Up next

Basha: Protesta deri në largimin e Ramës! Nuk përsëris gabimin e 2017-ës

17 Shikime· 17 May 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Opozita e bashkuar ka dalë me qëndrimin për të mbështetur dhe organizuar protesta popullore deri në rrëzimin e Edi Ramës. Qëndrimi i dakordësuar pas mbledhjes së aleatëve opozitarë me Lulzim Bashën në selinë e Partisë Demokratike u bë i ditur nga vetë Basha.

“Vendimi ynë i parë është mbështetja për të gjitha protestat kudo ku ndodhen dhe nisja e organizimit nga ana e opozitës e protestave qytetare dhe mbarëpopullore duke nisur me efekt të menjëhershëm, sepse aty ku sot u dhunua teatri u përgatit flijimi i lirve dhe të drejtave elementare të çdo qytetari”, deklaroi Basha.

Kreu i PD-së u shpreh se protestat do të ndalen vetëm me largimin e Edi Ramës dhe në 3-vjetorin e marrëveshjes së 2017-ës ritheksoi se koha provoi që ajo marrëveshje ishte gabim i tij, por u zotua se ky gabim nuk do të përsëritet më.

“Si sot 3 vjet më parë, unë u ula me këtë njeri me shpresën dhe besimin se forcat politike në vend mund të arrinin një marrëveshje në të mirët të kombit. Koha tregoi shpejt se u gabova. Dua të garantoj sot shqiptarët se ky gabim nuk do të përsëritet më kurrë. Opozita është e vendosur që të largojë Edi Ramën me të gjitha hapat demokratike”, vijoi ai.

Por si do të organizohen protestat në një kohë që vendi ndodhet nën pandeminë e Covid19? Basha tha se duket respektuar kushtet higjieno-sanitare dhe distancimin fizik dhe ftoi qytetarët që t’i bashkohen në protesta.

Në lidhje me godinën e Teatrit Kombëtar, kryedemokrati përsëriti premtimin e bërë edhe me shkrim me Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit se me të ardhur në pushtet do ta rindërtojë atë dhe do të çojë para drejtësisë të gjithë përgjegjësit, duke filluar që me Edi Ramën.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next