Up next

⁣Superstërvitja e NATO-s në Shqipëri nis të martën

11 Shikime· 03 May 2021
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Paraditen e së martës do të fillojë stërvitja më e madhe e udhëhequr nga SHBA dhe NATO, e pagëzuar me emrin “Defender Europe 21”.

Ceremonia e nisjes së kësaj stërvitjeje do të mbahet rreth orës 09:30 në Portin e Durrësit dhe do të transmetohet përmes faqes zyrtare të Facebook të Komandës së Ushtrisë Amerikane për Europën dhe Afrikën.

Në Portin e Durrësit kanë zbarkuar prej ditësh tashmë mjetet ushtarake, logjistike dhe trupat amerikane dhe të vendeve të tjera anëtare të Aleancës, që do të përfshihen në këtë mega-trajnim.

"Nga porti i Durrësit ku vazhdon me ritëm zbarkimi i trupave dhe mjeteve amerikane. Gjithçka gati për të çelur stërvitjen e përbashkët më të madhe, të zhvilluar në Shqipëri, nga ushtria amerikane dhe forcat tona të armatosura në kuader te NATO, Defender Europe 21", deklaron ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi.

Manovrat Defender-Europe këtë vit kanë përfshirë rreth 28,000 forca amerikane, aleate dhe partnere nga 27 vende për të kryer operacione të njëkohshme në më shumë se 30 zona trajnimi në më shumë se 12 shtete, nga Balltiku dhe Afrika në Detin e Zi dhe Ballkan.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next