Gazeta Si
Gazeta Si 30 Mar 2020
0

Up next

Meta “kërcënon” më shpërndarje Parlamenti
18 Sep 2020
Meta “kërcënon” më shpërndarje Parlamenti
Gazeta Si · 1 Shikime

Meta intervistë për RAI: Ekipi shqiptar në Itali, demostrim falenderimi

5 Shikime
In Lajme

“Do t’ia dalim mbanë! Gjithçka do të shkojë mirë!”. Ky ishte mesazhi i përcjellë në italisht nga Presidenti Ilir Meta gjatë një interviste dhënë për Rai Neës24, ku shpjegoi edhe simbolikën e ndihmës humanitare që Shqipëria i ofroi Italisë përmes dërgimit të një ekipi me 30 mjekë dhe infermierë.

“Ky mision humanitar përfaqëson një demostrim solidariteti e popullit shqiptar dhe institucioneve të tij ndaj Italisë dhe popullit italian. Nuk është vetëm një gjest solidariteti, por një demostrim falenderimi që shqiptarët ndjejnë përballë Italisë dhe italianëve për të gjitha çfarë kanë bërë në të shkuarën për të na ndihmuar në momentet më të vështira të kombit tonë, popullit tonë”, u shpreh ai.

Meta thotë se koronavirusi është një sfidë e përbashkët për të gjitha vende, është një sfidë globale që po teston edhe marrëdhëniet mes popujve.

“Kombet tona, popujt tanë janë shumë të lidhur me njëri-tjetrin, përmes shqiptarëve që jetojnë e punojnë në Itali në 30 vitet e fundit dhe italianëve që punojnë e jetojnë në Shqipëri, numri i të cilëve është rritur dhe vazhdon të rritet”, deklaroi Presidenti.

Më shumë
0 Komente sort Sort By

Up next

Meta “kërcënon” më shpërndarje Parlamenti
18 Sep 2020
Meta “kërcënon” më shpërndarje Parlamenti
Gazeta Si · 1 Shikime