Up next

Rindërtimi si “ilaç” për të zbutur simptomat ekonomike të Covid

15 Shikime· 29 Sep 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Kryeministri Edi Rama përjashtoi mundësinë e një pakete të re stimuluese financiare për bizneset për t’u përballur me pasojat e krizës së shkaktuar nga pandemia e Covid-19.

“Nuk mendoj që ka vend më për të diskutuar për dhurata, apo për mbështetje nga taksapaguesit drejtpërdrejtë në formë dhurate, që ishte e dosmodoshme në atë moment kur mbyllja ishte hermetike për kompanitë që kanë akses dhe mund të marrin garancinë sovrane. nuk mund të marrim ndihmën ekonomike dhe të marrim gjysmën e pagave të mjekëve dhe t’ja japim biznesit”, deklaroi Rama.

Kreu i Qeverisë tha se në vend të kësaj, bizneset mund të aplikojnë për kredi duke përfituar nga garancia sovrane që ofron Qeveria, ndërsa nënkuptoi se procesi i rindërtimit nga pasojat e tërmetit të 26 nëntorit do të shërbejë si “ilaç” për të lehtësuar simptomat ekonomike të koronavirusit.

“Duam të ndajmë me ju disa aspekte të ekonomisë që lidhen drejtpërdrejtë me rindërtimin dhe për rindërtimin si proces që përtej faktit që do të rikthejë në shtëpi të gjitha familjet, ka edhe një impakt të padyshimtë ekonomik që i vjen në ndihmë patjetër vendit dhe njerëzve në këtë periudhë kaq të vështirë si rezultat i goditjes në këtë periudhë të vendit nga Covid”, u shpreh Rama.

Kryeministri foli edhe për projektin e amnistisë fiskale, nga e cila tha se Qeveria nuk është tërhequr, por është në diskutime me ndërkombëtarët për këtë. Po, ashtu ai tha edhe se vendimi i qeverisë për kazinotë nuk ka lidhje me rihapjen e tyre, por është vazhdimësi e përfundimit të licencës së “Regency Casino” dhe Qeveria është në pritje të ofertës për dhënien e një licence të vetme në zonat e përcaktuara.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next