Up next

Yuri Kim i mbledh nën një tendë, të gjithë urojnë SHBA

16 Shikime· 04 Jul 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

244-vjetori i Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka bërë bashkë tre aktorët kryesorë të politikës shqiptare. Ilir Meta, Edi Rama dhe Lulzim Basha u mblodhën nën tendën e Yuri Kim mbrëmjen e së premtes për të marrë pjesë në ceremoninë festive të organizuar nga Ambasada Amerikane në Tiranë.

“E nderuar që të festoj 244-vjetorin e lindjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës me Presidentin Ilir Meta, Kryeministrin Edi Rama, kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi, kryebashkiakun Erion Veliaj dhe kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Faleminderit miqëve shqiptarë për urimet e mira. Shpresojmë për festime më të mëdha vitin e ardhshëm”, shkruan ambasadorja e SHBA në Tiranë në Twitter.

Ndërkohë, Presidenti Ilir Meta ka publikuar letrën që i ka dërguar Presidentit Donald Trump me këtë rast, ku i siguron gjithashtu vendosmërinë e Shqipërisë për të qenë në krah të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Kam kënaqësinë t’Ju përcjell i dashur Zoti President, vendosmërinë e Shqipërisë për të qenë krah Shteteve të Bashkuara të Amerikës në mënyrë që t’i shërbejmë interesit të përbashkët të të dy kombeve tanë miq, teksa Shtetet e Bashkuara festojnë 244-vjetorin e Pavarësisë dhe ripërtërijnë energjinë e tyre për t’u përballur me sukses me sfidat e kohës sonë”, shkruan Meta.

Kryeministri Edi Rama përcolli urimin e tij me dy fjali, një në anglisht dhe një në shqip, ku uron Pavarësinë dhe postimin e shoqëron me një video-mesazh me shprehje nga Presidentët që kanë bërë historinë e SHBA ndër vite.

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shpërndan postimin falenderues të Ambasadores Kim, ku i shpreh mirënjohjen për mikpritjen dhe mbështetjen që i ka ofruar Shqipërisë në këto kohë të vështira.

“Faleminderit Ambasadore Yuri Kim për mikëpritjen bujare dhe faleminderit popullit dhe qeverisë tuaj për mbështetjen e pakursyer në këto kohë të vështira. Gëzuar 4 Korrikut për të gjithë miqtë amerikanë. Zoti e bekoftë SHBA dhe Zoti e bekoftë Shqipërisë!”, shkruan Basha.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next