Gazeta Si
Gazeta Si 27 Apr 2020
0

Up next

Sandër Lleshaj përforcon zërat e largimit të tij nga Qeveria (Video)
11 Sep 2020
Sandër Lleshaj përforcon zërat e largimit të tij nga Qeveria (Video)
Gazeta Si · 2 Shikime

Elon Musk nis 400 satelitë në hapësirë (Video)

4 Shikime
In Lajme

Kriza me të cilën po kalojnë njerëzit në tokë për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri nuk e ka ndaluar Elon Musk që të vazhdojë të shohë nga qielli.

Kompania e tij, Space X lëshoi në hapësirën dërgesën e radhës me satelitë, që miliarderi amerikan thotë se janë pjesë e projektit gjigant “Lidhja e Yjeve” (Starlink), që do të përmirësojë ndjeshëm si mbulimin me internet të globit, ashtu edhe cilësinë e shpejtësinë e internetit.

Këtë radhë bëhej fjalë për rreth 400 satelitë që u hodhën në orbitë duke shfrytëzuar anijen hapësinore “Falcon 9” e cila u ngrit nga Cape Canaveral Air Force Station në Florida. Një pjesë e tyre u pa me sy të lirë edhe nga Tirana.

Kjo është dërgesa më e madhe e hedhur ndonjëherë në hapësirë si pjesë e këtij projekti, që Elon Musk synon që të zgjerohet me 12 mijë satelitë dhe mundësinë që ky numër të shkojë në 42 mijë të tillë.

Musk është i bindur se në përfundim të projektit nuk do të ketë cep të globit pa akses në internet, ndërkohë që kritikuesit e programit e qortojnë duke deklaruar se numri i lartë i satelitëve mund të ndikojë në destabilizimin e klimës në Tokë.

Më shumë
0 Komente sort Sort By

Up next

Sandër Lleshaj përforcon zërat e largimit të tij nga Qeveria (Video)
11 Sep 2020
Sandër Lleshaj përforcon zërat e largimit të tij nga Qeveria (Video)
Gazeta Si · 2 Shikime