Up next

⁣Rama takon Blinken në Bruksel; firmoset pakti për 5G të sigurtë

22 Shikime· 13 Jun 2021
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Kryeministri Edi Rama zhvilloi këtë të diel një takim me Sekretarin e Shtetit, Antony Blinken, që i mbajt në Bruksel. Në qendër të takimit ka qenë firmosja e një marrëveshjeje në lidhje me përdorimin e teknologjisë 5G.

Në fjalën e shkurtër, Rama ftoi vendet e tjera të rajonit që t’i bashkohen Shqipërisë në këtë pakt.

“Kemi ndërmarrë këtë nismë nga ana jonë, duke i kërkuar dhe të tjerëve, vendeve në Rajon, që të bëhen pjesë dhe të gjithë së bashku të bëjmë përpjekje për një korridor të sigurt komunikimi. Ta vëmë këtë korridor shërbimesh në duart e institucioneve shqiptare dhe të mos lejomë që të komprometohet nga aktorë të tretë. Është krenari për Shqipërinë që të jetë krah jush dhe SHBA-ve, përherë. Faleminderit shumë për këtë dhe shpresoj që së bashku do i bindim miqtë të tjerë në Rajon”, deklaroi Rama.

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken vlerësoi marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA.

“Mendoj se po jepni një shembull të zëshëm për nevojën për t'u siguruar kur bëhet fjalë për rrjetet më të ndjeshme të teknologjisë dhe duhet të punojmë me furnizues të besuar. Jemi mirënjohës për punët që SHBA dhe Shqipëri kanë bërë me njëri-tjetrën dhe në shumë fusha që kemi ndërvepruar së bashku, siç ishte Defender 21. Presim me padurim që të merrni vendin tuaj në Këshillin e Kombeve. Jemi mirënjohës që ju kemi partner dhe aleat”, tha Blinken.

Ky është takimi i parë i këtij lloji dhe mbërrin pak kohë pasi DASH shpalli non grata Sali Berishën. Edi Rama nuk e ka komentuar këtë vendim, ndërsa Sali Berisha e ka akuzuar se e ka nxitur këtë vendimmarrje të Uashingtonit përmes informacioneve të rreme që ka dorëzuar.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next