Up next

Basha viziton Manzën: Fëmija 8-muajsh prej ditësh fle në makinë

18 Shikime· 03 Dec 2019
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Kryetari i PD, Lulzim Basha qëndroi në një familje në Kamberas në njësinë administratrive Manëz. Në oborrin e banesës së dëmtuar, prindërit i rrëfyen Bashës se mbanin prej 8 ditësh në makinë fëmijën 8-muajsh, pasi nuk kishin asnjë zgjidhje tjetër.

Ndihma e vetme që kjo familje kishte marrë, sipas prononcimit të tyre, ishte nga vullnetarët. Basha kërkoi që të merren masa menjëherë për strehim e kësaj familje dhe të familjeve të tjera që jetojnë në kushte të mjera në çadra.

PD thotë se pak pasi Basha u largua nga Manza banorët njoftuan se tek kampi i çadrave kanë shkuar përfaqësues të njësisë bashkiake dhe u kanë thënë të transferohen në një fushë kalçeto, gjë që është refuzuar nga banorët. Banorët thanë se atyre u është premtuar se do të sjellin kontenierë nga Fieri ku të strehohen, ide të cilën, PD thotë se e propozoi kryetari i Partisë Demokratike.

PD thotë gjithashtu se strukturat shtetërore reagojnë pas apelit të Bashës. “Pra zgjidhjet e propozuara nga shefi i opozitës janë përdorur si zgjidhje për familjet e dëmtuara nga tërmeti”, thotë PD.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next