Up next

“Koronavirusi është alien”

17 Shikime· 13 Mar 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Në mungesë të një shpjegimi shkencor bindës mbi prejardhjen e koronavirusit të ri teoritë që gëlojnë se nga mbiu virusi që ka shkaktuar pandemi në të gjithë botën dalin edhe përtej Tokës.

Një astrobiolog britanik ka hedhur së fundmi idenë se koronavirusi i ri është alien. Ai thotë se virusi është impotuar në tokë nga një meteor që goditi Kinën në provincën Hubei në muajin tetor të vitit të kaluar.

Profesori Chandra Wickramasinghe nga Qendra e Astrobiologjisë në Buckingham thotë se shpërthimi i meteorit shpërndau në hapësirë “copëza virale”.

“Shpërthimi i beftë i koronavirusit të ri me gjasa ka një lidhje me hapësirë. Dy janë hipotezat e guximshme që hedh Ëickramasinghe. E para, thotë ai, është që virusi të jetë bartur për vite me radhë nga meteori në hapësirë dhe e dyta që meteori ta ketë marrë atë nga rrymat ajrore në pjesën e sipërme të atmosferës së Tokës, për ta përplasur në Kinë.

Meteori në fjalë goditi Kinën veri-lindore në datën 11 tetor të 2019-ës.

“Ne e vlerësojmë shumë seriozisht mundësinë që shpërthimi në sipërfaqen e tokës të ketë hedhur në atmosferë triliarda copëza virale, që më pas u përhapën në formën e pluhurit karbinik.

Teorinë e tij, profesor Ëickramasinghe e përforcon me rastësinë se shpërthimi i parë i epidemisë u vu re pikërisht në rajonin më të afërt të populluar pranë vendit ku ra meteori.

Por, si i mbijetoi koronavirusi i ri nxehtësisë prej mijëra gradë celcius që është shpërthyer si pasojë e fërkimit të meteorit me atmosferën e Tokës? Astrobiologu Wickramasinghe e shpjegon edhe këtë.

“Forma bazë e virusit ka mbijetuar në bërthamen e meteorit, që është shkatërruar gjatë përplasjes. Përplasja e ka ndihmuar virusin që të çlirohet në hapësirë. Ne besojmë se agjentë të panumërt infektues janë në gjendje që t’u mbijetojnë kushteve ekstreme të hapësirës dhe që hyjnë në Tokë përmes troposferës. Këta agjentë, besojmë ne, kanë shkaktuar në të shkuarën epidemi të shumta mes njerëzve”, thotë ai.

Megjithatë, pjesa më e madhe e ekspertëve e hedhin poshtë këtë teori. Ata thonë se nëse koronavirusi i ri do të ishte një agjent alien për Tokën, atëherë ai nuk do të kishte ngjashmërinë e madhe që ka me viruset e tjera të së njëjtës familje, si SARS-i, apo MERS-i.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next