Up next

Deklaratat antishqiptare të Vulin, Rama: Kriminelët janë në Beograd. Vuçiç të shprehet

13 Shikime· 04 Oct 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Kryeministri shqiptar tha këtë të diel se ishte neveritur nga deklarata e ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, që me gjuhë përçmuese dhe ofenduese ndaj shqiptarëve publikoi të premten një deklaratë, ku kërkonte bashkimin e serbëve, si e vetmja mundësi për të ndalur Shqipërinë e Madhe.

“Jam neveritur dje kur kam kuptuar që deklarata e këtij zotërisë nuk ishte meme, sepse ai është anëtar qeverie që po përpiqemi të ndërtojmë marrëdhënie të mira bashkëpunimin dhe është një gojë kaq e shthurur dhe një mendje kaq e errët”, tha Rama.

Kreu i Qeverisë kërkoi nga Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç që të shpjegojë këtë deklaratë.

“Presidenti i Serbisë duhet të shprehet për këtë çështje se është ministër i tij i Mbrojtjes dhe nuk mund të tolerohen deklarata të tilla. Shengeni rajonal për mua është proces i mbrojtjes së interesave kombëtare dhe rajonale. Serbia nuk mund të hapi gojën për procesin e shpejtë që bëjmë marrëveshje ne Kosovën. Porti i Durrësit pa diskutim do të jetë edhe porti i Kosovës. Bujrum të jetë edhe i Serbisë. Shpresoj të jetë magjarllëku i një individ që ka qenë nën ndikimin e produkteve helmuese ushtarake”, u shpreh ai.

Rama mbrojti luftën e UÇK-së dhe se krimet janë kryer nga Serbia ndaj shqiptarëve të Kosovës, që nga vrasjet, përdhunimet dhe masakrat.

“Sa i përket UÇK-së, ata janë çlirimtar dhe jo vrasës. Vrasësit janë në Beograd. Ata nuk e ndryshojnë dot një fakt të thjeshtë; nuk sulmoi Kosova Serbinë. Nuk ishin tanket e Kosovës që hapën rrugën e një ushtrie për të bërë spastrim etnik. Ishin ushtarët e Sllobodan Millosheviçit. Një ushtri e rregullt e përdorur për përdhunime dhe spastrim etnik. Çlirimtarët janë në Kosovë, kriminelët e asaj lufte janë nën dhe disa dhe mbi dhe disa të tjerë në Beograd”, vijoi ai.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next