuz, përmes gjurmës që merrte jetën e të rinjve në komunizëm (VIDEO)
2:11
Gazeta Si
58 Shikime · 4 years më parë

Është mbajtur këtë vit maratona me 70 notarë që garuan për të kaluar me not ngushticën nga Ksamili në Korfuz.
Në maratonën 2 milje të gjatë morën pjesë notarë nga shumë vende të botës, deri në Australinë e largët.
Ky ishte edicioni i dytë i kësaj maratone që si qëllim primar të saj ka promovimin e turizmit në këtë pjesë të rivierës shqiptare.
Nisja e notarëve u bë nga vendi i quajtur “Pema e Thatë” dhe ata kaluan në pjesën më të ngushtë mes Ksamilit dhe Korfuzi. Kjo maratonë noti është edhe një homazh për të gjithë ata të rinj që humbën jetën në këtë ngushticë, në përpjekje për t’ju arratisur regjimit komunist.

Thirrja e një balene në oqeanin Paqësor
0:16
Gazeta Si
33 Shikime · 4 years më parë

Thirrja e një balene në oqeanin Paqësor

Udhëtimi me linjën hekurudhore më të shpejtë dhe më të ngarkuar në botë
8:16
Gazeta Si
35 Shikime · 4 years më parë

Udhëtimi me linjën hekurudhore më të shpejtë dhe më të ngarkuar në botë

Në ishullin Java, aty ku llava e vullkaneve nuk pushon asnjë sekondë
4:48
Gazeta Si
34 Shikime · 4 years më parë

Në ishullin Java, aty ku llava e vullkaneve nuk pushon asnjë sekondë (VIDEO)

Vizitë në pishinën e Kleopatrës
1:54
Gazeta Si
35 Shikime · 4 years më parë

Vizitë në pishinën e Kleopatrës

Jahti më i madh në botë që do ndihmojë për të shpëtuar Oqeanet
2:11
Gazeta Si
39 Shikime · 4 years më parë

Jahti më i madh në botë që do ndihmojë për të shpëtuar Oqeanet (VIDEO)
Showing 99 out of 121