Up next

“Kokëfortësia” e Holandës për negociatat: Jo Shqipërisë, po Maqedonisë së Veriut

26 Shikime· 15 Oct 2019
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Ministri i Jashtëm holandez, Steff Blok hyri në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian me bindjen e qeverisë që përfaqëson se Shqipëria duhet ndarë nga Maqedonia e Veriut sa i takon çështjes së hapjes së negociatave.

“Holanda i qëndron mendimit se çdo vend duhet të gjykohet mbi meritat vetjake. Si Shqipëria, ashtu edhe Maqedonia e Veriut kanë bërë shumë përpjekje. Sa i takon Maqedonisë së Veriut ne mendojmë se ka një ligj të rëndësishëm që duhet të adoptohet, që është ligji për pavarësinë e prokurorisë dhe mendojmë që sapo të miratohet negociatat duhet të hapen. Për Shqipërinë, mendojmë se duhet ende të tregojë më shumë progres”, deklaroi kryediplomati holandez.

Negociatat kanë dalë në plan të tretë sa i takon agjendës së Këshillit të Ministrave të Jashtëm të BE-së, pas Brexit dhe ndërhyrjes turke në Siri.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next