Up next

Kurti nis vizitën zyrtare në Tiranë, pas Ramës shtrëngon duart me Gent Cakajn

20 Shikime· 11 Feb 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Albin Kurti e nisi nga Tirana vizitën e tij të parë zyrtare si Kryeministër i Kosovës. Në ceremoninë e organizuar në “Pallatin e Brigadave”, Kurti u prit nga Kryeministri Edi Rama.

Siç e do protokolli, himni i parë që u luajt ishte ai i vizitorit dhe Albin Kurti dëgjoi notat e Himnit të Kosovës, që deri vonë nuk e pranonte si të tillë.

Pas luajtjes së dy himneve dy kryeministrat kaluan në tapetin e kuq, u përulën para Flamurit Kombëtar dhe përshëndetën rojet e nderit.

Në fund të ceremonisë që i la vendin nisjes së takimeve mes dy delegacioneve, një shtrëngim duarsh me anëtarë të kabinetit të Qeverisë shqiptare. I pari që përshëndeti Albin Kurti ishte ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakajn, që dikur ka qenë anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje dhe që vetë Kryeministri i Kosovës dhe lideri i VV e ka qortuar fort në të shkuarën.

“Ne kemi shpjeguar qëndrimin tonë përmes një komunikate për ish-anëtarin e Lëvizjes Vetëvendosje. Ai nuk është ministër i Edi Ramës, por është ministër i Baton Haxhiut, nuk është problem Baton Haxhiu, por Stanishiqi”, deklaronte ai.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next