Gazeta Si
Gazeta Si 08 Dec 2019
0

Up next

87 mijë punonjës aplikuan për ndihmë financiare, 15 mijëve iu refuzua
09 Apr 2020
87 mijë punonjës aplikuan për ndihmë financiare, 15 mijëve iu refuzua
Gazeta Si · 3 Shikime

Artisti ha bananen vepër arti 120 mijë dollarëshe

6 Shikime
In Lajme

Çfarë shije ka një banane e ngjitur në mur në instalacionin e artistit italian Mauricio Cattelan, e që sipas galerisë “Art Basel Miami Beach” është vlerësuar të paktën 120 mijë dollarë? Këtë e zbuloi një tjetër artist.

David Datuna, një artist gjeorgjian me origjinë, por që e ushtron profesionin e tij në Nju Jork prej kohësh, hyri si vizitor në galerinë ku ekspozohej vepra e kolegut të tij italian dhe pa u menduar dy herë e shqiti atë nga muri, e zhveshi dhe e hëngri. Të gjithë këtë e bëri në sy të kameras.

“Artisti i uritur! Performancë e imja. E dashuroj veprën e Maurizio Cattelan dhe më pëlqen instalimi i tij. Është shumë i shijshëm”, shkroi ai në Instagram duke ironizuar si të mbivlerësuar veprën e artistit italian.

Organizatorët ndërhynë duke e zëvendësuar bananen e ngrëne me një tjetër, ndërsa veprimi i shkaktoi jo pak telashe artistit gjeorgjian me stafin e galerisë “Arta Basel Miami Beach”.

“Çmenduri! Shumë çmenduri”, i drejtohet njëra nga organizatoret e ekspozitës.

Më shumë
0 Komente sort Sort By

Up next

87 mijë punonjës aplikuan për ndihmë financiare, 15 mijëve iu refuzua
09 Apr 2020
87 mijë punonjës aplikuan për ndihmë financiare, 15 mijëve iu refuzua
Gazeta Si · 3 Shikime