PD: INSTAT nxorri zbuluar propagandën me pandeminë

19 Shikime· 14 Aug 2021
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Partia Demokratike thotë se të dhënat e INSTAT në lidhje me popullsinë dhe vdekjet në vend nxorrën zbuluar propagandën e Edi Ramës me pandeminë.

Sipas opozitës, Shqipëria është vendi me numrin më të lartë të vdekjeve në Europë që nga fillimi i pandemisë.

“Dështimin e Edi Ramës me pandeminë e paguan qytetarët e thjeshtë, të cilët mbetën të pambrojtur ndërkohë që përgjigjja e vetme që qeveria kishte, ishte si përherë propaganda. Teksa qytetarët vuanin dhe ekonomia lëngonte, Rama nuk hoqi asnjëherë dorë nga mashtrimet dhe gënjeshtrat, nuk hoqi dorë as nga shpenzimet e majme për klientët e tij, nuk hoqi dorë nga koncesionet korruptive dhe nga tenderat sekretë në kohë fatkeqësie”, deklaroi deputetja e zgjedhur e PD, Albana Vokshi.

Vokshi thotë sse Shqipëria renditet e fundit në Europë për numrin e testimeve, për numrin e mjekëve për banorë, për ndihmën ekonomike dhe e para për jetët e humbura në raport me popullsinë totale të vendit.

“Rama refuzoi planin e PD me 5 pika, sepse ai kishte planin e tij për të plaçkitur taksat e shqiptarëve edhe në kohë pandemie. Atë që sot zbulon INSTAT-i, qytetarët e kanë jetuar dhe vuajtur në lëkurën e tyre. Këto janë pasojat e pashmangshme të sundimit të një pakice që ka braktisur shqiptarët dhe punon vetëm për veten dhe klientët e saj”, mbyll deklaratën e saj, Albana Vokshi.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By