Up next

⁣Trump apo Biden? Trazira në SHBA

30 Shikime· 04 Nov 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Donald Trump, apo Joe Biden? Pyetja se cili do të jetë Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk ka marrë ende një përgjigje dhe sa më shumë kohë të kërkojë, aq më fort përforcohen tre skenarë.

I pari është se procesi mund të zgjasë për ditë me radhë. Sipas BBC, ky duket edhe skenari me më shumë gjasa, teksa beteja është zhvendosur tek votat postare, që mbeten ende për t’u numëruar në shtetet kyçe si Miçigani, Uiskonsin dhe Pensilvania.

Në lojë mund të futet Gjykata Supreme. Donald Trump kërcënoi se do të sfidojë në këtë gjykatë rezultatin dhe procesin e numërimit nëse nuk fiton zgjedhjet. Kjo do të thotë se amerikanët mund të presion me javë të tëra për të mësuar Presidentin e ri të tyre.

Pasiguria mund të shkaktojë revolta. Sinjalet e para janë dhënë për një pasiguri mes amerikanëve, për shkak të përçarjes së thellë që karakterizoi fushatën dhe tashmë po karakterizon edhe procesin e numërimit, ku Donald Trump bëhet i pari President në historinë moderne të SHBA që flet për “manipulim votash”. Pra, pasiguria ekziston, por është ende herët për të folur për revolta dhe trazira.

Demokratët akuzojnë Trump: Autoritar dhe i rrezikshëm

Deklaratat e pabazuara ende në rezultat të Donald Trump, ku ai shprehet se ‘sinqerisht, i ka fituar zgjedhjet’, shkaktuan reagim të fortë në radhët e demokratëve.

Kongresistja, Alexandria Ocasio-Cortez, që parashikohet të rizgjidhet në Nju Jork dënoi këto deklarata duke i cilësuar si “jolegjitime, të rrezikshme dhe autoritare”. “Numëroni votat! Respektoni rezultatin”, shkroi ajo.

Përfaqësuesja e Minesotas, Ilhan Omar e quajti Trump një “njeri të rrezikshëm”. “S’mund të ndalosh numërimin e votave! Këtu nuk jemi në diktaturë”, tha ajo.

Amy Klobuchar, senatore demokrate po nga shteti i Minesotas ishte më e moderuar në reagimin e saj. “Të gjitha votat duhen numëruar. Jemi në demokraci”, tha ajo.

Deklaratat e fitores së Trump, kur janë për t’u numëruar ende edhe miliona vota kanë vënë në siklet edhe vetë republikanët.

Ish-guvernatori i Nju Xhersit dhe këshilltari i Trump, Chris Christie e quajti fjalimin e Presidentit si të gabuar, qoftë si hap strategjik në garën me Biden, qoftë nga kostumi presidencial.

“Ishte një vendim strategjik i gabuar! Një vendim politik po aq i gabuar”, tha ai në një intervistë për televizionin amerikan, ABC News.

Ish-senatori republikan i Pensilvanisë, Rick Santorum tha se ishte në siklet nga komentet e Trump. “Përdorimi i fjalës manipulim, mendoj se është i gabuar”, tha ai për CNN.

Pasiguria që ushqen rezultati i ngushtë dhe gara e fortë ka nxjerrë mbështetësit e dy palëve në rrugë, me raportime për protesta në Los Anxheles, Karolinën e Jugut, Portland, Oregon dhe në Nju Jork.

(Video)

Mijëra dyqane në qytetet amerikane ulën qepenat dhe përforcuan dyert mbrojtëse nga frika e trazirave.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next