Gazeta Si
Gazeta Si 09 Aug 2019
0

Up next

Kurban Bajrami, kreu i KMSh-së uron me kujdesin kundër Covid-19
30 Jul 2020
Kurban Bajrami, kreu i KMSh-së uron me kujdesin kundër Covid-19
Gazeta Si · 2 Shikime

Policia si Big Brother! Civilë me kamera në rrugë kundër përdorimit të telefonit në timon

30 Shikime
In Lajme

Një grup agjentësh të Policisë së Shtetit janë zhveshur nga uniforma dhe në vend të pistoletës dhe pajisjeve të tjera që ua ngarkon detyra, kanë marrë telefonin me kamera në dorë dhe po patrullojnë në rrugët e kryeqytetit.

Në shënjestër të tyre janë personat që drejtojnë automjetet duke përdorur telefonin celular. Përmes një videoje të postuar në rrjetet sociale, Policia thotë se përdorimi i aparatit celular mbart një rrezikshmëri të lartë në shkaktimin e aksidenteve rrugore.

Për këtë arsye rrugorët e kryeqytetit janë angazhuar, sipas policisë, me forma kontrolli nga më efikaset, përfshi edhe agjentë civilë në terren.

“Të cilët monitorojnë dhe dokumentojnë sjelljen e përdoruesve të rrugës në zona të ndryshme të kryeqytetit”, thuhet në deklaratën e Policisë së Shtetit.

Numri i agjentëve në terren nuk bëhet me dije, por besohet grupi shkon në disa dhjetra persona, që lëvizin me makina civile, motoçikleta, biçikleta, madje edhe në këmbë. Objektivi i tyre është filmimi i drejtuesve të mjeteve që gjenden në shkelje duke përdorur celularin. Bashkë me këtë filmim regjistrohet koha e shkeljes dhe targa e automjetit, që më pas penalizohet sipas masës së shkeljes së gjetur.

Më shumë
0 Komente sort Sort By

Up next

Kurban Bajrami, kreu i KMSh-së uron me kujdesin kundër Covid-19
30 Jul 2020
Kurban Bajrami, kreu i KMSh-së uron me kujdesin kundër Covid-19
Gazeta Si · 2 Shikime