Gazeta Si
Gazeta Si 03 Apr 2020
0

Up next

Miratohet raporti “Meta”, nuk kërkohet shkarkimi. Rama: Por Presidenti e shkeli Kushtetutën
27 Jul 2020
Miratohet raporti “Meta”, nuk kërkohet shkarkimi. Rama: Por Presidenti e shkeli Kushtetutën
Gazeta Si · 2 Shikime

Shqipëria në “zonën e zjarrit”, Rama: Ja si përfundojmë nëse tërhiqemi nga masat kufizuese

4 Shikime
In Lajme

Kryeministri Edi Rama pati paralajmëroi se dy javët e para të këtij muaji do të ishin vendimtare në betejën me pandeminë e koronavirusit. Shifrat e raportuar në 24 orët e fundit nga Ministria e Shëndetësisë duket se i japin të drejtë.

“Sot kemi 27 pozitivë! Kemi hyrë në zonën e zjarrit, ku armiku po synon që të na marrë më shumë jetë, pasi rezistenca jonë deri tani e ka ndaluar që të bëjë kërdinë duke na shkatërruar barrikadën e bluzave të bardha”, thotë Rama.

Kryeministri përsërit thirrjen që të respektohen masat kufizuese të distancimit social dhe kërkon që mbi përfitimet ekonomike e financiare të momentit të vendoset jeta dhe shëndeti i qytetarëve.

“Ekonomia bie dhe ngrihet prapë, të vdekurit nuk ringjallen më. Sot asgjë nuk vlen më shumë se jeta dhe mbrojtja e jetës është qëllimi, ne jemi mjeti për realizimin e këtij qëllimi njerëzor, qytetar, kombëtar”, thotë ai.

Rama e shoqëron këtë postim me një video që thotë se është nga Irani për të ilustruar idenë se në cilin skenar tragjik do të përfundonte Shqipëria nëse nuk do të ishin marrë masat kufizuese.

“Kur shumë prej jush kanë filluar të mendojnë gabimisht se e keqja tanimë s’është rreziku i vdekjeve masive, por mbyllja në shtëpi, hallet ekonomike, jam i detyruar t’ju jap këtë video rrëqethëse që ta shikoni si do të kishim përfunduar po të mos ishim futur më shpejt se të tjerët në mbrojtje, por edhe se si, mos e dhëntë Zoti, mund të përfundojmë nëse për mustaqet e çelos hapim jo shumë, po pak vrima në barrikadat tona”, shkruan ai.

Më shumë
0 Komente sort Sort By

Up next

Miratohet raporti “Meta”, nuk kërkohet shkarkimi. Rama: Por Presidenti e shkeli Kushtetutën
27 Jul 2020
Miratohet raporti “Meta”, nuk kërkohet shkarkimi. Rama: Por Presidenti e shkeli Kushtetutën
Gazeta Si · 2 Shikime