Up next

⁣Video / PD: Olta Xhaçka abuzoi me detyrën! Me helikopter ushtarak në Dibër për takimin e PS

25 Shikime· 27 Nov 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Partia Demokratike ka publikuar një video, përmes të cilës akuzon ministren e Mbrojtjes, Olta Xhaçka se ka shpërdoruar detyrën duke përdorur helikopterët e ushtrisë për takimet elektorale të Partisë Socialiste.

Opozita thotë se helikopteri është pëprdorur të premten e kaluar. Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi tha gjithashtu se ministrja e Mbrojtjes mashtroi qytetarët kur tha se nuk kishte përdorur helikopterin e ushtrisë për takime elektorale.

“E vërteta është se Olta Xhaçka ka udhëtuar me helikopterin e Ministrisë së Mbrojtjes ditën e premte. Helikopteri e ka çuar në Dibër, më pas është kthyer në Tiranë. Brenda të njëjtës ditë, ka shkuar ta marrë sërish drejtuesen politike të qarkut të Dibrës për Partinë Socialiste, pasi ka bërë takime me strukturat e partisë, për qëllimi politike, elektorale, takime që nuk përputhen me përmbushjen e detyrave funksionale të saj”, thuhet në deklaratën e PD.

Vokshi e cilësoi si abuzim flagrant me detyrën në një kohë që qytetarët përballen me vështirësitë ekonomike dhe shëndetësore të shkaktuara nga Covid.

“Pamjet në video, kur një ministër përdor helikopterin e shtetit si taksi private, duhen fiksuar mirë nga çdo shqiptar që sot nuk ka bukë për fëmijët, që sot është në çadra, me qira apo në shtëpi të dëmtuara nga tërmeti. Këto pamje, duhen kujtuar nga çdo shqiptar që merr lekë borxh për të blerë ilaçet anticovid apo një bombol oksigjeni me çmime stratosferike. që pret me orë të tëra në ambulancë në të ftohtë, ndërkohë që kryeministri, në vend të ishte në punë, rri gjithë kohës në Facebook. Herët a vonë Olta Xhaçka do të japë llogari. Bën mirë që gënjeshtrën e parë të mos e pasojë me një gënjeshtër edhe më të madhe!”, u shpreh Vokshi.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next