Up next

Basha falenderon Italinë përmes Di Maios: Shteti ynë është i papërgatitur

7 Shikime· 11 Dec 2019
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Në përfundim të takimit me ministrin e Jashtëm italian, Luigi Di Maio, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha se kishte biseduar me të për vendosmërinë e opozitës për të dhënë ndihmën e saj në zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri sipas 9 kushteve të vendosura nga Bundestagu gjerman dhe zgjedhjeve të parakohshme.

“Përmes reformës zgjedhore dhe zgjedhjeve të parakohshme të lira dhe të ndershme për të rikthyer legjitimitetin kaq shumë të munguar, që ka lënë pasoja të mëdha në shkatërrimin e kapaciteteve shtetërore për të mirëqeverisur apo edhe për t’iu përgjigjur fatkeqësive natyrore sikurse ishte 26 nëntori”, deklaroi Basha.

Kreu i PD-së tha se tragjedia nxorri në pah se sa i papërgatitur është shteti shqiptar për t’iu ardhur në ndihmë qytetarëve të prekur nga tragjedia, edhe sot e kësaj dite.

“Larg qoftë sikur diçka e tillë të përsëritej, prapë edhe sot jemi të papërgatitur dhe prapë të njëjtat dëme do të kishim dhe prapë në të njëjtën situatë do të ishim. Ky është një rrezik që nuk mund të pranohet. Ndaj, për këtë kam kërkuar dhe dua të insistoj që të kalohet nga fjalët, shfaqjet dhe sjelljet e papranueshme, intimiduese ndaj medias, ndaj gazetarëve, ndaj analistëve, ndaj qytetarëve, duket se janë një produkt me tepricë dhe totalisht i panevojshëm, në këtë kohë krize, të kalohet urgjentisht në veprat të cilat janë detyrë e qeverisë”, tha Basha.

Kryedemokrati përsëriti propozimet e opozitës për daljen nga kriza, mes të cilave edhe anulimi i 10 koncesioneve me vlerë 150 milionë euro. Për anulimin e tyre, Basha tha se Rama mund të përdorë ligjin për emergjencat civile.

Basha ritheksoi qëndrimin e tij se ftesa e Ramës për t’u ulur në një tryezë për situatën aktuale jo vetëm që nuk është e dobishme, por edhe kundërproduktive.

“Dialogu politik për reformën zgjedhore, zhbllokimi i dialogut politik për reformën zgjedhore sipas propozimit të shtatorit. Reforma zgjedhore dhe vullneti i qytetarëve përcaktojnë cilësinë e demokracisë, jo fotot dhe shfaqjet midis kryetarit të qeverisë dhe kryetarit të opozitës”, tha kreu i opozitës.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next