Video të fundit

Zjarri në fshatin Derven të Krujës rrezikoi kishën dhe banesat
0:13
Gazeta Si
8 Shikime · 19 days më parë

Zjarri në fshatin Derven të Krujës rrezikoi kishën dhe banesat

⁣Kërkesa e Autoritetit të Dosjeve, socialistët në gatishmëri për ta votuar edhe gjatë gushtit
0:50
Gazeta Si
13 Shikime · 20 days më parë

Kuvendi u mblodh të enjten në seancën e jashtëzakonshme për të miratuar ndryshimet në Qeveri, por në këtë seancë nuk mbeti pa u cekur edhe kërkesa e Autoritetit të Dosjeve për të ndryshuar ligjin dhe hapur rrugë verifikimit të dosjes me inicialet I.M., apo dosje të tjera të politikanëve të lartë.

Enkelejd Alibeaj mirëpriti nismën e Autoritetit të Dosjeve.

“Autoriteti i Dosjeve nuk e ka të drejtën e nismave ligjore, megjithatë sa herë që ka kërkesa për ndryshime ligjore, duhet të jetë fillimi e instalimi i një procedure të re që çdo nismë të diskutohet”, deklaroi kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj.

Taulant Balla nga ana tjetër shprehu gatishmërinë e socialistëve për të vepruar sa më shpejt dhe ndryshuar ligjin ashtu siç e kërkon Autoriteti i Dosjeve.

“Shpresoj që edhe zoti Alibeaj ta mbajë fjalën deri në fund, por ne si grup parlamentar i Partisë Socialiste jemi gati që të votojmë ndryshimet, edhe në Kodin Zgjedhor siç i propozon Autoriteti i Dosjeve”, deklaroi ai.

Në vazhdën e këtij qëndrimi, deputetëve të grupit parlamentar socialist u është lënë porosia që të jenë në gatishmëri, pasi Kuvendi mund të mblidhet sërish në një seancë të jashtëzakonshme, qoftë kjo edhe në muajin gusht, muaji zyrtar i pushimeve, për të miratuar këto ndryshime.

Autoriteti i Dosjeve ka propozuar shfuqizimin e pikës 4 të nenit 29 të ligjit për dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit. Sipas Autoritetit, ky nen pengon atë që të verifikojë politikanët e lartë që janë të pajisur me certifikata pastërtie figure nga dy komisionet Mezini e Bezhani në fund të viteve ’90 dhe fillim të viteve 2000.

Propozimi tjetër është ndërhyrja në Kodin Zgjedhor që të detyrojë kandidatët për zgjedhje vendore e qendrore që të dorëzojnë formularët e pastërtisë së figurës pranë këtij autoriteti 70 ditë para mbajtjes së zgjedhjeve.

⁣Kërkesa e Autoritetit të Dosjeve, socialistët në gatishmëri për ta votuar edhe gjatë gushtit
0:42
Gazeta Si
3 Shikime · 20 days më parë

Kuvendi u mblodh të enjten në seancën e jashtëzakonshme për të miratuar ndryshimet në Qeveri, por në këtë seancë nuk mbeti pa u cekur edhe kërkesa e Autoritetit të Dosjeve për të ndryshuar ligjin dhe hapur rrugë verifikimit të dosjes me inicialet I.M., apo dosje të tjera të politikanëve të lartë.

Enkelejd Alibeaj mirëpriti nismën e Autoritetit të Dosjeve.

“Autoriteti i Dosjeve nuk e ka të drejtën e nismave ligjore, megjithatë sa herë që ka kërkesa për ndryshime ligjore, duhet të jetë fillimi e instalimi i një procedure të re që çdo nismë të diskutohet”, deklaroi kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj.

Taulant Balla nga ana tjetër shprehu gatishmërinë e socialistëve për të vepruar sa më shpejt dhe ndryshuar ligjin ashtu siç e kërkon Autoriteti i Dosjeve.

“Shpresoj që edhe zoti Alibeaj ta mbajë fjalën deri në fund, por ne si grup parlamentar i Partisë Socialiste jemi gati që të votojmë ndryshimet, edhe në Kodin Zgjedhor siç i propozon Autoriteti i Dosjeve”, deklaroi ai.

Në vazhdën e këtij qëndrimi, deputetëve të grupit parlamentar socialist u është lënë porosia që të jenë në gatishmëri, pasi Kuvendi mund të mblidhet sërish në një seancë të jashtëzakonshme, qoftë kjo edhe në muajin gusht, muaji zyrtar i pushimeve, për të miratuar këto ndryshime.

Autoriteti i Dosjeve ka propozuar shfuqizimin e pikës 4 të nenit 29 të ligjit për dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit. Sipas Autoritetit, ky nen pengon atë që të verifikojë politikanët e lartë që janë të pajisur me certifikata pastërtie figure nga dy komisionet Mezini e Bezhani në fund të viteve ’90 dhe fillim të viteve 2000.

Propozimi tjetër është ndërhyrja në Kodin Zgjedhor që të detyrojë kandidatët për zgjedhje vendore e qendrore që të dorëzojnë formularët e pastërtisë së figurës pranë këtij autoriteti 70 ditë para mbajtjes së zgjedhjeve.

⁣Mesazhi i Biden me rastin e 100-vjetorit të marrëdhënieve Shqipëri-SHBA
1:25
Gazeta Si
6 Shikime · 21 days më parë

100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe SHBA e përshëndeti përmes një video-mesazhi të shkurtër edhe Presidenti i SHBA, Joe Biden.

“Dërgoj urimet më të përzemërta për miqësinë jetëgjatë të SHBA-ve, ndërsa festojmë 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes vendeve tona. Kur SHBA-të mbrojtën pavarësinë e Shqipërisë pas Luftës së Parë Botërore u krijua një miqësi e përhershme e popujve tanë, një dashuri e përbashkët për lirinë dhe vlerat e demokracisë të cilat nuk u thyen kurrë edhe në dekadat e diktaturës”, tha Presidenti Biden.

Ai premtoi se SHBA do të vazhdojë që të qëndrojë në krah të Shqipërisë, për të forcuar demokracinë, shtetin ligjor dhe luftuar korrupsionin.

“Në të ardhmen SHBA-të do të vazhdojnë që të qëndrojnë pranë Shqipërisë, ndërsa vendi forcon institucionet demokratike, lufton korrupsionin dhe përmbushi udhëtimin për t’iu bashkuar BE. Uroj që dy kombet të vazhdojnë të ndërtojnë gjithçka kemi arritur së bashku dhe të ofrojmë një të ardhme më shpresëdhënëse për fëmijët tanë”, mbylli mesazhin e tij, Presidenti Biden.

Ndërkohë, në fjalën e shkurtët që mbajti vetë, Ambasadorja Yuri Kim tha se SHBA ka të njëjtën vendosmëri e mbështetje për sovranitetin e popullit shqiptar, siç kishte një shekull më parë.


“SHBA kurrë nuk është lëkundur nga besimi në një Shqipëri të pavarur dhe sovrane. Ne kurrë nuk kemi lejuar që të lëkundemi në besimin që kemi ndaj jush. Ne jemi krenar që mbështetëm aplikimin tuaj në NATO. Krenar që jemi partner në Këshillin e Sigurimit dhe sërish krenar që t’u mbështesim edhe në integrimin e BE-së. Nuk jemi lëkundur kurrë për mbështetjen e sovranitetit të popullit shqiptar”, tha Ambasadorja.

Sekuestrohen armë dhe municione në Tiranë, arrestohet një 45-vjeçar
0:19
Gazeta Si
3 Shikime · 21 days më parë

⁣Sekuestrohen armë dhe municione në Tiranë, arrestohet një 45-vjeçar

Zbulohen armë zjarri të tjera dhe municione në banesën me qira të ish-policit të RENEA-s
0:38
Gazeta Si
4 Shikime · 22 days më parë

⁣Zbulohen armë zjarri të tjera dhe municione në banesën me qira të ish-policit të RENEA-s

Ish-polici i RENEA-s dhe shoku i tij kapet me snajper në makinë
1:01
Gazeta Si
5 Shikime · 23 days më parë

⁣Ish-polici i RENEA-s dhe shoku i tij kapet me snajper në makinë

⁣Videoja e hakerave: Fshihen serverat virtualë të AKSHI-t
0:42
Gazeta Si
10 Shikime · 24 days më parë

Deklaratat e Qeverisë se të dhënat e qytetarëve nuk janë prekur nga sulmi kibernetik i para një jave vihen në dyshim nga një sërë publikimesh në rrjetet sociale nga disa llogari.

Postimet kryesore u bënë nga llogaria ‘Homeland Justice’ (Drejtësia për Atdheun), një grup hakerash pas të cilit, sipas postimeve dhe simbolit të shqiponjës që kap yllin e Davidit dyshohet se qëndron Irani.

Por, pak ditë pas sulmeve, Twitter e ka pezulluar këtë llogari për shkelje të rregullave të përdorimit të platformës sociale. Pezullimi dyshohet se është ndërmarrë nga kompania pas sinjalizimeve që janë dhënë nga pala shqiptare.

Megjithatë, mes gjurmëve të lëna pas është një video më pak se një minutë, ku pretendohet se hakerat kanë në dorë ata që njihen si servera virtualë të Agjencisë së Shoqërisë së Informacionit.

Serverat virtualë të AKSHI-t janë të ndërtuar në bazë të programit kompjuterik të Microsoft, Hyper-V. Hyper-V u mundëson përdoruesve që të krijojnë mjedise kompjuterike virtuale dhe të menaxhojnë sisteme operimi të shumëfishta nga një server fizik i vetëm.

Në videon që qarkullon në Twitter shihen file (dosje) që dyshohet se i përkasin një morie institucionesh shtetërore e private shqiptare, që nga Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural, te Drejtoria e Përgjithshme e Transporteve, ministritë e deri edhe të vetë AKSHI-t.

Po në të njëjtën video, pretendohet se hakerat, pasi i kanë fikur këta servera virtualë edhe i kanë fshirë tërësisht. Sipas hakerave, shërbimet e ofruara përmes këtyre serverave virtualë ende nuk janë rikthyer në funksion.

Megjithatë, në deklaratat e saj, Qeveria thotë se të dhënat e qytetarëve janë të sigurta dhe se sistemet kanë ‘back up’ dhe gjithçka mund të rekuperohet. Sipas deklaratave të Qeverisë dhe të AKSHI-t, sulmi kibernetik nuk e arriti qëllimin.

Deputetë, diplomatë dhe të ftuar në pritje të ceremonisë së betimit të presidentit Bajram Begaj
0:32
Gazeta Si
3 Shikime · 24 days më parë

Deputetë, diplomatë dhe të ftuar në pritje të ceremonisë së betimit të presidentit Bajram
Begaj

Moment nga fjalimi i parë i Bajram Begajt në Kuvend si presidenti i ri i Shqipërisë
0:43
Gazeta Si
10 Shikime · 25 days më parë

⁣Moment nga fjalimi i parë i Bajram Begajt në Kuvend si presidenti i ri i Shqipërisë

⁣Drejtori i Fondacionit të Butrintit: Shqipëria, shtet artificial i krijuar pa shqiptarë
1:00
Gazeta Si
7 Shikime · 26 days më parë

Kreu i Fondacionit që do të menaxhojë Butrintin, Richard Hodges gjatë një leksioni të mbajtur vite më parë për studentët në Romë e cilëson Shqipërinë një shtet të krijuar artificialisht pa pasur asnjë shqiptar.

Në një video të publikuar nga Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore shfaqet Hodges teksa jep leksione para studentëve duke e cilësuar vendin tonë si produkt të fuqive të mëdha dhe shtet të formuar pa pasur asnjë shqiptar në kohën e themelimit.

“Është një vend (Shqipëria) i krijuar artificialisht pa pasur asnjë shqiptar, nga anglezët dhe fuqitë e tjera të mëdha në Londër. Morën një vendim politik pas Luftës së Dytë Ballkanike”, thotë Hodges.

Më pas, në të njëjtin leksion Richard Hodges i referohet autonomisë së zgjeruar që mori për pak kohë nga Princ Vidi dhe “Protokolli i Korfuzit” jugu i Shqipërisë, duke përfshirë këtu edhe Korçën. Këtu, Hodges përkundër fakteve historike flet edhe për dëbim të grekëve.

“Për një moment të shkurtër, kjo zona këtu (tregon me gisht jugun e Shqipërisë) ishte një zonë e ndarë ishte Epiri. Por, me ndërhyrjen e fuqive të mëdha, kjo zonë u mbyll dhe shumë grekë u larguan për më në jug”, thotë ai.

Sipas kësaj videoje, Hodges, që sot do të menaxhojë një prej trashëgimive kulturore e historike më të rëndësishme të shqiptarëve mendon që shqiptarët nuk ekzistojnë dhe se shteti i formuar është produkt artificial i fuqive të mëdha.

Përveç kësaj, ai shfaqet në të njëjtat linja me ekstremistët grekë sa i takon jugut të Shqipërisë, ku rasti më i fundit i shprehjes së ekstremizmit grek dhe synimeve të tyre u shpërfaq gjatë ngjarjeve që pasuan vrasjen e Konstantinos Kacifasit në Bularat. Në ato ditë, në jug të vendit u shfaq edhe flamuri i Vorio-Epirit dhe ai i MAVI-t.

MAVI, ose Fronti Çlirimtar i Vorio-Epirit me udhëheqës Vasil Shahinin u shfaq në skenë për herë të parë në Luftën e Dytë Botërore. Nën maskën e luftës kundër fashistëve italianë dhe nazistëve gjermanë, ky front u kujdes që të punojë edhe për arritjen e objektivave të vendosur nga Athina në atë kohë.

MAVI refuzoi bashkëpunimin me komunistët shqiptarë, pavarësisht thirrjeve të britanikëve për të krijuar një front më të fortë kundrejt pushtuesve. Veç kësaj, kjo organizatë ndoqi edhe një politikë ndëshkuese të ashpër, herë duke u djegur banesa e herë duke i vrarë pjesëtarët e tjerë të minoritetit që u bashkoheshin, apo ndihmonin partizanët.

Organizata pati mbështetjen e vazhdueshme të qeverive greke gjatë viteve të luftës, por për Athinën ajo zyrtarisht u shpërbë në fund të Luftës së Dytë Botërore, e cila në Shqipëri u pasua nga vendosja e regjimit komunist, ndërsa në Greqi nga një luftë civile mes forcave demokratike dhe atyre komuniste.

Të parat, me mbështetjen e madhe të britanikëve dhe amerikanëve ja dolën mbanë që të sprapsin komunistët dhe e shfrytëzuan revanshin ndaj tyre edhe për të shkaktuar ato që njihen si provokimet e gushtit të 1949 përgjatë vijës kufitare me Shqipërinë.

Makina e djegur e dyshuar e autorëve
0:25
Gazeta Si
5 Shikime · 26 days më parë

⁣Tronditet Miloti. Dy persona janë qëlluar me armë zjarri mbrëmjen e sotme në qendër të këtij qyteti. Njëri prej tyre, Klisman Preçi, 28 vjeç, ka ndërruar jetë, teksa po transportohej për në spital.
I plagosur rëndë ka mbetur shtetasi Ylli Brahimi, i cili është transportuar për në spitalin e Traumës në Tiranë. Preçi dhe Brahimi janë qëlluar nga persona ende të paidentifikuar nga një automjet ⁣Janë të dy persona me precedentë të mëparshëm penalë. Ndaj të dyve janë bërë atentate edhe më parë. Policia ndodhet në vendgjarje dhe ka nisur hetimin për shkaqet dhe rrethanat e ngjarjes. Makina tip "Landrover", me të cilën udhëtonin Preçi dhe Brahimi, ndodhet ende aty, pasi po bëhet ekspertiza.
Në fshatin Gramze të Krujës ndërkohë është gjetur një automjet tip "Audi" duke u djegur, që dyshet se mund të jetë i atentatorëve. Brenda saj është gjetur një armë automatike e llojit kallashnikov..
⁣Burime të policisë dhe prokuroria bëjnë me dije se viktima ka udhëtuar me automjetin e tij. Ka mbërritur në oborrin e banesës së Ylli Brahimit, dhe në momentin kur janë takuar tek automjeti janë gjendur në breshëri kallashnikovi nga një tjetër automjet që është larguar me shpejtësi. Policia dhe prokuroria ka dyshime se viktima është ndjekur nga atentatorët që nga momentin kur ka dalë nga banesa e tij edhe ka rënë pre e këtij atentati. Brahimi i cili i ka mbijetuar një tjetër atentati në vitin 2021 ku u qëllua me breshëri rreth 15 plumba nga një motor nga dy persona të maskuar, Brahimi rezulton të ketë dhe njohje shumë të afërta me Bujar Likën, i ekzekutuar në autostradë në afërsi të Laçit ku mbeti i vrarë edhe biznesmeni Paulin Gjergji Marku. Kjo njohje me Bujar Likën një tjetër pistë e re ku po heton policia dhe prokuroria. Besohet se kohët e fundit përpara se ti mbijetonte atentatit në maj të këtij viti ka pasur një konflikt me një biznesmen të njohur nga zona e Burrelit, pra është edhe kjo duke u hetuar. Duke zhdukur provat dhe përmes korrupsionit ia kanë arritur t’ja hedhin drejtësisë. Ylli Brahimi dhe Klisman Preçi janë personazhe të njohur botës së krimit

Atentat në Milot, një i vdekur dhe një i plagosur
0:19
Gazeta Si
5 Shikime · 26 days më parë

⁣Tronditet Miloti. Dy persona janë qëlluar me armë zjarri mbrëmjen e sotme në qendër të këtij qyteti. Njëri prej tyre, Klisman Preçi, 28 vjeç, ka ndërruar jetë, teksa po transportohej për në spital.
I plagosur rëndë ka mbetur shtetasi Ylli Brahimi, i cili është transportuar për në spitalin e Traumës në Tiranë. Preçi dhe Brahimi janë qëlluar nga persona ende të paidentifikuar nga një automjet tjetër.
⁣Janë të dy persona me precedentë të mëparshëm penalë. Ndaj të dyve janë bërë atentate edhe më parë. Policia ndodhet në vendgjarje dhe ka nisur hetimin për shkaqet dhe rrethanat e ngjarjes. Makina tip "Landrover", me të cilën udhëtonin Preçi dhe Brahimi, ndodhet ende aty, pasi po bëhet ekspertiza.
Në fshatin Gramze të Krujës ndërkohë është gjetur një automjet tip "Audi" duke u djegur, që dyshet se mund të jetë i atentatorëve. Brenda saj është gjetur një armë automatike e llojit kallashnikov.
Një tjetër ngjarje tronditëse kjo, pas asaj të pak ditëve më parë në mbikalimin e Fushë-Krujës, ku u ekzekutuan tre persona.

Me pistoletë-lodër kërcënonte shitësit për t’u marrë paratë në Durrës
0:57
Gazeta Si
7 Shikime · 27 days më parë

⁣Me pistoletë-lodër kërcënonte shitësit për t’u marrë paratë në Durrës

⁣Berisha e Rama përplasen për Kosovën, i ndan Garda
0:51
Gazeta Si
6 Shikime · 28 days më parë

Situata në seancën plenare të Kuvendit këtë të enjte, ku pika e parë e rendit të ditës ishte rezoluta e propozuar nga socialistët kundër raportit të Dick Marty-t u ashpërsua kur në sallë hyri Sali Berisha.

Ish-Kryeministri replikoi nga vendi me Edi Ramën, teksa ky i fundit i përsëriste akuzat se kishte furnizuar tanket e Millosheviçit me naftë dhe i kujtonte se ishte shpallur “non grata” nga SHBA.

“Ju e furnizuat Milloshviçin. Je i padëshirueshëm, ‘non grata’. Ik tani, mbaroi historia jote. Dil nga ana tjetër dhe bëje çorapin-çorap. Të vjen historia përpara dhe thotë prit se ‘ti mendon se je për i fortë, por historia është më e fortë se kurrë’. Ja ku të vjen historia edhe me raportin e Dick Marty-t. Si nisi kjo punë? Nga Kremlini! Si vazhdoi? Ju na e paskeni votuar. I padëshirueshëm për kë? Për Sllobodanin? Jo për SHBA-të. Partia Demokratike që tani është një tufë varkash druri që vini këtu dhe ju gënjen mendja se përballeni me një anije. Një tufë varkash me lopata jeni. Oqeanin e harruan disa, do harroni edhe Gjibraltarin dhe shumë shpejt do harroni dhe Adriatikun. Të mbyllet kontinenti”, deklaroi Rama.

“Kur ky shiste ikona të vjedhura në Paris, Kosova mbulohej me gjak”, iu kundërpërgjigj Berisha.

Pas minutash të tëra replikash e kundërreplikash nga foltorja dhe nga vendi, Berisha lë karrigen e tij dhe i drejtohet foltores, pavarësisht se Lindita Nikolla ja kishte dhënë fjalën Tomor Alizotit.

Përveç kësaj, Berisha nuk ndalet në foltore, por i afrohet Edi Ramës me fjalët “burracak, i pafytyrë, i pavlerë”, që sipas tij e kishte trembur protesta e 7 korrikut. Mes tyre ndërhyjnë dy punonjës të Gardës.

Ndërkohë, Tomor Alizoti nga vendi e cilësoi të gjithën një teatër dhe u tërhoq nga fjala duke ja lënë kohën e vet Sali Berishës. Pas hapjes së mikrofonëve, Berisha dha edhe variantin e tij se përse u arrestua Hashim Thaçi.

“U arrestua nga trinomi Moskë-Beograd-Tiranë, sepse zotëria parafolës (Edi Rama) e futi në një spirale me ndryshime kufijsh të Kosovës. Ky këtu!”, tha Berisha.

⁣Fëmijët ‘normalizojnë’ punën e Kuvendit (për pak momente)
0:51
Gazeta Si
3 Shikime · 28 days më parë

Prania e një grupi fëmijësh në sektorin e publikut të sallës së seancave plenare të Kuvendit ndërpreu përkohësisht përplasjet mes Ramës nga njëra anë dhe Bashës e Berishës në anën tjetër.

Hyrja e fëmijëve në sallë kapi pa përgatitur Ramën, që ishte duke folur.

“Çfarë janë ata kalamaj? Në qoftë se ata janë fëmijë, atëherë ne kemi detyrën të respektojmë ata. Unë personalisht do të ndaloj tani fjalën sepse hynë disa fëmijë atje dhe është mirë të respektohen ata fëmijët.

Fëmijë i pashë, por thashë se mos për shembull kanë hyrë gabimisht. Nëse kanë ardhur për të na ndjekur ne, ne duhet të ndjekim ata. Po e ndërpres këtu dhe do ta vazhdoj kur të dalin fëmijët”, tha Rama.

Teksa po ulej, bëri edhe disa batuta. “Xhaxhi Fatmiri po flet është ai atje në fund. Keni edhe xhaxhi Lulin aty. Erdhi dhe gogoli, dilni këtej tashi t’ju tregoj se kush është“. Kreu i qeverisë u ul, ndërkohë që Lindita Nikolla ndërpreu seancën për disa minuta deri kur përfundoi vizita e fëmijëve.

Pas kësaj, Rama nga njëra anë dhe Berisha e Basha nga ana tjetër iu rikthyen ‘normalitetit’ të seancave plenare pa fëmijë.

Policia përplaset me tifozët boshnjakë të Zrinjskit pas fitores 1-0 kundër Tiranës në “Air Albania”
0:37
Gazeta Si
7 Shikime · 29 days më parë

⁣Policia përplaset me tifozët boshnjakë të Zrinjskit pas fitores 1-0 kundër Tiranës në “Air
Albania”

Gjysmë nëndetësja lundron për herë të parë në portin e Marinës në Sarandë
0:20
Gazeta Si
19 Shikime · 30 days më parë

Gjysmë nëndetësja lundron për herë të parë në portin e Marinës në Sarandë

Lundrimi natën me gjysmë nëndetësen në Gjirin e Sarandës
0:29
Gazeta Si
16 Shikime · 30 days më parë

⁣Lundrimi natën me gjysmë nëndetësen në Gjirin e Sarandës

Ish-ministri i Shëndetësisë thirret në SPAK për hetimin e koncesionit të sterilizimit
0:16
Gazeta Si
5 Shikime · 1 muaj më parë

⁣Ish-ministri i Shëndetësisë thirret në SPAK për hetimin e koncesionit të sterilizimit
Showing 2 out of 99