Up next

Rama shpjegon ashpërsimin e masave dhe si merret leja për të blerë bukë

7 Shikime· 27 Mar 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Kryeministri Edi Rama doli sërish në rrjetet sociale për të shpjeguar më me detaje sesi do të funksionojë ashpërsimi i masave të lëvizjes dhe si merret leja përmes portaleve qeveritare për një person në familje për të dalë për të blerë ushqime.

Ashpërsohen masat, nga e hëna del 1 person për familje, leja me aplikacion

Javën e ardhshme do të ashpërsohen edhe më tej rregullat e kufizimit të lëvizjes. Kryeministri Edi Rama njoftoi se vetëm një person për familje do të lejohet që të dalë për të kryer blerjet e domosdoshme brenda orati 05:00-13:00.

Kryeministri njoftoi se aplikimi për lejen e daljes do të kryhet online dhe do të jepet po online, ndërsa fundjava do të jetë sërish izolim total, pa asnjë përjashtim.

“Gati aplikacioni online, ose me SMS për leje-daljen e vetëm një personi nga familja për të bërë pazar. Njësoj si javën e shkuaar, nga ora 13:00 nesër, deri të hënën në orën 05:00, të gjithë në shtëpi dhe të gjithë qepenat mbyllur”, shkruan Rama.

Kreu i Qeverisë thotë se duke nisur nga e hëna askush nuk do të lejohet që të dalë të bëjë pazar pa marrë më parë lejen digjitale me e-mail, ose telefon në emër të familjes së tij, ndërsa njofton se brenda të premtes do të prezantohet aplikacioni ku mund të dorëzohen kërkesat për leje-dalje.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next