⁣Mosuli po gjen shpirtin e humbur

12 Shikime
Gazeta Si
0
Published on 05 Feb 2021 / In Lajme

Myslimanë dhe të krishterë janë bërë bashkë në pjesën e vjetër të Mosulit në procesin e vështirë të rindërtimit dhe gjetjes së paqes së humbur nga dallga e pashoqe e dhunës së ISIS-it, që nuk kurseu as kishat dhe as xhamitë.

Kisha Al-Tahara dhe xhamia Al-Nuri janë përzgjedhur ndër objektet e para për t’u rindërtuar dhe rikthyer në gjendjen origjinale, edhe për të përçuar mesazhin se kundër terrorit, myslimanët, të krishterët dhe të gjitha sektet e tjera fetare në Mosul janë të bashkuar.

Projektiv financohet nga UNESCO dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Si kisha Al-Tahara, ashtu edhe xhamia Al-Nuri janë objekte shekullore dhe dëshmi e bashkëjetesës fetare ndër shekuj në Irak, deri kur ISIS i shkatërroi në vitin 2017.

Më shumë
0 Komente sort Sort By