Up next

Vrasja e gjeneralit/ Irani sulmon bazat amerikane në Irak: Vramë 80 "terroristë"

26 Shikime· 08 Jan 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Irani hakmerret ndaj SHBA-së pas vrasjes së gjeneralit Qasem Soleimani. Sulmi u pohua nga rojet e Revolucionit Islamik: “Hakmarrja e ashpër ka filluar”. Irani e ka urdhëruar SHBA që të tërheqin trupat nga rajoni dhe kërcënon të godasë aleatët amerikanë gjatë hakmarrjes.

Në 1:20 të mëngjesit me kohën lokale, dhjetëra raketa nga Irani goditën bazat ushtarake të Ayn al-Asad dhe Erbil në Irak. Të dy gjithashtu presin personelin e koalicionit anti-Isis amerikan dhe ndërkombëtar. Siç shkruajnë mediat italiane, gjatë natës, në orët menjëherë pas sulmit, luftëtarët amerikanë kanë fluturuar mbi Siri dhe luftëtarë iranianë në hapësirën ajrore të Irakut. Televizioni shtetëror iranian citon burime të informuara të Gardës Revolucionare se rreth 80 njerëz u vranë, dhe 200 të tjerë u plagosën, pas bastisjes.

TV raportoi për “80 terroristë amerikanë” të vrarë. “Humbje të mëdha i janë shkaktuar në dronë, helikopterë dhe pajisje ushtarake të shumta në bazë” në al-Asad. Sipas Gardës Revolucionare, të paktën 15 raketa kanë goditur bazat amerikane, dhe asnjë prej tyre nuk është përgjuar nga ushtria amerikane.

Ndërkohë, presidenti Trump ka reaguar në “Twitter”.

“Gjithçka është mirë! Irani hodhi raketa në dy baza ushtarake në Irak. Është duke u bërë vlerësimi për viktimat dhe dëmet. Deri tani, mirë! Ne kemi ushtrinë më të fuqishme dhe më të pajisur në botë, shumë më tepër se kushdo! Do të bëj një deklaratë nesër në mëngjes”, shkruan ai.

Sulmi u pohua menjëherë nga rojet e Revolucionit Islamik, ose Pasdaran, të cilët cilësojnë atë si operacioni “Dëshmori Soleimani”. “Hakmarrja e ashpër e Gardës Revolucionare ka filluar”, thotë Teherani.

Presidenti Trump u informua menjëherë për sulmet në vazhdim në Irak dhe Këshilli i Sigurisë Kombëtare u mblodh në Shtëpinë e Bardhë. Lajmi për sulmet vjen vetëm disa ditë pas një përshkallëzimi të tensionit midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit pas vrasjes së gjeneralit me ndikim iranian Qassem Soleimani, i cili u godit në një sulm amerikan në Irak më 3 janar.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next