Gazeta Si
Gazeta Si 14 May 2020
0

Up next

PD me platformë anti-Covid-19, Basha: Shëndetësia drejt kolapsit
23 Sep 2020
PD me platformë anti-Covid-19, Basha: Shëndetësia drejt kolapsit
Gazeta Si · 1 Shikime

Teatri, Basha premton mbështetje për artistët dhe paralajmëron protesta

6 Shikime
In Lajme

Partia Demokratike u ka premtuar mbështetje me të gjitha format dhe mënyrat grupit të artistëve dhe shoqërisë civile që protestojnë prej kohësh në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar. Pas një takimi me Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit, Lulzim Basha tha se kjo godinë është vija e kuqe që Edi Rama nuk duhet të kalojë.

“Teatri Kombëtar sot është vija e kuqe e përballjes me regjimin që ju ka vjedhur dhe ju ka lënë pa bukën e fëmijëve, që ju ka lënë pa rroga në kohën e pandemisë, që ka nxjerrë zbuluar shtetin prej kartoni, i cili ua merr taksat, juavendos gjobat, por kur ju keni nevojë për mbështetje jo vetëm nuk kujtohet për ju, por vazhdon të vjedhë pasuritë tuaja për veten e tij dhe për një grusht oligarkësh”, deklaroi Lulzim Basha.

Kreu i PD-së paralajmëroi protesta dhe revoltë popullore nëse shembet teatri.

“Nëse ky pushtet do t’i shkojë deri në fund marrëzisë për të ndezur zjarrin te Teatri, le ta presin popullin tek çdo institucion i uzurpuar. Le ta presin zjarrin nga Surreli tek qendrat tregtare dhe objektet luksoze të oligarkëve të lidhur me krimin e organizuar. Kjo është thirrja ime ndaj qytetarëve shqiptarë, kjo është thirrja ime ndaj opozitës. Teatri është vija e kuqe. Akti i luftës do të ketë përgjigjen e merituar”, u shpreh ai.

Më shumë
0 Komente sort Sort By

Up next

PD me platformë anti-Covid-19, Basha: Shëndetësia drejt kolapsit
23 Sep 2020
PD me platformë anti-Covid-19, Basha: Shëndetësia drejt kolapsit
Gazeta Si · 1 Shikime