Video të fundit

Aksidenti te “Rruga e Kavajës”, Gjykata e Tiranës cakton “arrest në burg” për Ajas Sulejmanin
0:11
Gazeta Si
6 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Aksidenti te “Rruga e Kavajës”, Gjykata e Tiranës cakton “arrest në burg” për Ajas Sulejmanin

⁣Afatet po shpëtojnë ish-gjyqtarët e ish-prokurorët e shkarkuar nga ndjekja penale
12:55
Gazeta Si
6 Shikime · 1 muaj më parë

Janë rreth 200 ish-gjyqtarë dhe ish-prokurorë që janë dorëhequr, ose shkarkuar nga komisionet e vettingut me akuzat e fshehjes së pasurisë, deklarim i pjesshëm, ose deklarim i rremë i tyre.

Për këto vepra, Kodi Penal parashikon parashkrimin, pra pushimin e ndjekjes penale pas një afati të caktuar kohor. Kësaj i mëshoi në konferencën për shtyp ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja.

“Ka afate për ushtrimin e ndjekjes penale. Po t’u referohemi këtyre afateve, për deklarim të rremë dhe fshehje të pasurive, për shkak të mos hetimit, rrezikojnë të parashkruhet ndjekja penale. Për çfarë e bëmë vetingun ne? Thjesht një proces për të pushuar disa gjyqtar dhe prokurorë? Jo. Vettingu duhej që qytetarët të kishin besim te drejtësia", tha Manja.

Ministri kërkoi veprimin si nga SPAK, ashtu edhe nga prokuroritë e zakonshme, që një pjesë të këtyre akuzave i kanë në juridiksion, para se afatet të parashkruhen dhe ky grup ish-gjyqtarësh dhe ish-prokurorësh, që sipas Manjës, janë bërë miliarderë të mos i shpëtojnë drejtësisë prej mosveprimit.

Por, çfarë parashikon Kodi Penal? Kodi thotë se nuk mund të bëhen ndjekje penale kur nga kryerja e veprës deri në çastin e marrjes së personit si të pandehur kanë kaluar tre vjet për kundërvajtjet penale që parashikojnë dënim gjer në dy vjet burgim dhe dy vjet për kundërvajtjet penale që parashikojnë dënim me gjobë.

Akuza për fshehje dhe deklarim të rremë të pasurive nga nëpunësve dënohet me gjobë ose burgim deri në tre vjet. Vettingu është në vitin e pestë të tij. Kjo do të thotë se për gjyqtarët dhe prokurorët e shkarkuar në dy vitet e para të tij nuk mund të ketë ndjekje penale për deklarim të rremë, apo fshehje pasurie, megjithëse ata ende mund të hetohen për korrupsion.

Ministri Manja tha se 179 gjyqtarë dhe prokurorë janë shkarkuar për deklarim të rremë, fshehje pasurie dhe mungesë të burimeve financiare për pasuritë e krijuara dhe 51 të tjerë kanë dhënë dorëheqjen për shkak të procesit të vettingut.

Rama përplaset me gazetarët për etikën
1:36
Gazeta Si
5 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Rama përplaset me gazetarët për etikën

⁣Rama sërish për SPAK: Të kërkosh të bëjë më shumë, s’është presion
2:07
Gazeta Si
3 Shikime · 1 muaj më parë

Kryeministri Edi Rama u qëndroi deklaratave të bërë në Asamblenë e Partisë Socialiste me thirrjet drejtuar SPAK-ut për të hetuar Sali Berishën, thirrje të cilat shkaktuan edhe reagimin e Ambasadores së SHBA, Yuri Kim.

Rama tha se nuk ishte presion ndaj drejtësisë së re, por kërkesë që ajo të bëjë më shumë.

“PS është e vetmja parti që nuk i ka bërë, nuk i bën dhe nuk do t’i bëjë presion drejtësisë. Të kërkosh më shumë nga drejtësia kur SPAK po mbush tre vjet dhe vettingut pesë vjet. Çfarë presioni është të kërkosh hetimin e ish-Kryeministrit që ka një vit i shpallur non grata me akuzat nga më të rënda?!”, tha Rama.

Kryeministri kërkoi që të hetohet Gërdeci, 21 janari dhe dosje të tjera për të cilat socialistët akuzojnë Sali Berishën.

Por kush konsiderohet presion ndaj drejtësisë? Rama solli si shembull deklaratën e Komisionit të Rithemelimit kundër gjyqtares Blerina Muça, që ka në dorë apelin e Enkelejd Alibeajt që kundërshton regjistrimin e statutit të 11 dhjetorit dhe deklaratën e Sali Berishës pas ngjarjeve të 21 janarit në 2011.

“Presion në drejtësi është ajo deklarata e djeshme ndaj gjyqtares. Presion është t’i thuash kryeprokurores lavire dhe këtë e ka thënë Kryeministri”, deklaroi Rama.

Kryesocialisti u shpreh se koston e mosveprimit të SPAK-ut po e mban ai dhe mazhoranca që ai drejton.

“Qytetarët më drejtohen mua si njeriu që shiti shpresat te drejtësia e re. Përgjigjet e mia janë të njëjta, që qeveria nuk bën prokurorin, qeveria bën reformën. Pranda, mua s’me jep dot leksione askush për ndërhyrje te drejtësia, as shqip, as anglisht dhe as frëngjisht”, u shpreh ai.

Por, thirrja drejtuar SPAK nga Rama nuk është vetëm për Berishën. Kryeministri kërkoi hetimin e ish-gjyqtarëve dhe ish-prokurorëve të shkarkuar nga vettingu.

“Këto hetime kanë rëndësi dhe ne nuk do t’i ndahemi pa vënë para drejtësisë gjykatësit dhe prokurorët e korruptuar të shpallur jo nga ne, por nga vettingu”, deklaroi Rama.

Rama i përgjigjet Arben Krajës
2:24
Gazeta Si
7 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Kreu i SPAK, Arben Kraja iu përgjigj deklaratave të fundjavës të Kryeministrit Edi Rama që kërkoi hetimin e Sali Berishë dhe të Ilir Metës duke thënë se struktura që ai drejton nuk funksionon me deklarata politike, por me kallëzime.

Rama iu kundërpërgjigj duke shpjeguar se përse nuk bën kallëzime në SPAK.

“Partitë politike që bëjnë kallëzime janë një devijacion i madh. Nuk ndodh në asnjë vend të botës demokratike që partitë të bëjnë kallëzime. Por, edhe ne kemi bërë kallëzime. Ne nuk e ndërtuam prokurorinë speciale që të dëgjojmë të njëjtën histori që kemi dëgjuar gjithë jetën, që ne nuk kemi kallëzim”, deklaroi Rama në një konferencë për shtyp bashkë me ministrin e Drejtësisë, Ulsi Manja.

“I them Arben Krajës çfarë kërkon nga unë? Çfarë kallëzimi kërkon nga unë?! Pse duhet të vijnë kallëzimet nga partia politike në pushtet?! Kallëzimet do të çohen në SPAK nga njësia antikorrupsion dhe shumë shpejt do të kemi kallëzime dhe për figura për kryetarë bashkie të Partisë Socialiste. Nuk na shkon ne që të bëjmë kallëzim për non gratën. Ajo është gjëja e parë, ka dalë”, vijoi ai.

“Një gjykatëse një javë para se ta shporrte vettingu bën sigurim padie për pronën shtetërore dhe mban peng ndërtimin e një teatri për fëmijët. Ne e kemi denoncuar me njësinë antikorrupsion dhe sot nuk e dimë se çfarë po ndodh me të. Ça do Arben Kraja nga unë në këtë rast?! Çfarë kallëzimi kërkon nga unë! Unë kam shumë respekt për drejtuesin e SPAK, për goditjet që ka bërë në oborrin e PS, kam respekt dhe për goditjet ndaj krimit të organizuar”, shtoi ai.

Tiranë, në vijat e bardha të këmbësorëve kalojnë njëherazi edhe automjetet
0:26
Gazeta Si
4 Shikime · 1 muaj më parë

Tiranë, në vijat e bardha të këmbësorëve kalojnë njëherazi edhe automjetet

⁣Rama viziton Thaçin në qelitë e Hagës
0:25
Gazeta Si
4 Shikime · 2 muaj më parë

Kryeministri Edi Rama ka vizituar në dhomat e paraburgimit të Hagës ish-Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Rama ka publikuar një video të shkurtër nga momenti i mbërritjes atje duke e shoqëruar me një shënim po të shkurtër. “Për vizitë tek Presidenti Thaçi”, shkruan ai.

Kryeministri nuk jep më tepër detaje për qëllimin e vizitës dhe diskutimet, përveç asaj që thotë në mbishkrimin e videos së publikuar.

Por, vizita mbërrin në një kohë që Prokuroria e Specializuar ka paraqitur tri kategori ndryshimesh në aktakuzën ndaj Thaçit dhe ish-udhëheqësve të tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Akuzat e reja kanë të bëjnë për krime të pretenduara në dy qendra ndalimi në Suharekë dhe një qendër ndalimi në Gjilan.

“Kategoria e parë përbëhej nga dy qendra ndalimi në Komunën e Suharekës, ku anëtarët e UÇK-së kanë kryer krime të përndjekjes, të burgosjes apo të ndalimit arbitrar, akte të tjera çnjerëzore, trajtim çnjerëzor, torturë, vrasje e paligjshme dhe zhdukje me forcë”, tha ai.

“Kategoria e dytë kishte të bënte me dy incidente të përndjekjes dhe vrasjes së paligjshme të kryera në një qendër ndalimi në Komunën e Gjilanit dhe modifikimin e kohës kur ka ndodhur kjo.

Po ashtu, Prokuroria e Specializuar ka përfshirë në akuzën e re, dyshimin për përfshirje të drejtpërdrejt në krime të Thaçit.

“Dhe kategoria e tretë përbëhej nga dy incidente për pjesëmarrje personale të akuzuarit në krimet e kryera”, tha Guillou.

Gjatë seancës nuk u lexuan akuzat e reja, por gjyqtari tha se të njëjtat do të publikohen online.

Gjatë 10 majit, pritet që para Dhomave të Specializuara të paraqiten edhe Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi, të cilët së bashku me Thaçin, kanë një aktakuzë të përbashkët për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Shqipëria synon miratimin e ligjit për kanabisin brenda korrikut
0:27
Gazeta Si
10 Shikime · 2 muaj më parë

Legalizimi i kanabisit në Maqedoninë e Veriut nuk ka dhënë efektet e pritura financiare në ekonominë e vendit.

Deklarata u bë nga ministri i Financave i Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi, i cili ndodhej në Tiranë këtë të hënë për një vizitë zyrtare.

“Nuk ka dhënë rezultatet e duhura për shkak të legjislacionit që kemi në fuqi, ku lejohet vetëm prodhimi dhe eksporti i vajit të kanabisit dhe nuk kemi teknologjinë dhe tregun e duhur nga ana e investitorëve që janë duke bërë investimet për këtë. Pothuajse nuk ekziston eksporti i këtij produkti. Duhet ndërhyrje në rregullore dhe legjislacion për të lehtësuar tregtinë për këtë produkt”, deklaroi Bekteshi në konferencën e përbashkët për shtyp me ministren e Financave, Delina Ibrahimaj.

Ibrahimaj tha se nuk ka ende një draft për legalizimin e kanabisit, por deklaroi se po punohet dhe ai do të përmbyllet deri në korrik.

“Qeveria ka nisur punën për legjislacionin që do të shoqërojë legalizimin, s’kemi draft të përfunduar, ta përmbyllim brenda këtij sesioni parlamentar”, tha ajo.

Ministri i Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi shprehu gatishmërinë që Shkupi të ofrojë përvojën e vet në hartimin e këtij ligji dhe rregulloreve përkatëse, duke qenë se e ka legalizuar kultivimin e kanabisit që në 2016-n.

⁣Legalizimi i kanabisit dështoi në Maqedoninë e Veriut
1:30
Gazeta Si
7 Shikime · 2 muaj më parë

Legalizimi i kanabisit në Maqedoninë e Veriut nuk ka dhënë efektet e pritura financiare në ekonominë e vendit.

Deklarata u bë nga ministri i Financave i Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi, i cili ndodhej në Tiranë këtë të hënë për një vizitë zyrtare.

“Nuk ka dhënë rezultatet e duhura për shkak të legjislacionit që kemi në fuqi, ku lejohet vetëm prodhimi dhe eksporti i vajit të kanabisit dhe nuk kemi teknologjinë dhe tregun e duhur nga ana e investitorëve që janë duke bërë investimet për këtë. Pothuajse nuk ekziston eksporti i këtij produkti. Duhet ndërhyrje në rregullore dhe legjislacion për të lehtësuar tregtinë për këtë produkt”, deklaroi Bekteshi në konferencën e përbashkët për shtyp me ministren e Financave, Delina Ibrahimaj.

Ibrahimaj tha se nuk ka ende një draft për legalizimin e kanabisit, por deklaroi se po punohet dhe ai do të përmbyllet deri në korrik.

“Qeveria ka nisur punën për legjislacionin që do të shoqërojë legalizimin, s’kemi draft të përfunduar, ta përmbyllim brenda këtij sesioni parlamentar”, tha ajo.

Ministri i Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi shprehu gatishmërinë që Shkupi të ofrojë përvojën e vet në hartimin e këtij ligji dhe rregulloreve përkatëse, duke qenë se e ka legalizuar kultivimin e kanabisit që në 2016-n.

Policia Rrugore në aksion, pezullohen 79 leje drejtimi. Arrestohen 16 shoferë
4:17
Gazeta Si
5 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Policia Rrugore në aksion, pezullohen 79 leje drejtimi. Arrestohen 16 shoferë

Drejtuesi i mjetit që përplasi çiftin dhe foshnjën, del pozitiv në testin e drogës
0:54
Gazeta Si
8 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Drejtuesi i mjetit që përplasi çiftin dhe foshnjën, del pozitiv në testin e drogës

Momenti kur fuoristrada aksidenton familjen në vijat e bardha në Tiranë
0:26
Gazeta Si
8 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Momenti kur fuoristrada aksidenton familjen në vijat e bardha në Tiranë

Tifozët e Partizanit shkulin stolat e stadiumit dhe shkaktojnë trazira
0:44
Gazeta Si
12 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Tifozët e Partizanit shkulin stolat e stadiumit dhe shkaktojnë trazira

Përleshje mes tifozëve të Tiranës dhe Partizanit pas derbit në “Elbasan Arena”
0:37
Gazeta Si
9 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Përleshje mes tifozëve të Tiranës dhe Partizanit pas derbit në “Elbasan Arena”

Kristjan Asllani i shënon Interit, ditë e shënuar për mesfushorin kuqezi
0:26
Gazeta Si
21 Shikime · 2 muaj më parë

⁣Kristjan Asllani i shënon Interit, ditë e shënuar për mesfushorin kuqezi

Ceremonia e prehjes së tre oficerëve të policisë në “Varrezat e Dëshmorëve”
0:54
Gazeta Si
6 Shikime · 2 muaj më parë

Ceremonia e prehjes së tre oficerëve të policisë në “Varrezat e Dëshmorëve”

⁣Presidenti, PS po diskuton emrat me opozitën. Rama: Shanse të mira për konsensus
8:42
Gazeta Si
6 Shikime · 2 muaj më parë

Partia Socialiste ka nisur diskutimet konkrete me opozitën për të identifikuar një emër që mund të marrë konsensus si pasues i Ilir Metës në Presidencë.

“Pati një informacion nga grupi i posaçëm që kemi ngritur dhe sot kanë nisur bisedimet zyrtare me palët e tjera në Kuvendin e Shqipërisë në përpjekje për të identifikuar një kandidaturë që mund të ketë një konsensus më të gjerë se sa shumica jonë”, tha në përfundim të mbledhjes së kryesisë së PS-së, Edi Rama.

Duke qenë se procesi i konsultimeve refuzohet nga Sali Berisha, konsensusi nuk pritet që të jetë i plotë, por mund të arrihet në një masë që do të kalojë shumicën socialiste në Kuvend. Për këtë, Rama tha se shanset janë të mëdha.

“Shanset janë shumë të mira. Jemi të gatshëm që të jemi sa më të hapur në funksion të zgjedhjes së një presidenti që të garantojë mbylljen me sukses të një kapitulli çmendurie në krye të shtetit”, tha Rama.

Kryeministri përsëriti qëndrimin e vet karshi raportit të “Reporterëve pa Kufij” për gjendjen e medias, ndërsa në lidhje me kërkesën e Zelenskit për të kufizuar turistët rusë tha se qëndrimi i Shqipërisë do të jetë në të njëjtën linjë me atë të Bashkimit Europian.

⁣Presidenti i ri, PS miraton kërkesat e Alibeajt dhe rrëzon Mediun për përfshirjen e Berishës
1:02
Gazeta Si
10 Shikime · 2 muaj më parë

Partia Socialiste pranoi kërkesën e Enkelejd Alibeajt për zhvendosjen me një javë të datës së nisjes së procedurës për zgjedhjen e Presidentit të ri dhe rrëzoi kërkesën e Fatmir Mediut për të përfshirë në këtë proces të gjithë deputetët e Kuvendit, jo vetëm ata që janë anëtarë të grupeve parlamentare.

Alibeaj mori pjesë në konferencën e kryetarëve si kryetar i grupit parlamentar të PD-së, megjithëse u shkarkua në Kuvendin e fundit të PD të organizuar nga Sali Berisha.

Propozimi i parë i tij ishte që të shtyhej data e mbledhjes së konferencës së kryetarëve, që Kushtetuta e cilëson si data e nisjes së procesit për në 10 maj dhe më 17 maj të mbahet raundi i parë i votimit.

Propozimi i dytë i tij lidhej me kohën mes zhvillimit të pesë raundeve të votimit në Kuvend. Kreu i grupit parlamentar të PS ja miratoi të dyja kërkesët, por me një ndryshim të vogël.

“E ndërpresim mbledhjen pa vendimmarrje sot dhe mblidhemi në datën 10 dhe data 16 maj të jetë raundi i parë i votimit. Kushtetuta e përcakton që votimi i parë të jetë jo më vonë se shtatë ditë dhe jo më vonë se shtatë do të organizohen edhe raundet e votimit në Kuvend”, tha Balla.

Mediu kërkoi përfshirjen në procesin e bisedimeve jo vetëm të grupeve parlamentare, por edhe e deputetëve jashtë grupeve. Jashtë grupeve është Sali Berisha dhe tre deputetët Albana Vokshi, Flamur Noka dhe Edmond Spaho. Gjithashtu, jashtë grupeve janë edhe katër deputetët e LSI-së.

“Propozoj që të arrijmë në marrëveshje që të kemi një President garant të unitetit dhe mbi palët, duhet të konsiderojmë edhe deputetët, edhe grupet dhe të gjitha palët. I bëj këtë kërkesë kësaj mbledhjeje që është në interes të këtyre bisedimeve që të ketë një përfaqësi të mazhorancës dhe një përfaqësi të unifikuar të të gjithë deputetëve të opozitës për të qenë seriozë në këtë procesi”, tha Mediu.

“Procesi do të zhvillohet vetëm në Kuvend dhe vetëm në nivelin e grupeve parlamentare dhe është kushti i vetëm që PS ka në këtë proces. E tillë është Kushtetuta dhe fryma e saj. Bini dakord ju dhe hajdeni një treshe përfaqësuese, por procesi do të zhvillohet në Kuvend dhe me grupet parlamentare si organizime të mirëfillta të parlamentit”, deklaroi ai.

Një tjetër tragjedi në Ukrainë, aksident rrugor me të paktën 27 të vdekur
0:15
Gazeta Si
10 Shikime · 2 muaj më parë

Një tjetër tragjedi në Ukrainë, aksident rrugor me të paktën 27 të vdekur

Protesta në Rinas, udhëtarët lënë mjetet dhe nisen në këmbë drejt aeroportit
0:07
Gazeta Si
8 Shikime · 2 muaj më parë

Protesta në Rinas, udhëtarët lënë mjetet dhe nisen në këmbë drejt aeroportit
Showing 3 out of 95