Up next

PD-LSI nesër në protestë, Basha: S’ka më reformë zgjedhore

15 Shikime· 17 May 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Partia Demokratike do të mbështesë protestën e orës 16:30 të thirrur nga ana e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Lulzim Basha deklaroi në fund të mbledhjes së Kryesisë së partisë dhe të ish-grupit parlamentar demokrat se nuk bëhet fjalë për një protestë thjesht kundër shembjes së teatrit.

“Jo thjesht dhe vetëm në mbrojtje të teatrit, kulturës, artit dhe trashëgimisë kulturore, kundër tiranisë, kundër shkeljes flagrante të të drejtave dhe lirive themelore të qytetarëve, kundër mjerimit ekonomik që janë veprat e keqbërësit dhe të keqes më të madhe të vendit që është Edi Rama. Ndaj në mbledhjen e sotme janë marrë të gjitha masat dhe për t’i bërë thirrje çdo qytetari që të angazhohet nesër në 16:30 në protestë që ka për detyrë dhe synim një vlerë shumë më të madhe që është rikthimi tek vlerat e demokracisë të shtetit të së drejtës, të garancive për jetën e qytetarëve. të gjitha këto janë të mundura duke nisur nga kthimi i demokracisë dhe sigurimit të të drejtave themelore të çdo njeriu”, deklaroi Basha.

Kreu i PD ritheksoi premtimin e opozitës, që nesër në pushtet të rindërtojë godinën e Teatrit Kombëtar siç ishte.

“Jo thjesht restaurim, por rindërtim i plotë i Teatrit Kombëtar, siç ishte me parametrat e konceptuar në kuadër të historisë dhe trashëgimisë kulturore të Tiranës. Ky është një zotim që unë personalisht dhe koalicioni opozitar nesër në qeverisje do ta bëjë realitet, sikundër përsërit vendosmërinë për të çuar para drejtësisë dhe prapa hekurave të gjithë përgjegjësve”, u shpreh Basha.

Kreu i PD tha se në këtë situatë nuk do të ketë reformë zgjedhore me pjesëmarrjen e opozitës.

Ndërkohë, mbështetje për protestën e thirrur nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka garantuar edhe Lëvizja Socialiste për Integrim.

“Kryesia e Lëvizjes Socialiste për Integrim vendosi që të mbështesë plotësisht tubimin e thirrur nesër nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në oren 16:30 në Bulevardin Dëshmorët e Kombit përballë Ministrisë së Brendshme. Kryesia vendosi të mbështesë në mënyrë të vazhdueshme të gjitha aktivitetet publike të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Ndaj, ju bëjmë thirrje të gjithë strukturave të LSI, të gjithe simpatizantëve, mbështetësve dhe miqve të saj për të marrë pjesë masivisht në këtë tubim”, deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endri Braimllari.

LSI i bëri thirrje policisë që të mos ndalojë qytetarët që të marrin pjesë në protestë dhe të krijojë incidente.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next