Up next

Frymëzimi i Metës këmbëzbathur mes freskisë së përroit, a po akuzon Matthew Palmer si të njëanshëm?

46 Shikime· 03 Aug 2019
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Mes ajrit të freskët të maleve dhe freskisë së ujërave të dëborës së shkrirë të përrenjëve, Presidenti Ilir Meta ka gjetur frymëzimin për të ndarë me ndjekësit e tij në rrjetet sociale një pyetje, që në dukje adresohet përtej Atlantikut.

“Pas një terapie me ujë bore, më lindi një pyetje që dua ta ndaj me ju dhe që u drejtohet atyre të cilët bëjnë si të paanshëm, pasi kanë shkëlqyer me njëanshmërinë e tyre, duke ia kaluar dhe Kryeministrit tonë, i cili në fund të fundit përfaqëson një anë politike: Pse nuk keni sy për të parë, apo veshë për të dëgjuar zgjidhjen e krizës që ka dhënë një institucion që ekziston, por ia kërkoni zgjidhjen një institucioni që nuk ekziston, falë edhe paanësisë tuaj tepër të vonuar? Kaq të domosdoshëm e keni dështimin e çeljes së negociatave për vendin tonë në 18 tetor?”, shkruan Presidenti në mbishënimin që i vendos videos së mësipërme të publikuar në faqen e tij zyrtare në Facebook.

Presidenti nuk përmend asnjë emër, as në përshkrim dhe as në videon, ku e vetmja audio është zhurma e rrjedhës së përroit. Por, indiciet e dhëna në përshkrimin e videos të çojnë vetëm tek një emër dhe ai është Zëvendësndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet e Europës dhe Euroazisë në Departamentin Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer.

Në intervistën e fundit të dhënë për Zërin e Amerikës, Palmer tha se SHBA nuk mban anën e Ramës, ndërsa përsëriti se sa i takon ligjshmërisë së procesit zgjedhor të 30 qershorit duhet të jenë institucionet shqiptare ato që të vendosin. Për këtë, në një intervistë të mëhershme dhënë po për Zërin e Amerikës para 30 qershorit, Matthew Palmer kërkoi që zgjedhjet të realizoheshin dhe më pas të vendoste Gjykata Kushtetuese kur të ngrihej për vlefshmërinë e tyre.

Në pyetjen e tij, Meta kërkon të dijë se përse po kërkohet një zgjidhje e krizës në Shqipëri nga një institucion që ende nuk ekziston, siç është Gjykata Kushtetuese dhe nuk shohin zgjidhjen që një tjetër institucion që ekziston, pra Presidenti i Republikës, ka ofruar.

Përgjigjen e jep vetë në fund të përshkrimit, por në formë pyetjeje, kur thotë: “Kaq të domosdoshëm e keni dështimin e çeljes së negociatave për vendin tonë në 18 tetor?”.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next