Gazeta Si
Gazeta Si 13 Oct 2019
0

Up next

SHBA shtrëngon lakun, 5 ditë kohë për të përmbyllur reformën zgjedhore
26 May 2020
SHBA shtrëngon lakun, 5 ditë kohë për të përmbyllur reformën zgjedhore
Gazeta Si · 2 Shikime

Nga ditë votimesh, në ditë zhonglimesh

12 Shikime
In Lajme

Në bazë të dekretit të nxjerrë prej Ilir Metës, kjo e diel duhet të ishte një ditë zgjedhjesh. Por, përplasja me mazhorancën, që përfundoi deri në Komisionin e Venecias e transformoi këtë ditë nga ditë votimesh, në ditë sportive.

Presidenti Ilir Meta postoi nga Gjiri i Lalëzit një video ku shfaqet i zbathur në rërë dhe me fanelën e Sëlltik duke treguar aftësitë në zhonglimin e një topi futbolli.

Zhonglimi mbërrin pas dy ditë pasi Komisioni i Venecias miratoi gjetjet e ekspertëve të tij në lidhje me vendimin e Presidentit për anulimin e 30 qershorit. Në raport, Venecia gjen tejkalim kompetencash, por thotë se ky tejkalim nuk justifikon shkarkimin e Presidentit.

Gjithsesi, raporti u lexua ndryshe nga mazhoranca dhe ndryshe nga Presidenca. E para tha se raporti legjitimonte nismën për shkarkimin e Ilir Metës, ndërsa Presidenca këmbëngul se raporti legjitimoi vendimet e Presidentit.

Më shumë
0 Komente sort Sort By

Up next

SHBA shtrëngon lakun, 5 ditë kohë për të përmbyllur reformën zgjedhore
26 May 2020
SHBA shtrëngon lakun, 5 ditë kohë për të përmbyllur reformën zgjedhore
Gazeta Si · 2 Shikime