Gazeta Si
Gazeta Si 13 Oct 2019
0

Up next

Reforma zgjedhore, çfarë tha Meta pas takimit me Yuri Kim…
05 Jun 2020
Reforma zgjedhore, çfarë tha Meta pas takimit me Yuri Kim…
Gazeta Si · 1 Shikime

Më thuaj çfarë halli diskuton në Parlament, të të them ç’shoqëri je!

16 Shikime
In Lajme

Rendi i ditës në një parlament mund të sinjalizojë fare mirë se çfarë problematikash shqetësojnë një shoqëri. Në Shqipëri, si shembull, Parlamenti diskuton për PPP-të, reformën zgjedhore, shkarkimin e Presidentit, apo kodin penal, që tregojnë nivelin ende primitiv të demokracisë shqiptare.

Po në një shoqëri si ajo daneze, çfarë diskutohet? Parlamenti vendas u mblodh në fillim të këtij muaji i shqetësuar për fatin e katër elefantëve të blerë nga Qeveria disa vite më parë.

Elefantët Lara, Ramboline, Jenny dhe Djunga kanë qenë pjesë e një cirku. Por tani kafshët kanë dalë në pension dhe autoritetet vendase thanë se kanë pranuar aplikimet për t’i sistemuar kafshët në një azil.

Rastin e katër elefantëve, kryeministrja Mette Frederiksen e solli si shembull në Parlament për të mbrojtur një projektligj që ndalon përdorimin e të gjitha kafshëve për qëllime argëtimi, siç është cirku. Gjatë fjalës së saj ajo lakoi me radhë emrat e elefantëve dhe pavarësisht seriozitetit që i karakterizon danezët për të tilla çështje, të qeshurat në sallë nuk munguan.

Në të njëjtin parlament diskutohet dhe vendoset edhe për çështjen e negociatave për Shqipërinë dhe Danimarka bën pjesë në listën e vendeve skeptike, së bashku me Holandën dhe Francën.

Më shumë
0 Komente sort Sort By

Up next

Reforma zgjedhore, çfarë tha Meta pas takimit me Yuri Kim…
05 Jun 2020
Reforma zgjedhore, çfarë tha Meta pas takimit me Yuri Kim…
Gazeta Si · 1 Shikime