Video të fundit

Delegatët e Sali Berishës “skanohen” në hyrje të stadiumit
0:51
Gazeta Si
2 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Delegatët e Sali Berishës “skanohen” në hyrje të stadiumit

Demokratët mbushin stadiumin “Air Albania” për Kuvendin e Berishës
0:14
Gazeta Si
2 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Demokratët mbushin stadiumin “Air Albania” për Kuvendin e Berishës

Vështirësi me qarkullimin nga reshjet e borës në Rrugën e Arbrit
0:55
Gazeta Si
2 Shikime · 1 muaj më parë

⁣ Vështirësi me qarkullimin nga reshjet e borës në Rrugën e Arbrit

WhatsApp Video 2021-12-09 at 2
0:45
Gazeta Si
1 Shikime · 1 muaj më parë

Basha takim me Escobar

Kukësi, një pikë tranziti për trafikun e klandestinëve nga Siria
3:35
Gazeta Si
1 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Kukësi, një pikë tranziti për trafikun e klandestinëve nga Siria

⁣Deklarata e Ramës për referendumin e bashkimit me Kosovën
1:16
Gazeta Si
1 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Deklarata e Ramës për referendumin e bashkimit me Kosovën “bie” në veshët e ndjeshëm të eurodeputetit grek

“Nëse me pyesni në lidhje me hipotezën e një referendumi paqësor për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën do të votoja pro, që të jemi të qartë. Në rast se më pyesni a do të ndodhë kjo a, po, unë them se do të ndodhë, por se kur nuk e di. Por, që do të ndodhë një ditë, unë them që po. E atyre që bërtasin për Shqipërinë e Madhe iu them se fallxhorët nuk gjykohen, pasi ky është një fall”.

Kjo deklaratë e bërë nga Kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët për shtyp me Albin Kurtin pas mbledhjes së shtatë të përbashkët të dy qeverive, mbajtur në Elbasan më 26 nëntor ka “goditur” veshët e ndjeshëm të deputetëve ekstremistë grekë në Parlamentin Europian.

Manolis Kefalogiannis, eurodeputeti i “Demokracisë së Re”, partia në pushtet sot në Athinë e cilëson këtë deklaratë si ekstremiste e nacionaliste, që bie ndesh, sipas tij, me parimet dhe vlerat e Bashkimit Europian.

Kefalogiannis thotë se kjo deklaratë është vazhdimësi e qëndrimeve të Tiranës që dëmtojnë marrëdhëniet e mira dhe bën thirrje për “Shqipërinë e Madhe”.

“Ai ka shprehur në të shkuarën pikëpamjet se dy vendet duhet të kenë një politikë të jashtme të unifikuar dhe një President të vetëm. Kjo natyrisht reflekton qëndrimet e nacionalistëve shqiptare me thirrjet e tyre për Shqipërinë e Madhe, që pretendon territore edhe nga Shkupi dhe Greqia”, deklaron eurodeputeti grek.

Sipas tij, këto qëndrime bien ndesh me përpjekjet e Bashkimit Europian për pajtim dhe bashkëpunim rajonal në Ballkanin Perëndimor dhe i kërkon Komisionit që të detyrojë udhëheqësit e rajonit që të vetëpërmbahen nga deklarata dhe veprime që mund të minojnë këto parime.

“Shqipëria po pret hapjen formale të negociatave, nddërsa Kosova, megjithëse zyrtarisht nuk njihet nga 5 vende anëtare të BE mbetet një kandidate potenciale për anëtarësim”, vijon eurodeputeti grek.

Go Taps
0:16
Gazeta Si
1 Shikime · 1 muaj më parë

Si funksopnon Go Taps

Go Taps, një produkt i vogël që do kryej një sërë shërbimesh
0:21
Gazeta Si
1 Shikime · 1 muaj më parë

⁣“GoTaps” një aplikacion(produkt) që nxit komunikimin dhe kryen shërbime të tjera të rëndësishme.

⁣Papa pritet me protestë në Athinë, prifti ortodoks: Je heretik!
0:21
Gazeta Si
3 Shikime · 1 muaj më parë

Vizita e Papa Françeskut në Greqi nuk shkoi e gjitha e qetë. Kreu i kishës katolike u prit me protestën individuale të një prifti ortodoks grek.

“Papa, je heretik! Ti je një heretik”, iu drejtua prifti ortodoks grek, që më pas u largua nga policia dhe forcat e sigurisë që ndodheshin aty.

Me protesta Papa u prit edhe gjatë ndalimit në Qipro. Që prej ndarjes së madhe, të vitit 1054 dy kishat kanë qenë në përplasje me njëra-tjetrën se cila është në rrugën e drejtë dhe cila jo. Këto përplasja kanë çuar deri edhe në konflikte të armatosura përgjatë historisë 1-mijëvjeçare të ekzistencës së dy kishave.

Ndërkohë, Papa Françesku përcolli edhe në Athinë mesazhin e rrezikut që po i kanoset njerëzimit për shkak të populizmit dhe nacionalizmit.

video-1638620715 (1)
4:48
Gazeta Si
6 Shikime · 2 muaj më parë

Ermonela Jaho kenga

Pamje dramatike në SHBA, kamioni tërheq zvarrë makinën në autostradë
0:28
Gazeta Si
6 Shikime · 2 muaj më parë

⁣ Pamje dramatike në SHBA, kamioni tërheq zvarrë makinën në autostradë

Bodrumi në shkallët lëvizëse ku u zbulua “shtëpia e barit” në Shkodër
0:54
Gazeta Si
4 Shikime · 2 muaj më parë

⁣ Bodrumi në shkallët lëvizëse ku u zbulua “shtëpia e barit” në Shkodër

Reshjet e shiut përmbytin Shkodrën, rrugët kthehen në “lumenj”
1:27
Gazeta Si
4 Shikime · 2 muaj më parë

⁣ Reshjet e shiut përmbytin Shkodrën, rrugët kthehen në “lumenj”

Vepra "Prefekti"
0:54
Gazeta Si
10 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Vepra "Prefekti", qe u lexua ne Teatrin Kombetar

⁣Balla kritikon Qeverinë: Nuk nxorri VKM-në për gjobat ndaj parave të padeklaruara që kapen në kufi
1:50
Gazeta Si
6 Shikime · 2 muaj më parë

Mosnxjerrja e një VKM-je nga ana e Qeverisë i ka kushtuar buxhetit të shtetit humbjen e miliona eurove, që do t’i vilte në formën e gjobave ndaj individëve që kapen nën kufi me shuma parash të padeklaruara.

Kjo është kritika që adresoi ndaj Ministrisë së Financave kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla. Ai tha se ndryshimet e vitit 2019 në ligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit u përfshi një nen që parashikonte gjobitjen, por mosnxjerrja e VKM-së nga Qeveria që të parashikonte metodën e vjeljes së këtyre gjobave ka bërë që kjo pjesë e ligjit të mos zbatohet për dy vite me radhë.

“Dua t’i bëj një kritikë në tërësi Qeverisë. Ky Kuvend ka për detyrë që të miratojë ligje, aktet nënligjore i keni në dorë ju. Unë kam votuar në këtë sallë dhe kam mbajtur një fjalë në vitin 2019 kur kemi bërë ndryshimet në ligj dhe kemi futur në ligj parimin e gjobës. Nëse Luli me Toyota Yaris, siç thotë Saliu do të sillte 5 milionë, me parimin e gjobës që kemi futur, nëse persona që bënë fushatë në Laprakë për Partinë Demokratike, që ishin ata që transportuan paratë, duhet të paguanin deri në 50 për qind të shumës si gjobë. Por, ligji nuk zbatohet sepse Qeveria ende nuk ka nxjerrë aktet nënligjore”, tha Balla.

Ligji parashikon detyrimin e vetëdeklarimit në pikat kufitare për të gjitha shumat mbi 10 mijë euro dhe tre skenarë gjobitjeje në rastet kur qytetarët i shmangen këtij detyrimi.

Në skenarin e parë, për shumë nga 10 mijë deri në 19 mijë e 999 euro, gjoba minimale është parashikuar 20 mijë lek dhe nëse personi i kapur është përsëritës, 10 për qind të shumës së padeklaruar në rastin e dytë dhe 30 për qind të vlerës së padeklaruar në rastin e tretë.

Skenari i dytë përfshin shumat e fshehura në fashën 20 mijë deri në 49 mijë e 999 euro. Gjoba minimale në këto raste dyfishohet në 40 mijë lek nëse personi kapet për herë të parë. Nëse është përsëritës gjoba shkon në 20 për qind të vlerës së padeklaruar në rastin e dytë dhe 40 për qind të saj në rastin e tretë.

Skenari i tretë përfshin shumat mbi 50 mijë euro që nuk vetëdeklarohen në kufi. Gjoba minimale në këtë rast është 60 mijë lek dhe shkon nga 30 për qind deri në 50 për qind të vlerës së padeklaruar në rastet kur personi i kapur është përsëritës.

Por, mënyra e vjeljes së këtyre gjobave është përcaktuar në pikën e fundit të nenit 17 të këtij ligji, ku ngarkohet Këshilli i Ministrave për nxjerrjen e rregullave të hollësishme për mënyrën e zbatimit të këtij parashikimi.

Rriten krimet brenda familjes dhe krimet ndaj të miturve
3:13
Gazeta Si
7 Shikime · 2 muaj më parë

Kriminaliteti në vend ka pësuar një rritje përgjatë në dhjetë muajt e parë të këtij viti në krahasim me të njëjtën periudhë të dy viteve të kaluara. Shifrat janë paraqitur nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano gjatë një raportimi në Komisionin e Sigurisë mbi gjendjen e rendit publik.

Sipas Nanos, deri më 31 tetor të këtij viti janë regjistruar rreth 27 mijë vepra penale, nga të cilat policia ka zbardhur 24 mijë prej tyre. Nano tha se janë 1500 vepra penale më shumë në krahasim me vitin 2020.

Por, shqetësuese është rritja e fortë krimit brenda familjes. Gledis Nano foli për 1337 vepra penale në total të kësaj natyre, 370 raste më shumë se në 2020, që fatkeqësisht kanë prodhuar 16 vrasje. Numri i vrasjeve brenda familjes përbën 30 për qind të numrit total të vrasjeve që kanë ndodhur në vend në 10 muajt e parë të këtij viti.

Krimet ndaj të miturve gjithashtu janë paraqitur në nivele shqetësuese. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë tha se janë rreth 900 vepra penale që përfshijnë krimet kundër tyre, nga të cilat 67 janë krimet seksuale me të mitur.


Po në krahasim me vitin e kaluar, Nano tha se ka rënie të krimeve kundër personit dhe kundër pronës, rritje të goditjes së veprave që lidhen me korrupsionin dhe pastrimin e parave, por gjithashtu edhe rritje të veprave penale të dhunës në familje.Në shifra konkrete, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë tha se numri i vrasjeve të regjistruara në 10 muajt e parë të këtij viti është më i lartë se vrasjet e ndodhura në të njëjtën periudhë të 2020 dhe 2019.

“Deri më 31 tetor 2021 janë regjistruar 56 vrasje, nga 44 që kanë ndodhur në të njëjtën periudhë në 2020 dhe 52 që kanë ndodhur në 2019”, tha Nano.

Veprat penale në kuadër të grupeve të strukturuara kriminale janë rritur gjithashtu. Nano tha se janë 39 raste të regjistruara në dhjetë muaj, nga të cilat policia ka zbuluar 18, ose më pak se gjysmën, ndërsa rritja është me 23 vepra më shumë në krahasim me 2020.

Drejtori i Policisë foli për rritje të sekuestrimin të aseteve të dyshuara të krimit të organizuar. Ai thotë se në total vlera e tyre përllogaritet në rreth 31 milionë euro.

⁣Krimet tejkalojnë nivelet e parapandemisë
2:18
Gazeta Si
7 Shikime · 2 muaj më parë

Kriminaliteti në vend ka pësuar një rritje përgjatë në dhjetë muajt e parë të këtij viti në krahasim me të njëjtën periudhë të dy viteve të kaluara. Shifrat janë paraqitur nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano gjatë një raportimi në Komisionin e Sigurisë mbi gjendjen e rendit publik.

Sipas Nanos, deri më 31 tetor të këtij viti janë regjistruar rreth 27 mijë vepra penale, nga të cilat policia ka zbardhur 24 mijë prej tyre. Nano tha se janë 1500 vepra penale më shumë në krahasim me vitin 2020.

Por, shqetësuese është rritja e fortë krimit brenda familjes. Gledis Nano foli për 1337 vepra penale në total të kësaj natyre, 370 raste më shumë se në 2020, që fatkeqësisht kanë prodhuar 16 vrasje. Numri i vrasjeve brenda familjes përbën 30 për qind të numrit total të vrasjeve që kanë ndodhur në vend në 10 muajt e parë të këtij viti.

Krimet ndaj të miturve gjithashtu janë paraqitur në nivele shqetësuese. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë tha se janë rreth 900 vepra penale që përfshijnë krimet kundër tyre, nga të cilat 67 janë krimet seksuale me të mitur.


Po në krahasim me vitin e kaluar, Nano tha se ka rënie të krimeve kundër personit dhe kundër pronës, rritje të goditjes së veprave që lidhen me korrupsionin dhe pastrimin e parave, por gjithashtu edhe rritje të veprave penale të dhunës në familje.Në shifra konkrete, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë tha se numri i vrasjeve të regjistruara në 10 muajt e parë të këtij viti është më i lartë se vrasjet e ndodhura në të njëjtën periudhë të 2020 dhe 2019.

“Deri më 31 tetor 2021 janë regjistruar 56 vrasje, nga 44 që kanë ndodhur në të njëjtën periudhë në 2020 dhe 52 që kanë ndodhur në 2019”, tha Nano.

Veprat penale në kuadër të grupeve të strukturuara kriminale janë rritur gjithashtu. Nano tha se janë 39 raste të regjistruara në dhjetë muaj, nga të cilat policia ka zbuluar 18, ose më pak se gjysmën, ndërsa rritja është me 23 vepra më shumë në krahasim me 2020.

Drejtori i Policisë foli për rritje të sekuestrimin të aseteve të dyshuara të krimit të organizuar. Ai thotë se në total vlera e tyre përllogaritet në rreth 31 milionë euro.

Rruga e Arbrit nen rreshjet e debores
0:10
Gazeta Si
8 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Rruga e Arbrit nen rreshjet e debores

Rruga e Arbrit e bllokuar naten e mbremshme
0:19
Gazeta Si
6 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Pa kaluar pak orë pasi u inagurua provizorisht Rruga e
Arbrit, me dhjetëra automjete mbetën të bllokuara në vendin e quajtur “Qafa e
Murrizit” mbrëmjen e kaluar, si pasojë e rreshjeve të borës dhe terrenit të vështirë
ku u vu re dhe mungesa e patrullës së policisë.

Çela: Të rehabilitohet figura e Enver Hoxhës! Nipërit e Isa Toskës të mos mërziten
1:05
Gazeta Si
14 Shikime · 2 muaj më parë

Deputeti i Partisë Socialiste i qarkut të Fierit, Bujar Çela uroi të dielën kolegët e tij në grupin ËhatsApp të Komisionit të Sigurisë për festën e Pavarësisë me një foto të flamurit kombëtar, por që shoqërohej me në krah fotografinë e Enver Hoxhës.

Rasti u denoncua nga deputetët e opozitës, që e cilësuan skandal dhe papërgjegjshmëri. Ata i kërkuan në grup deputetit në fjalë që të kërkonte falje dhe ta tërhiqte mbrapsht atë urim.

Një ditë më vonë, Taulant Balla me statusin e dyfishtë si drejtues politik i socialistëve në qarkun e Fierit dhe njëkohësisht si kryetar i grupit parlamentar të Partisë Socialiste e mbrojti deputetin duke thënë se “Bujar Çela e ka njoftuar se dikush tjetër e ka dërguar atë fotografi përmes telefonit të tij”.

“Unë kam marrë një sqarim nga deputeti në fjalë, që bëhet fjalë për përdorim të aparatit të tij celular nga persona të tjerë”, u shpreh ai.

Balla siguroi se e gjitha kjo “do të jetë pjesë e një verifikimi në aspektin e kodit të sjelljes dhe etikës brenda grupit parlamentar dhe çdo masë ndëshkimore do të merret në momentin që do të ketë verifikime. PS ka të gjithë instrumentet e nevojshme për të ndërmarrë çdo lloj hapi apo mase disiplinore”, u shpreh ai.

Por, ende pa u shpërndarë mirë nëpër media kjo deklaratë e Ballës, Bujar Çela e ka nxjerrë bllof eprorin e tij të dyfishtë. Deputeti i Lushnjes ka pranuar se ka qenë pikërisht ai që e ka dërguar atë foto, ka mbrojtur vendimin dhe ka bërë thirrje për rishikim të historisë dhe rehabilitim të figurës së Enver Hoxhës.

“I përkas atyre që e njohin luftën. Mendoj që figura e Enver Hoxhës nuk mund të quhet nul. Ka edhe kontribut në luftë, përderisa ne nuk kemi nxjerrë udhëheqës tjetër në luftë. Po që se ka ndonjë tjetër që pretendon se gjyshja apo gjyshërit ka në luftë, të shprehet, historianët janë aty, letrat janë aty. Shumë herë kemi bërë padrejtësisht, armiq dhe kriminelë dhe pastaj kemi reflektuar. Këto fakte janë nga më të ndryshmet. Që nga Balli Kombëtar, Legaliteti dhe pastaj armiqtë janë rreshtuar tek kampi fitues”, tha Çela.

Ai e mbylli deklaratën me një thumbim, me gjasë në drejtim të Enkelejd Alibeajt, që është anëtar i Komisionit të Sigurisë, duke e quajtur atë “nip të Isa Toskës”, udhëheqësit ballist në Luftën e Dytë Botërore, i ekzekutuar nga partizanët në Fier me akuzën e bashkëpunimit me fashistët.

“Foto në Komision? Në atë komision ka persona që janë nipër të Isa Toskës. Unë nuk jam nip i Enver Hoxhës, por jam si të gjithë shqiptarët që nuk mund të harrojë historinë nga e cila kemi ardhur ne si Komb”, tha Çela.

Isa Toska akuzohet nga historia komuniste për krime “makabre ndaj popullsisë në zonat e Mallakastrës, Fierit, Lushnjes dhe Vlorës”.
Showing 5 out of 84