Up next

Basha: Paketa e ndihmës e Qeverisë e pamjaftueshme! Të bëhet gati një tjetër

12 Shikime· 23 Mar 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Lulzim Basha thotë se paketa e ndihmës së ofruar nga Qeveria për njerëzit e vetëngujuar dhe në nevojë, për sipërmarrjen e vogël dhe bizneset familjare është e pamjaftueshme dhe kërkon që menjëherë të detajohet plani i ndihmës së paketës aktuale dhe të hartohet një paketë e dytë.

“Sakrifica që ju kërkohet sot shqiptarëve ka nevojë për një mbështetje të madhe. Qeveria të mos vonojë detajimin e ndihmës që ka shpallur dhe të bëjë gati një paketë tjetër, sepse është e qartë që kjo paketë është e pamjaftueshne. Të gjithë ata që kanë mbyllur bizneset dhe kanë lënë punën duhet të paguhen”, tha Basha përmes një videomesazhi të përcjellë nga rrjetet sociale.

Kreu i opozitës kërkoi nga Qeveria ndërprerjen e të gjitha transferimeve të thesarit për degët e tjera dhe përqëndrimin e tyre vetëm tek shëndeti dhe nevojat emergjente të qytetarëve.

“Të ndërpritet çdo transferim nga Thesari dhe të gjitha paratë të shkojnë për shëndetin e shqiptarëve dhe nevojat akute të qytetarëve. Këto janë kohërat më të vëshitra që kemi jetuar prej një kohe të gjatë”, kërkoi ai.

Basha përsëriti thirrjen për të mbyllur të gjitha fasoneritë, call centera-at dhe bizneset e tjera të prodhimit ku afërsia e punonjësve përbën rrezik për transmetimin e virusit.

Megjithatë, Basha u shpreh optimist se Shqipëria do të tejkalojë vështirësitë materiale, fizike dhe shpirtërore, ndërsa përsëriti thirrjen që qytetarët të respektojnë distancimin social.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next