Up next

Basha: Pakti i 5 qershorit u prish, Rama më ofroi postin e Kryeministrit, ai president

9 Shikime· 10 Jul 2020
Gazeta Si
Gazeta Si
5 subscribers
0
In Lajme

Partia Demokratike e konsideron të prishur marrëveshjen e 5 qershorit, pas qëndrimit të fundit të Edi Ramës për të hapur listat, e ndaluar koalicionet parazgjedhore.

“Me aktin e sotëm, Edi Rama ka hedhur në erë marrëveshjen e 5 qershorit…”, tha Rama.

Ai i kërkoi Ramës të reflektojë, ndërsa nuk dha përgjigje (edhe pse u pyet disa herë) se cili do të jetë hapi konkret i PD-së nëse Rama kalon paketën e dytë për zgjedhjet, kësaj here me opozitën parlamentare.

Basha nënvizoi disa herë gjatë konferencës se diskutimi dhe problemi nuk është për listat e hapura, por për ndalimin e koalicioneve parazgjedhore.

Basha për herë të parë foli edhe për një ofertë politike nga njerëzit e Edi Ramës ndaj tij pas zgjedhjeve të ardhshme parlamentare

“Pazar kërkoi, por pazar nuk mori e nuk do të marrë…”, tha ai. Por cila ishte oferta?

“Për një muaj e gjysmë Rama ka dërguar ndërmjetësit e tij, pothuajse çdo ditë me të njëjtin mesazh, ti kryeministër unë president vetëm të heqim koalicionet. Ramës nuk i bëhet vonë për njerëzit. Për këtë besoj nuk ka nevojë të zgjatem sepse është në fund në ikje dhe bëmat e gjëmat e tij i njeh çdo kush. Rama merakoset vetëm për pushtetin e tij.

Ky ka qenë mesazhi i tij, heqim koalicionet dhe ti kryeministër e unë president. Kështu e sheh Rama politikën si një pazar i ndyrë, si një lojë me porta të vogla për të vjedhur dhe zhvatur shqiptarët siç ka bërë në këto shtatë vite e gjysmë. Kryeministri në ikje nuk e prek dot Kushtetutën me 122 deputetë, nga të cilët gjysma nuk përfaqëson askënd përveç se paratë e Taulant Ballës dhe favoret me të cilat janë blerë dhe shitur. Çdo hap në këtë drejtim është fund i marrëveshjes së 5 qershorit ”, tha Basha.

Me lëvizjen e fundit të Ramës, Basha tha se ranë dorezat, por edhe maskat.

“Ranë dorezat sepse shqiptarët e kanë të qartë se Edi Rama ka vetëm një frikë dhe tmerr- koalicionin opozitar dhe zgjedhjet me koalicionin opozitar përballë. Ndërsa maskat ranë, sepse, deri tani, kishte vënë alibi për këtë kërkesë, një grup njerëzish që nuk përfaqësojnë asnjë parti të opozitësh, njerëz që në në këtë sallë u blenë si gjë e gjallë me para të thata në dorë, me leje ndërtimi me premtime për tu nxjerrë njerëz nga burgu dhe lloj-lloj dallavaresh të tjera. Janë mall i blerë nga Edi Rama, ose siç i quajnë deputete të kafes së parlamentit, ballaopozita, në tërësinë e saj, se ka edhe përjashtime, u përdor si mish për top dhe doli kundër interesave elementare që mund të ketë një individ, një I pavauir, një parti e vogël. Ishin ata që propozuan heqjen e koalicioneve, kur, në fakt janë ata më të interesuarit për koalicionet. Propozuan rritjen e pragut, kur dihet se pragu sa më i ulët favorizon partitë e vogla…”, tha ai.

Basha nënvizoi se nuk ka kuptim që për Kodin Zgjedhor duhet konsensus me opozitën, ndërsa për Kushtetutën nuk duhet.

Më shumë

 0 Komente sort   Sort By


Up next