Up next

⁣Pas vaksinës, Rama “thumbon” BE, Bashën, Berishën e Metën

30 Shikime· 11 Jan 2021
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Kryeministri Edi Rama thumboi Bashkimin Europian, Lulzim Bashën, Sali Berishën, Ilir Metën dhe të gjithë qytetarët mosbesues pasi mori vetë dozën e parë të vaksinës anti-Covid.

Në deklaratën e shkurtër për shtyp pas marrjes së vaksinës në stadiumin “Air Albania”, kreu i Qeverisë tha se duke filluar nga java e ardhshme do t’i dorëzoheshin Kosovës një sasi dozash modeste për të dhënë një shembull se Shqipëria nuk është si Bashkimi Europian.

Rama e vlerësoi procesin si simbolik, për me rëndësi ishte nisja e tij në një periudhë kohore sa më të vogël nga vendet e fuqishmë që kanë prenotuar vaksinën.

“Jemi çliruar nga një barrë shumë e madhe, barra e përgjegjësisë për të mos lejuar që shqiptarët të mbeteshin në radhë dhe për të mundësuar se pavarësisht se Shqipëria dhe rajoni ku bëjmë pjesë nuk u përfshinë në skemën e furnizimit të menjëhershëm, të fillonte me sa më pak diferencë kohore nga ata që kanë në dorë edhe gurin edhe arrën”, tha ai.

Rama tha se një sasi, po simbolike do t’i dorëzohej Kosovës javën e ardhshme, duke nënkuptuar se Covax nuk kishte besueshmëri.

“Për mua është shumë e rëndësishme që edhe në Kosovë, pavarësisht se ne nuk e zgjidhim dot problemin që ata kanë dhe presin ende vaksinën, siç presim edhe në Covax, që është një platformë që nuk dihet se kur do të jetë funksionale, të mund të fillojë të paktën në frontin e parë. Doza që ne mund t’i japim Kosovës duke nisur nga java e ardhshme është simbolike, por është shumë e rëndësishme që ne në këtë rast të mendojmë si Bashkimi Europian”, deklaroi Rama.

Në të njëjtën deklaratë, kreu i Qeverisë thumboi Bashën kur u pyet nëse do të kishte një vaksinë të shpejtë për të, ndërsa nuk kurseu as Berishën dhe Ilir Metën.

“Është e sigurtë që vaksina nuk i bën ilirët vikingë, apo aziatikë. Vikingët nuk vijnë përmes vaksinës dhe po kështu është e sigurtë që nuk futet çip në trup për të përgjuar thashethemet e kafeneve. Radhën për vaksinimin e ka Saliu, kur të hyjmë te moshat e tejthyera”, tha Rama.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next