Up next

Hajdari: Teatri u prish me marrëveshje PS-PD

12 Shikime· 17 May 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Rudina Hajdari bën bashkëfajtore si Qeverinë, ashtu edhe opozitën në prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Përmes një videomesazhi të shpërnarë në rrjetet sociale, deputetja e grupit parlamentar demokrat hedh dyshimet për një marrëveshje të fshehtë mes dy palëve.

Sot në Teatër është vënë një skenë nga klasa politike teatrale. Teatri sot u prish në marrëveshje të plotë mes tyre. Koha është tani të çlirojmë vendin nga ata. Ju uroj shumë forcë dhe kurajo sepse ne do ia dalim këtij qëllimi”, u shpreh ndër të tjera Hajdari.

“Në Teatër është vënë një skenë nga klasa politike teatrale. Teatri sot u prish në marrëveshje të plotë mes tyre. Koha është tani të çlirojmë vendin nga ata. Ju uroj shumë forcë dhe kurajo, sepse ne do ia dalim këtij qëllimi”, deklaroi Hajdari.

Hajdari thotë se me vendimin për prishjen e godinës u shkel ligji për pushtetin vendor, sepse vendimi nuk kishte hyrë ende në fuqi. Ajo akuzon se është tjetërsuar një trashëgimi kulturore dhe se godina e Teatrit Kombëtar duhej ruajtur.

“Ata e quajnë si godinë tallashi, ju kujtoj që Gjermania po ruan kampet e nazizmit. Ajo godinë duhet të ruhej të mos harrojmë se si ka qenë arti shqiptar”, thekson ajo.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next